Antalya
05.06.2020
A
GENEL , POLİTİKA
IMC’den seçmen yönelimi analizi
 IMC’den seçmen yönelimi analizi

Antalya merkezleri IMC Araştırma şirketi 31 Mart seçimleri sonrası seçmen yönelimleri analizini yayınladı

31 Mart seçimleri sonrası seçmen yönelimleri analizini yorumlayan IMC Araştırma şirketi sahibi Ali Taş, “31 Mart 2019 seçimlerinden bu yana siyasal anlamda psikolojik üstünlük Millet İttifakı’nın eline geçti. Pandemi sürecinde hükümetin yaptığı hatalar, buna karşılık CHP’li belediyelerin çalışmaları bu üstünlüğü pekiştiren unsurlar oldu. Ancak bu sosyal psikolojik ortam henüz Millet İttifakı’nı iktidara taşımaya yeterli değil. Zira ülkenin yarısında konsolide olmuş bir AKP ve Cumhur İttifakı seçmeni var. Millet İttifakı hali hazırda yakaladığı bu yüksek motivasyonu kaybetmeden erken seçime kadar bu psikolojik üstünlüğü korumak durumunda” dedi.

Analizde şu noktalar dikkat çekti:

31 MART 2018 YEREL YÖNETİMLER BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE BELEDİYE MECLİSİ SEÇİMLERİ

1. Millet İttifakının motivasyonu daha yüksek: Yerel yönetimler seçimlerinde ittifak anlayışı Millet İttifakı bileşenlerine, özellikle de CHP’ye yaramıştır. CHP’nin kazandığı illerde belediye başkanlığı ile belediye meclisi oyları arasındaki fark bunun göstergesidir. CHP, kendi kazandığı illerde belediye başkanlığı için, belediye meclisine göre %11’lik bir kazanım sağlamıştır. Cumhur İttifakı, Millet ittifakına göre daha zayıf bir bağ göstermiştir. Bu durumun en önemli göstergelerinden bir tanesi, MHP’nin kazandığı illerin, Manisa ve Osmaniye dışında tamamında AKP ile yarışmış olmasıdır. AKP’de kazandığı illerin bir kısmında MHP’li adaylarla yarışarak seçimi kazanmıştır.

2. AKP, bütün illerde ya birinci ya da ikinci. CHP, kendi kazandığı iller dışında gücü zayıflamaktadır: AKP, bütün illerde ya birinci ya da ikinci parti olarak, oylardaki azalmasına rağmen gücünü korumaya devam etmektedir. Kendi kazandığı illerde belediye meclisi verilerine göre oy oranı %57,02 iken, CHP’nin kazandığı illerde bu oran %40,98’tir. Buna karşılık CHP’nin kendi kazandığı illerde oy oranı yine belediye meclisi verilerine göre %40,98, AKP’nin kazandığı illerde %19,77’dir.

3. Cumhur ittifakından MHP faydalanmıştır: Cumhur İttifakı’nda MHP karlı çıkan taraf olmuştur. AKP, kendi kazandığı illerde belediye meclisinde %57,02 oy alırken, belediye meclisinde oyları %7 artmış ve %64,03 olmuştur. Buna karşılık MHP kendi kazandığı illerde belediye başkanlıklarında %52,11 oy alırken, belediye meclisinde yaklaşık 27 puan kaybederek %25,24 oranında kalmıştır.

24 HAZİRAN 2018 TBMM İLE 31 MART 2019 YEREL YÖNETİMLER KARŞILAŞTIRMASI

Partilerin kendi kazandıkları illerde ittifakların oy dağılımını 24 Haziran 2018 TBMM ile 31 Mart 2019 Yerel Yönetimler Belediye Meclisi seçimlerini karşılaştırdığımızda, Millet İttifakı’nın oylarını ülke genelinde anlamlı şekilde artırdığı gözlemlenmektedir. Cumhur İttifakı ise küçük oranda kayıplara rağmen ana gücünü korumaktadır.

TÜRKİYE’DE SEÇMEN YÖNELİMLERİ ANALİZİ

24 HAZİRAN 2018 TBMM SEÇİMLERİ – 31 MART YEREL YÖNTİMLER SEÇİMLERİ KARŞILAŞTIRMASI

SONUÇ

31 Mart 2018 Yerel Yönetimler seçimleri, özellikle Cumhur İttifakı’nın kampanya söylemleri seçimleri farklı bir siyasal iklime sokmuş, yerel yönetimlerin seçimi ikinci planda kalarak genel siyasi söylemler öne çıkmıştır. Bu koşullar altında seçmenler sadece yaşadıkları kentlerin yöneticilerini seçmemişler, siyasal eğilimlerini de sandığa yansıtmışlardır. Bu yönü ile 31 Mart seçimleri küçük bir genel seçim provasına dönüşmüştür.

31 Mart seçimlerini ayrıntılı olarak masaya yatırarak 24 Haziran TBMM seçimleri ile karşılaştırdığımızda karşımıza ilginç sonuçlar çıkmaktadır.

Öncelikle şu tespiti yapmak gereklidir. Genelde Millet İttifakı, özelde ise CHP’nin iki seçimin karşılaştırmasında yükseliş eğilimi anlamlıdır ve önümüzdeki süreci belirleme potansiyeline sahip bir fotoğraf vermektedir. İstanbul, Ankara’nın yanısıra Bilecik, Bolu, Kırşehir gibi AKP’nin güçlü olduğu illerin CHP’ye geçmesi, bir süredir psikolojik üstünlüğü ele geçiren Millet İttifakı’nın yükseliş yöneliminin önemli sonuçlarıdır.

Ancak bu genel görüntü yanıltıcı olmamalıdır. Zira partilerin kazandıkları illere göre oy oranlarını incelediğimizde karşımıza şu tablo çıkmaktadır. CHP’nin kazandığı illerde AKP %40 oranında varlığını korumaktadır. CHP ise AKP’nin kazandığı illerde %20 düzeyinde oy almaktadır. Aynı şekilde AKP, MHP’nin ve HDP’nin kazandığı illerde de %36 oranına ulaşmaktadır. CHP ise MHP’nin kazandığı illerde %20, HDP’nin kazandığı illerde de %4 düzeyinde oy almaktadır. CHP’nin kazandığı illerin genel seçmen sayısına oranı %50’dir. Yani CHP ülkenin yarısında %%42 oy alırken, diğer yarısındaki oy oranı ortalama %15 düzeyindedir. Bu rakamların, yükseliş trendinde olan bir CHP ve Millet İttifakı için moral üstünlüğü devam ettirmek ve olası bir erken seçimde sonuç alabilmek için çalışma yapılması gereken özel bir alan gibi görünmektedir. Buna karşılık, Millet İttifakı’nın bu moral gücünü ve yükselişini göz önünde bulundurularak Cumhur İttifakı bileşenlerinin de özel çalışma yapması gerekmektedir.

Rakamlarda ortaya çıkan bir diğer önemli tespit, Genelde Cumhur İttifakının, özelde ise AKP’nin seçmen kitlesinin daha konsolide hareket ettiğidir. AKP ve MHP seçmeni 24 Haziran TBMM seçimlerinde gösterdikleri siyasal davranışı 31 Mart Yerel Yönetimler seçimlerinde de ağırlıklı olarak göstermişlerdir. Buradan hareketle AKP’nin yaklaşık %35, Cumhur İttifakının da toplamda yaklaşık %42’lik bir seçmen kitlesinin bulunduğu ve bu kitlenin siyasal davranış değişikliği gerçekleştirmesinin zor olduğu tespiti yapılabilir. CHP’nin konsolide seçmeninin %25 – 27 bandında olduğu, Millet İttifakı’nın da %36 – 38 oranında seçmeni konsolide etme gücünün bulunduğu bir diğer bulgudur. Millet İttifakı’nın 31 Mart Yerel Yönetimler seçimlerinde yakaladığı ivmenin dönemsel olup olmadığı gerek CHP’nin gerekse İyi Parti’nin bundan sonraki performanslarına bağlı olarak şekillenecektir.

Araştırmanın özet cümlesi; Millet İttifakı, iktidar için gerekli olan zemin ve motivasyonu yakalamıştır ancak bu düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: