Antalya
04.06.2020
A
GENEL , ÇEVRE , YAŞAM
Ulualan’ı vermeyeceğiz
Ulualan’ı vermeyeceğiz

Manavgat ​Ulualan’da 3 bin dönüm arazi üzerine planlanan 3’ü konaklamalı, 1’i konaklamasız 4 golf alanı yapılmasına karşı kurulan Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu, bölgede yaptığı basın açıklaması ile talana ve ranta ‘hayır’ dedi

Manavgatlılar, Serik’ten sonra Manavgat/Ulualan sahilinin de gasp edilmek istenmesine sessiz kalmadı. Manavgat Belediyesi’nin yanı sıra sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve aydınların da içinde yer aldığı Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ulualan’da 3 bin dönümlük araziye yapılması düşünülen turizm projesine tepki göstermek için bir araya geldi. Ulualan Mevkii Model Uçak Pisti'nde yapılan basın açıklamasında konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, projeye neden karşı olduklarını anlattı. “Bizler geleceğe sahip çıkan bir kentiz. Bizler yarınlara sahip çıkan bir kentiz” diyen Sözen, öncelikle platform üyelerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Halk ULUALAN’I BU ZAMANA KADAR KORUDU

“Birlikten kuvvet doğar diyen Sözen, “Haklılığımızı üstüne basa basa göstereceğiz. Halkımız bize destek verdiği sürece önümüzde kimse duramaz. Bu kente artı değer katmak için çalışıyoruz. Burada yaşamaktan gurur duyuyoruz. Manavgatımızı çok daha güzel, çağdaş kent yapmak istiyoruz. Tek hassasiyetimiz bu. Ulualan’ın en büyük özelliği bir ucunun denize, bir ucunun ırmağa bir ucunun da güzelim Manavgat kentine temas etmesidir. Manavgat’ı yeniden kurgulayabileceğiniz bir alan burası. Bizden önceki yönetimler ‘en iyi şekilde kurgulayalım, siyasete alet etmeyelim’ diyerek bu alanı korumuşlar. 3 bin dönümü Milli Emlak’a 1 800 dönümü belediyemize ait kıymetli bir yerden bahsediyoruz” dedi.

İNSAN ODAKLI YATIRIM YAPILSIN

Bölgeye golfün de içinde olduğu spor alanı yapılmasına karşı olmadıklarını, fakat her projenin oranı kadar yapılması gerektiğini belirten Sözen, “Ticarete karşı değiliz. Ama buraya yapılacak en önemli yatırım bunca yıl burayı koruyan halka yapılacak yatırımdır.  Burada halkın nefes alacağı donatı alanları, rekreasyon alanları, halk plajları olmalı, olmak zorunda. Böyle olursa burası Akdeniz çanağının cazibe merkezi haline gelir. Hayalimiz burayı birlikte planlamaktı. Biz burayı halkla, sivil toplum örgütleriyle ve bakanlıkla birlikte projelendirmeyi hayal ediyorduk. Fakat öyle olmadı maalesef” dedi.

REFERANDUM YAPILSIN

Daha önce Turizm Bakanı’na bölgeye yapılacak projenin uygun olmadığını anlattıklarını belirten Sözen, “Çekek yeri olmayan, halkın denize gireceği alan bırakılmayan bir projeye onay vermemiz mümkün değil.  Doğru zamanda, doğru yatırım yapılmalı. Umudumuzu asla kaybetmiyoruz. Platform olarak tüm siyasi partileri ziyaret ettik. Amacımız düşünülen projeden mutlaka vazgeçilmesi. Turizm Bakanı’ndan randevu alıp görüşürsek neden istemediğimizi bir kez daha anlatacağız. Madem bizi dinlemiyorlar o halde halka sorsunlar. Bölgenin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini belirlemek için referandum düzenlesinler. Eğer proje bu haliyle devam ederse yasalar çerçevesinde sesimizi duyurmaya, kendimizi ifade etmeye sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.  

DOĞAL BİR GÜZELLİĞİ VAR

Manavgat Ulualan'ı Koruma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Özcan, Uluana’a sahip çıkacaklarını söyledi. Platform adına konuşan Özcan şunları söyledi: “Manavgat’ımız, içinde barındırdığı doğal, tarihi güzellikleri ve turizm potansiyeli ile dünya ve Türkiye turizminin kalbinin attığı, gelişime ve geleceğe açık ender güzellikteki kentlerden birisidir. Şu an içinde bulunduğumuz Manavgat’ın geleceği olan Ulualan Bölgesi, sahil bandında henüz yapılaşmamış, konumu Akdeniz’e kıyısı, Manavgat Irmağı doğal yapısı ve orman alanları ile bütünleşen doğal yapısı ile bölge halkımız için çok büyük önem arz eden ender nitelikteki boş alanlardan birisidir.

GÖRÜŞLERİMİZİ İLETTİK

Ulualan, doğanın bize mirasıdır ve başta Manavgat Belediyemiz olmak üzere geçmiş 50 yılda, gözbebeği gibi korunarak bugüne kadar taşınmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 30 Aralık 2018 tarihinde onaylanan yaklaşık 3 bin dönümlük alan, 3 tanesi konaklamalı 750’şer dönüm, 1 tanesi konaklamasız 550 dönüm olmak üzere 4 ayrı parça halinde sadece "Golf Alanı" kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlanmıştır.  Manavgat halkı olarak, 2019 yılında konuyla ilgili yaptığımız toplantılar sonrasında Ulualan’da golf alanlarını istemediğimizi, buranın daha işlevsel bir şekilde planlanması gerektiği isteğimizi Manavgat Belediye’miz aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletmemize rağmen, görüşlerimiz dikkate alınmamış, golf alanları planlamasına devam edilmiştir. Söz konusu imar planına Manavgat Belediyesi başta olmak üzere ilgili STK ve Kurumlarca yapılan tüm itirazlar da aynı şekilde bakanlıkça reddedilmiştir.

ULUALAN’I KORUMAYA KARARLIYIZ
Oluşturduğumuz platformla bu bölgenin geleceğinin yok edilmemesi adına birleşerek bir basın açıklaması yapma gereksinimini duyduk.  Bu açıklamayı yaparken de bizler; insan olmanın yanı sıra Manavgat’a gönül ve emek verenler olarak, çocuklarımızın geleceğinin planlanacağı Ulualan’ın golf alanları yapılarak işlevsiz hale getirilmesine karşıyız ve bu konuda bireysel ya da kurumsal tepki vermekten uzak durulmaması gerektiğine inanıyoruz.  Bu tepkimiz salt siyasi bir tepki olarak değil aklımızın, vicdanımızın ve ortak mirasımıza, kentimizin değerlerine saygı merkezine kurulmuş bir dilin dışa vurum şeklidir. Amacımız ayak direme, cephe oluşturmak, birilerini karşımıza almak değildir. Amacımız el birliğiyle, önemli kabul ettiğimiz bu konuyu yetkili mercilere taşıyabilmektir. 


Düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz:
1-Kentimizin geleceğini yok edecek projelerin vicdanımızı kanattığı ve toplumsal kabullerin dışında olduğu aşikârdır.

2-Bizler Manavgat halkı olarak Ulualan’ın “ben yaptım oldu” mantığıyla değil, hızlı karar verilmeden, birlikte hareket ederek, halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Bakanlıklarımız ve yetkili mercilerle saygı ve işbirliği çerçevesinde planlanmasını istiyoruz.

3-Manavgat’ın ileri görüşlü, aydın, yürekli ve çağdaş insanları, yatırıma ve golfe karşı değildir. Bölgemizde golf alanı olarak seçilebilecek o kadar çok yer varken, “Golf” alanı burası olmamalıdır. Oymapınar’ımız daha uygun bir alandır ve geçmişte Bakanlıkça Oymapınar’da proje çalışmaları yapılmıştır.

4-Bu nedenle bizler Ulualan’ın, 4 kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, halka rant sağlayan, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, gelecek nesillerimize katkı sağlayan yat limanı ve tekne çekek yeri’yle, bölgesel ihtiyaçlarımızı dikkate alarak, “dayatmayla değil” ortak akılla kamu yararı, halkın yararı göz önüne alınarak planlanmasını istemekteyiz.

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Manavgat’ımızın özvarlığı olan bölgemizle ilgili olarak Manavgat Belediyesi başta olmak üzere, STK’lar ve her şeyden önce halkımızın düşünceleri göz ardı edilerek yaptığı bu planlama haksızdır ve “halkımıza rağmen” yapılan bir çalışmadır.

6- Bakanlıkça yapılan planlamada 2 km'lik sahil şeridimizin tamamı, bu golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmesi ise çocuklarımızın, halkımızın denizle bağlantısının kopması, izole edilmesidir.

*Kültür ve Turizm Bakanlığımız hassasiyetlerimizi dikkate alarak golf alanları planlamasını acil olarak iptal etmelidir.

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu’muz çalışmalarını, sonuç alınıncaya kadar sürdürmeye kararlıdır.

Ulualan Bölgemizin golf alanlarına açılmaması ve gelecek kuşaklara en doğru şekliyle aktarılması amacıyla platformumuzu, buraya gelerek veya Türkiye’nin dört bir yanından sesimize ses olarak destekleyen Manavgat halkımıza, basın mensuplarına ve tüm dostlara teşekkür ediyoruz.”

 

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu şu kurum ve kişilerden oluşuyor

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen 
1- Ahmet BOZTAŞ-Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
2-Erşan ÖZDEN- Manavgat Çevre Koruma ve Turizm Alt Yapı Birliği Başkanı
3- Mehmet USLU- TÜRSAB Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı 
4-Umut SERTÇELİK- Antalya Barosu Manavgat Temsilcisi 
5-Mücahit TATAR – Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı
6-Bilal AY –Manavgat Süt ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı
7-Salim AKSOY- Manavgat Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı
8-Emin ERSOY-Manavgat Öğrenci Servisleri Kooperatifi Başkanı
9-Yalçın ZOR - İnşaat Mühendisleri Odası Manavgat Temsilcisi 
10- Meryem ÖZKAYMAK- Peyzaj Mimarları Odası Manavgat Temsilcisi
11-Nezih ÖZGENÇ- Manavgat Serbest Muhasebeciler, Mali Müş. Odası Bşk.
12- Ramazan TAŞ- Tersane İşletmecisi 
13- Rasim METİN- Manavgat Ziraat Odası Başkanı
14-Abdullah AKÇA- Manavgat Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası Bşk.
15-Mustafa AYDIN- Manavgat Servisçiler Odası Başkanı
16-Ali ÇENESİZ- Manavgat Şehiriçi Minibüs Kooperatifi Başkanı 
17- Hasan ÖZCAN- Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı
18-Sami Dursun DOĞAN- Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası
19- Muammer ÜNAL- Manavgat Şoförler Odası Başkanı
20-Ahmet ATCI- Mimarlar Odası Manavgat Temsilcisi 
21-Ömer ŞAHİN- S.S. Manavgat Turizm Geliştirme Koop. Başkanı
22-Zafer KEÇER- Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Manavgat Tems.
23- Tahsin YILMAZ – Manavgat Muhtarlar Derneği Başkanı
24-Abdullah CENGİZ – Elektrik Mühendisleri Odası Manavgat Tems.
25-Mehmet KARAÇAN - Antalya Eczacı Odası Manavgat Temsilcisi
26-Sibel Cengiz KÖMÜRCÜOĞLU – Diş Hekimleri Odası Manavgat Tems.
27-Bünyamin ŞİMŞEK – Antalya Tabip Odası İlçe Temsilcisi
28-Sait UÇAR – Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
29-Yaşar BULUT – Atatürkçü Düşünce Derneği Manavgat Şube Başkanı
30-Ünsal GÜN – Türkiye Kuvayi Milliye Mücahit ve Gaziler Derneği Manavgat Şubesi Bşk.
31-Engin TÜTER – Manavgat Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Dernek Bşk.
32-Salih ÖZDEMİR- Emekli Sendikası Temsilcisi
33-Bülent IRMAK- Eğitim-Sen Temsilcisi 
34-Ömer ESEN-Türk Eğitim-Sen Temsilcisi
35-Hasan KIRT ELCE Eğitim-Bir-Sen. Temsilcisi
36-Ramazan YILMAZ Eğitim-İş Sen. Temsilcisi
37-Dr. Muammer Güneş- Manavgat Yükseköğretim Vakfı (MAYÖV) Yönetim Kurulu Başkanı

Ayrıca platformumuza destek veren siyasi partilerimizin temsilcileri
Yusuf HALİMOĞLU – Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı
Aliye COŞAR-CHP- Manavgat İlçe Başkanı
Noman ENHOŞ - Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı
Hatice AVCI- İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı
İlhami DEMİRAL – Saadet Partisi Manavgat İlçe Başkanı
Mesut ALKAN - Büyük Birlik Partisi Manavgat İlçe Başkanı
Hüseyin ÇİN – Demokratik Sol Parti İlçe Başkanı

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: