Antalya
05.06.2020
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Manavgat halkı mı, rant mı ?
Manavgat halkı mı, rant mı ?

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Manavgat ilçe merkezi ile sahili arasındaki, halkı için en özel bölümü Ulualan’da yerel yönetime ve halka sorulmadan sırf rant uğruna Bakanlık tarafından onaylanan İmar Planı tadilatı ile yerel yönetimlerin önceki planlamasını yok sayan zihniyeti eleştirdi; 'Bu ancak Ak parti Hükümetine yakışan bir eylem' olduğunu söyledi.

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı TBMM Başkanlığına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un cevaplandırması istemi ile bir soru önergesi verdi. Subaşı, Manavgat Ulualan mevkiinde denize sıfır konumda bulunan ve yaklaşık 3 bin dönümlük alanda Kültür ve Turizm Bakanlığının onayladığı imar planıyla golf sahalı 4 otel inşaatına açılan bölgede 3’ü konaklamalı 75’er hektar, 1’i konaklamasız 55 hektar olmak üzere 280 hektar alanın golf turizmine tahsis edilme kararının yanlış olduğunu belirterek, ‘’Malın asıl sahipleri Manavgatlıların görüş ve itirazlarına hiç değer vermeden, üstelik Manavgat Belediyesi’nin aynı alanda yaptığı proje ve planlamayı yok sayması, ancak Ak Parti Hükümetinin usulü ve aldıkları talimatın gereğidir’’ dedi.

Alanda yer alan yaklaşık 1,5 – 2 km’lik sahil şeridinin tamamı da, bu golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmiş olduğunu hatırlatan, daha önce, Yat Çekek ve İmalat İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve marina projesi ve halkın serbestçe yararlanacağı yerler olarak planlanan projenin iptal edilmiş olduğunu dile getiren Hasan Subaşı; ’’Kültür ve Turizm Bakanı bir tercih yapmak zorunda kalmış ve Manavgat halkı mı, Rant mı konusunda tercihini rantdan yana yapmıştır’ dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Antalyalı olmasına rağmen, Antalya halkına ve ihtiyaçlarına sahip çıkmadığını belirten Subaşı soru önergesinde şu görüşlerini dile getirdi:

’’ Mevcut haliyle planın kabul edilmesi uygulanması halinde yaya ve yürüyüş yolları ile park, yeşil alan gibi kamusal kullanımlara yer verilmeyerek Kızılağaç sahili Manavgat halkından koparılacaktır. Manavgat halkının ekonomisine katkısı olmayacak projelere kaynak ayrılması, Ulualan’ın ticari alanlar, konaklamalar, sportif tesisler, sosyal donatı alanları ile bu alanı tam anlamıyla bir cazibe merkezine dönüştürülmesi gerekmektedir. Halkın taleplerine ve yerel yönetimlerin taleplerine kulak kapatmakla ne hedefleniyor? Kime göre plan yapılıyor? Turizm düşünülüyorsa 640 km sahili olan Antalya'da her şeyi planlamak için alan varken halkın denize girmek ve doğrudan halkın ekonomisine katkı sağlayacak projeler neden bir çırpıda yok sayılıyor?   

Benzer bir uygulama Serik için gündeme gelmiş ve Belediye Başkanı Enver Aputkan çok ciddi iddialar ortaya atarak projeye karşı çıkmıştı. Yine eski Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut’un Ulualan imar değişikliğine karşı açıklamaları bu projenin yerinde olmadığını göstermektedir’’

Subaşı soru önergesinin son bölümünde, Bakanlık tarafından onaylanan plan tadilatının bölge halkı, STK temsilcileri ve uzmanlar tarafından benimsemediğine de dikkat çekerek, ’’Aralarında Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO), Mimarlar Odası, Şoförler Odası, Baro Manavgat Şubesi'nin de yer aldığı 30 sivil toplum kuruluşu, bir araya gelerek Manavgat Ulualan Koruma Platformu’nu oluşturmuş ve hatalı imar planı değişikliğinden vazgeçilmesi için çalışmalar yapmaktadır.  Ancak imar planına Manavgat Belediyesi başta olmak üzere ilgili STK ve Kurumlarca yapılan tüm itirazların reddedildiği bakanlığın 15.04.2020 tarih ve 307540 yazısı ile bildirilmiştir’’ dedi ve Bakana şu soruları yöneltti:

1-         Ulualan imar değişikliğinin durdurulması için yapılan resmi başvurulara Bakanlığın cevabı nasıl olmuştur?

2-         Bölgenin yerel halka katkı sağlayacak ve sahilden yararlanacağı projelere ayrılması ve planlanması konusunda çalışmanız yok mudur? Yeni çalışma ve planlamalarınız varsa bunlar nelerdir?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: