Antalya
12.05.2020
A
GENEL , YAŞAM
AVM'lerle ilgili kurallar açıklandı
AVM'lerle ilgili kurallar açıklandı

ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında alışveriş merkezleri (AVM) konulu genelgesi çerçevesinde gerekli önlemleri kararlaştırdı.

Genelgede belirtilen hususlar ışığında yapılan değerlendirme sonucunda kurul, AVM'lerin 10.00-22.00 saatleri arasında faaliyet yürütebileceklerine, çalışan, yönetici ve müşterilerin maske kullanmasının zorunlu olduğuna, maske kullanımı hususuna riayet etmeyen kişilerin AVM'lere alınmasına müsaade edilmeyeceğine, AVM'lerin giriş/ çıkışlarında görev yapan güvenlik görevlilerinin maskeyle birlikte gözlük ya da yüz koruyucu siperlik kullanmalarının zorunlu olduğuna, AVM'lere girişte herkesin (çalışanlar dahil) ateş ölçümünün yapılmasına ve ateşinin 38°C'dan yüksek olduğu tespit edilen kişi/kişilerin içeri alınmayarak ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesine kararını aldı. 

AVM'ye gelen müşterilerin mümkün olan en kısa süre içinde alışveriş yapıp, ayrılmasının esas olduğuna (içeride en fazla 3 saat kalabileceklerine) dikkati çeken İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bu kapsamda, müşterilere sosyal mesafe kuralına riayet etmeleri, uzun süre AVM içinde kalmamaları yönünde afiş, sinevizyon, anons vb. yöntemlerle gerekli uyarıların yapılmasını istedi. 

AVM'lerin oturma, bekleme, dinlenme amaçlı kullanılan ortak alanlarının yanı sıra restoran/lokanta ile yeme-içme alanlarında bulunan tüm sandalye, koltuk ve masaların kaldırılması gerektiğine karar veren kurul, danışma, işyeri girişi, ödeme noktası gibi yerlerde sosyal mesafe kuralının göz ardı edilme ihtimaline karşı bu alanlara bir metre aralıklarla sosyal mesafe uyarı işaretlerinin çizilmesine karar verdi. 

SİNEMALAR KAPALI 

Merkezler içindeki oyun alanı, internet kafe, ganyan bayi, kafe, sinema, spor merkezi, hamam, sauna vb. işletmeler ve iş yerlerine yönelik kısıtlama tedbirlerinin uygulanmasına devam edildiğinden, AVM'lerde bulunan anılan nitelikteki iş yerlerinin faaliyetlerine izin verilmemesi kararı alan kurul, pandemi süresince AVM'lerde konser, gösteri vb. toplu etkinliklerin yapılmasına müsaade edilmemesi kararını aldı. 

GİRİŞ ÇIKIŞ TEK YÖN 

Kurulun diğer kararları şöyle: 

"AVM'lerin içinde bulunan berber, kuaför ve güzellik salonlarının, kurallara riayet etmek şartı ile faaliyetlerini yürütebileceklerine, 

AVM'lerin içinde bulunan asansörlerin yalnızca özel gereksinimi olan bireyler tarafından kullanılabileceğine, 

AVM'lerde, oto yıkama hizmeti ile vale hizmetinin geçici bir süreliğine verilmemesine, mescitlerin ise Sağlık Bakanlığı'nca belirlenecek takvime kadar kullanılmamasına, Aktif müşteri kabul edilebilecek alanlarına aynı anda 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde müşteri kabul edilebileceğine, AVM yönetimince, aynı anda içeride bulunabilecek müşteri sayısı esas alınarak, AVM'ye giriş-çıkışı yönetecek bir sistem kurulmasına, içerideki müşteri sayısı maksimum sayıya ulaştığında içeriye kesinlikle müşteri kabul edilmemesine, müşterilerin mümkün olduğunca tek yönden giriş, tek yönden çıkış yapmasının sağlanmasına, bu amaçla yer işaretlemeleri ile yönlendirme yapılmasına, AVM içinde bulunan, çok sayıda müşteri tarafından kullanılan ATM noktası/alanlarına muhakkak el dezenfektanı konulmasına, işyeri girişinde ve kasalarda (ödeme noktalarında) el antiseptiği bulundurulmasına ve doluluk durumunun belirli aralıklarla kontrol edilmesine, müşterilere deneme kabini içinde maskelerini çıkarmamaları gerektiğinin özellikle hatırlatılmasına, deneme kabinlerinin kullanılmamasının esas olduğuna, ihtiyaç halinde her müşterinin en fazla 10 dakika süreyle deneme kabinini kullanabileceğine ve müşteri çıktıktan sonra kabinin havalandırılarak, sık kullanılan yüzeylerin uygun şekilde temizlenmesine, kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretlemesi yapılmasına.." 

ŞÜPHELİLER HASTANEYE 

Koronavirüs tanısı alan ve temaslı olması nedeniyle takibe giren personelin en az 14 gün çalıştırılmaması esasına titizlikle riayet edilmesine karar veren kurul, çalışan personel içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb. hastalık semptomları olanların ivedilikle ilgili sağlık birimine yönlendirilmesine hükmetti. 

KOMİSYON KURULACAK 

Valilik Makamı onayıyla oluşturulacak, içinde halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin de bulunacağı 5 kişilik bir komisyon tarafından, AVM'lerin koronavirüs ile mücadele kapsamında belirlenen kurallara riayet edip etmediklerinin haftada en az bir kez denetlenmesinin sağlanmasına karar verildi. 

UYMAYANLARA CEZA 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi gereğince 392 TL, idari para cezası olmak üzere toplamda 3 bin 542 TL para cezası uygulanacak. Ayrıca TCK kapsamında da alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır' hükmü uyarınca adli makamlara sevk edilecek.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: