Antalya
14.05.2020
A
GÜNCEL
Dikici’den 14 Mayıs mesajı
Dikici’den 14 Mayıs mesajı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili açıklama yapan ANTAYDER Başkanı Dikici, “Korona günlerinde dahi üreten çiftçilerimize ekstra teşekkür etmeliyiz” dedi

Karaman Ayrancılılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANTAYDER) Başkanı  Ahmet Dikici 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili yazılı açıklamada yaptı. “1946 yılından itibaren kutlanmaya başlanan dünya çiftçiler günü bu yıl pandemi günlerine denk geldi ve insanlık çiftçiliğin ve üretimin değerini bir nebze olsun daha iyi anlamaya başladı. Genel olarak çiftçiliğin alt gelir grubuna ait kişiler tarafından yapıldığı düşünülerek bazen hor görülen, değer verilmeyen fakat yediğimiz yemekten, giydiğimiz pantolona  kadar her şey çiftçilerin emek ve alın teri sayesinde olduğunu asla unutmamalıyız. 2020 yılının ilk ayalarında dünyada yaşanan salgın toprakla uğramamış, hayatının hiçbir noktasında sebze yetiştirmemiş insanların balkonlarında domates biber yetiştirme çabalarını gördük. Bu çabalar sonucunda çiftçiler olmasa ne olurduk sorularını kendilerine sorma gereği hissettiler. Tüketim ağırlıklı yaşayan toplum kesiminin üreten insanlara bakış açısı da gözle görünür şekilde değişmeye başladı” diyen Dikici açıklamasında şu sözlere yer verdi:

EKSTRA TEŞEKKÜR ETMELİYİZ

“Özellikle ülkemizin tahıl ambarı olarak değerlendirilen Konya havzası eğer bir yıl üretime ara verse neler yaşarız biraz düşünelim. Gıda krizini atlatmak için neler yapmamız gerekir, ekmek bulabilmek için ne zorluklar çekeriz veya bulabilirsek ne kadar bedel ödemek zorunda kalırız. Elleri nasır tutmuş üreticilerimiz yıl içinde kullandığı kredi borcunu nasıl ödeyeceğini, çocuğunun okul harçlığını nasıl vereceğini düşünürken biz tüketiciler un fiyatı üzerinden ahkam kesme peşinde koşarız. Salt ekmek bulabildiğimiz için bu yıl çiftçilere ekstra bir teşekkür etmemiz gerekmez mi?

TARIMSAL PLANLAMA

Ülkemizin zengin topraklarının yoksul üreticileri olan çiftçilerimizin kaderi asla ezilmek sürünmek olmamalı diyen Mustafa Kemal Atatürk un önderliğinde yapılan tarımsal planlama ve reformlar maalesef başka dönemlerde yapılamaması çiftçimize yapılan en büyük darbe olarak değerlendirilebilir. Köylü milletin efendisi diyen ve milli ekonominin temeli ziraattir diyen tarımın en büyük üreticisi Atatürk e  de katkılarından dolayı teşekkür etmemiz gerekmez mi? Yaşamak için beslenmeye ihtiyacımız var. Hayatımız lüks içinde olsa da yokluk içinde de yaşasak beslenmeye ihtiyacımız var. O nedenle iyi ki çiftçiler var iyi ki herkes için üretim yapıyorlar.  Dünya çiftçiler gününüz kutlu olsun.”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: