Antalya
07.06.2020
A
EĞİTİM
Eğitimciler hiçe sayılıyor
Eğitimciler hiçe sayılıyor

Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, bakanlığın 22-30 Haziran tarihleri arasında mesleki eğitim çalışması yapmasını, “Eğitim emekçileri ve öğrencilerin sağlığı hiçe sayılıyor” şeklinde  yorumladı

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı her derece ve türdeki eğitim kurumlarında görevli öğretmenler için 22-30 Haziran tarihleri arasında mesleki eğitim çalışması başlattı. Yine pandemi sürecinde ara verilmiş olan eğitim faaliyetlerine liselerde 22 Haziranda başlanarak 22 -30 Haziran tarihleri arasında başarısız olduğu derslerden sorumlu geçecek olan öğrencilere sorumluluk sınavları yapılacak. 27-28 Haziranda Üniversite giriş sınavları yapılacağı düşünüldüğünde büyük bir bulaş riski ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bazı ülkelerde okulların açılması ile birlikte pandeminin yeniden hızlandığı görülmüştür. Bilim insanları, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde ikinci dalga yaşanabileceğini belirtmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü bu ülkeleri uyararak rehavete kapılmamalarını, tedbirleri gevşetmemelerini istemiştir. Böyle bir süreçte öğretmenleri toplu halde okullara çağırmanın ve sağlıksız kalabalık ortamlarda toplantılara katılmaya zorlamanın, öğrencileri sınavlara çağırarak riski artırmanın eğitim sürecine hiçbir katkısının olamayacağını düşünüyoruz. Aksine bulaş riskini artırarak, ikinci dalga salgının oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığının, eğitim süreçleri ile ilgili almış olduğu kararlarda pandemi sürecini yeterince dikkate almadığı görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün ve bilim insanlarının uyarılarına rağmen öğretmenlerin kitlesel bir şekilde katılacakları seminerlere çağrılması ve öğrencilerin katılacağı sınavlar hem öğretmenler, hem de öğrenciler için risk oluşturmaktadır. Öğretmenlerden 22-30 Haziran tarihleri arasında okullarda mesleki çalışma yapmaları istenmemelidir. Salgın hala devam ediyor ve okullarda öğretmenlerin toplu olarak bulunması sağlık açısından sorun yaratabilir. MEB, öğretmenlerin mesleki çalışmaları uzaktan yapabilmeleri için gerekli hazırlığı yapmalıdır. Önceliğimiz çalışanların sağlığıdır.

Liselerde 22-30 Haziran tarihleri arasında yapılması kararlaştırılan sorumluluk sınavları iptal edilmelidir. Kaldı ki aynı haftanın başında ve sonunda LGS ve YKS sınavlarının da yapılacağı düşünüldüğünde tehlikenin daha da büyüyeceği görülebilir. Bu pandemi sürecinde sorumluluk sınavları iptal edilmelidir.

20 Haziran tarihinde yapılacak olan LGS’de hala bir sınıfta sınava girecek öğrenci sayısının kaç olduğu açıklanmadı. Sınıflarda 18-20 arası öğrencinin sınava gireceğine dair bilgilere MEB açıklık getirmelidir. Önceliğimiz öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığıdır. Yine MEB, Açık Öğretim Okulları 2’inci dönem sınavlarının 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılmasına karar verdi. Örgün eğitim kurumlarında okuyan öğrencilerin birinci dönem notları sene sonu notu olarak kabul edilirken, aynı hakkın açık öğretim okullarında eğitim alan öğrencilere tanınmamış olması eşitsizlik yaratmaktadır.

MEB, isteyen özel okulların 15 Ağustos tarihinden itibaren telafi eğitimi yapabileceklerini açıkladı. MEB’in önceliği özel okul sahiplerinin gereksinimleri değil, öğrencilerin eğitim hakkı ve sağlığı olmalıdır. Ayrıca, alınan bu karar özel okullar ve resmi okullar arasında eşitsizlik oluşturacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı sürekli birbiri ile çelişen kararlar almaktadır. Bu nedenle daha sonra düzeltmek için yeni açıklamalara ihtiyaç duymaktadır. Bu çelişkili açıklamalar eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin kafalarında soru işaretlerine yol açmaktadır. Bu durumun nedeni ise bakanlığın bilimsel kriterlere uymaması ve deneme yanılma yöntemi ile yol almaya çalışması olarak söylenebilir. Bakanlık bir an önce eğitimdeki sorunları masaya yatırmalı. Bilim insanlarını, eğitim emekçilerinin sendikalarını, öğrenci ve veli temsilcilerini çözüm süreçlerine ortak etmelidir."

 

                                                                                                         

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: