Antalya
09.06.2020
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Ulualan 'ölü alan' olmasın
Ulualan 'ölü alan' olmasın

Bakanlığın, Manavgat Sahili'nde yer alan 3 bin dönümlük Ulualan Bölgesi’nde 3’ü konaklamalı 4 golf alanı planlaması halkı ayağa kaldırdı. Yat Limanı-Marina ve Tekne Çekek Yeri’nin iptal edilmesi, sahilin halka kapatılması ve tarım alanlarının yok edilecek olmasına tepki gösteren Manavgatlılar  Ulualanı Koruma Platformu çatısı altında bir araya geldi. Milletvekilleri de soru önergesi ile konuyu Meclis'e taşıdı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Manavgat’ın Ulualan Bölgesi’nde 3 bin dönümlük alanı 4 ayrı parsel halinde sadece 'Golf Alanı' kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planladı. Planda, Manavgat halkının özellikle istediği Yat Limanı-Marina ve Tekne Çekek Yeri’nin iptal edilmesi, sahilin halka kapatılması ve tarım alanlarının yok edilecek olması Manavgat halkını ayağa kaldırdı.

SİVİL PLATFORM KURULDU

Ulualan’ın golf alanı olarak değil, sosyal donatı alanları, yat limanı ve tekne çekek yeri ve bölgesel ihtiyaçlar dikkate alınarak, 'dayatmayla değil', ortak akılla planlanmasını isteyen Manavgat halkı, Bakanlığı hatadan döndürmek amacıyla harekete geçti. Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde toplanan STK’lar, “Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu” nu oluşturdu.

 

BASIN AÇIKLAMASI ve İMZA KAMPANYASI

Manavgat halkı ve STK’lar Ulualan Bölgesi’nde basın açıklaması yaparak seslerini tüm Türkiye’ye duyurdu. Manavgat halkı, “Ulualan Ölü Alan Olmasın”, “Ulualan 4 Kişinin Değil, Hepimizindir” gibi sloganların yazıldığı dövizlerle sosyal mesafe kurallarına uyarak tepkisini dile getirdi. Açıklamanın ertesi gününde ise kentin 10 noktasında imza kampanyası başlatıldı. Kampanya Şükrü Sözen ve platform üyesi oda başkanları tarafından yürütülürken, halktan büyük destek ve ilgi gördü. 

 

MİLLETVEKİLLERİNDEN ÖNERGE YAĞMURU

Ulualan’ın Manavgat halkının görüşü alınmadan golf alanlarına tahsis edilmesi milletvekillerinin de gündemindeydi. CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Rafet Zeybek, Çetin Osman Budak ve Aydın Özer ile İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM’ne soru önergeler verdi.

 

SÖZEN: ULUALAN KENTİN GELECEĞİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Ulualan bölgesini bugüne kadar koruduk. Oranın milli emlak arazileriyle, belediyenin yerleriyle, özel mülkiyetleriyle bütüncül bir plan çalışmasıyla değerlendirilmesi gerekiyor. Yetkili mercilere müşterek hareket ettiğimizi gösterebilirsek, halkımızın hassasiyetlerini ve önceliklerini doğru aktarabilirsekyeniden bir değerlendirme çalışması yapılabilir. Böylesine ‘yaptık oldu’ denirse, bu kent halkı küser. Golfe de karşı değiliz, ama bu alanın 4 kişiye tahsis edilmesi yanlış. Bunu çözemezsek hesabını bu kente veremeyiz. Benim temsil ettiğim koltukta oturmamın bile anlamı kalmaz. Ulualan bu kentin geleceği. Amacımız ayak direme, cephe oluşturmak değil. Amacımız el birliğiyle önemli kabul ettiğimiz bir konuyu üst ölçekte ilgili kurumlara anlatabilmek” dedi. Haber merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: