Antalya
10.05.2020
A
GÜNCEL
Başkanlardan üçlü zirve
Başkanlardan üçlü zirve

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, İtalya'dan Gradara Belediye Başkanı Filippo Gasperi ve Hırvatistan'dan Svetvincenat Belediye Başkanı Dalibor Macan'la video konferans görüşmesi yaptı. Başkanlar, online görüşmede salgının turizme etkilerinden şehirlerinde aldıkları önlemlere değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi'nin Kaleiçi gibi tarihi kent merkezlerine sahip kentleri bir araya getirdiği Kaleiçi OldTown Festivali'nde geçen yıl 'kardeş kent iyi niyet' protokolü imzaladığı İtalya'nın Gradara Belediye Başkanı Gasperi ve Hırvatistan'dan Svetvincenat Belediye Başkanı Macan'la video konferans yöntemiyle görüştü. Görüşmeye, Svetvincenat Belediyesi AB Proje Sorumlusu Marina Bencic, Gradara Belediyesi AB Proje ve Finansman danışmanı Massimiliano Gatto ve yardımcısı Marco Bevilacqua da bağlanırken belediye başkanları koronavirüs pandemisiyle mücadele deneyimlerini paylaştı, salgının turizmi nasıl şekillendireceği üzerine görüş alışverişinde bulundu. 

Başkan Uysal, Muratpaşa'da toplumun ihtiyaçlarını önceleyen mücadele stratejisi içinde olduklarını söyledi, kamusal alanların dezenfekte çalışmalarıyla başlayan mücadelenin Muratpaşa'da her eve kapı kapı maske dağıtarak devam ettiğini söyledi. Bununla birlikte, Türkiye'nin ilk dijital demokrasi platformu komsumeclisi.com üzerinden ihtiyaç sahipleriyle yardımseverleri buluşturan Komşu Dayanışma Sistemi'ni hayata geçirdiklerini belirten Başkan Uysal, aşevi ve evde bakım hizmeti çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü kaydetti. 

Salgınla mücadelede Türkiye'de kontrollü sosyal hayat döneminin başladığını ve bu yeni döneme yönelik de çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Uysal, bu kapsamda şehir mobilyalarında değişime gittiklerini söyledi. Gasperi'nin de yakında bildiği Kaleiçi'nin anıtsal yapılarından tarihi Üçkapılar'ın yanı başında bulunan park alanında birçok kişinin yan yana oturmasına müsait olan bankları sandalye ve aralarında 1 metre mesafe bulunan iki kişilik banklarla değiştirdiklerini söyledi. Başkan Uysal, ayrıca uzun bir aranın ardından pazartesi günü berber ve kuaför salonlarının açılacağını da belirterek, bu işyerlerinin dezenfektasyonunu yaptıklarını ve yüz koruyuculu siperlikli maske dağıttıklarını söyledi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: