Antalya
08.05.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Rüşvet itirafı Meclis’te
Rüşvet itirafı Meclis’te

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Turizm Bakanı ile Serik Belediye Başkanı arasında geçen rüşvet itirafını Meclis’e taşıdı

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, 5 Ocak tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un koordinesinde video konferansla gerçekleşen, Cumhur İttifakı üyesi AKP’li ve MHP’li Belediye Başkanları, Milletvekilleri, İl ve İlçe Başkanları, Antalya Valisi, kurum müdürleri, kamu bankalarının müdürlerinin dahil olduğu Antalya İstişare Toplantısında yaşanan AKP’li Serik Belediyesinin Belek ve Kadriye’de günübirlik alanlardaki işletmeler için 500 bin Türk Lirası rüşvet aldığı iddialarını İçişleri Bakanı Soylu’nun ve Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un cevaplaması istemiyle soru önergeleri ile meclis gündemine taşıdı.

AKP’DE RÜŞVETİN İTİRAFI

 

CHP’li Zeybek İçişleri Bakanı Soylu’nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Kültür ve Turizm Bakanı tarafından söylenen Serik Belediyesinde rüşvet alındığı iddialarına yönelik müfettiş görevlendirilip görevlendirilmediğini sordu. Toplantıda yaşananları sosyal medya hesabında yayınlayan Belediye Başkanı Aputgan’ın anlatımına göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun önceki dönem AKP’li Belediye Başkanını kast ettiği vurgusuna istinaden ise önergede 2014-2019 tarihlerinde Serik Belediyesine yönelik yapılan teftiş olup olmadığı, yapılan teftişlerde rüşvete rastlanıp rastlanmadığını da soran CHP’li Zeybek, “AKP’li Serik Belediyesindeki rüşvet iddiasını ortaya atan Turizm Bakanının açıklaması itiraftır, “rüşvetin belgesi mi olur” söyleminin dile gelmiş halidir.” dedi. 

BAKAN RÜŞVETE SESSİZ KALDI

            Rüşvet iddialarının peşini bırakmayacaklarını açıklayan CHP’li Zeybek, yanıtlaması istemiyle rüşvet alındığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a da, Belek ve Kadriye’deki günübirlik alanlardaki işletmelerden rüşvet alındığı bilgisinin kendilerine nasıl ve ne zaman ulaştığını da sordu. CHP’li Zeybek “Bakan Ersoy Kadriye ve Belek’te işletmelerden rüşvet alındığını bilgisine sahipse bunu neden bu zamana kadar gizlemiştir, bu bilgiyi yetkili makamlardan saklamakta suçtur, suça ortak olmaktır. Turizm Bakanı rüşvet veren ve alan kişileri de açıklamalıdır.” ifadesini kullandı. CHP’li Zeybek ayrıca Bakan Ersoy’a bilgi sahibi olduğu rüşvet olayıyla ilgili adli makamlara veya İçişleri Bakanlığına şikayette bulunup bulunmadığına da soru önergesinde yer verdi.

AKP’DE RÜŞVET VE RANT SARMALI

            CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, AKP’li Serik Belediyesinde yaşanan rüşvet skandalına dair verdiği soru önergelerinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un, AKP’li Serik Belediyesinin Belek ve Kadriye’deki günübirlik alanlardaki işletmelerden rüşvet alması, Belediye Başkanının buna itiraz etmesi, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun siz değil önceki dönem başkanı itirafında bulunması, Türkiye’deki kirli rant ve rüşvet çarkının açık itirafıdır. Antalya Serik’te yaşanan rüşvet skandalı Türkiye ölçeğinde buzdağının sadece görünen yüzüdür. Yolsuzlukla mücadele edeceğini iddia eden AKP, tarihe yolsuzluk ve rüşvetle geçmiştir. AKP rüşvet skandalında sus pus, ama öte yandan halk bu konunun üzerine gidecektir. Halk ekonomik krizle ve geçim sıkıntısı ile boğuşurken, siyasi iktidar sahipleri rüşvetle servet sahibi olmaktadır, bu düzen mutlaka ve mutlaka değişecektir.”

 

 

 

  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: