Antalya
06.05.2020
A
GÜNCEL , YAŞAM , TARIM
Bu hastalıklı bir zihniyet
Bu hastalıklı bir zihniyet

Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik ile İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Balcı arasında ‘deprem’ polemiği yaşanıyor.  Balcı’nın, depremle ilgili “Felaket tellallığı yapmayın. Mühendisliğin izin verdiği her yere bina yapılır” açıklamasına cevap veren Çeltik, “Her yere bina yapalım zihniyeti hastalıklı bir zihniyettir” dedi

Antalya’da 7 şiddetinde deprem olacağı iddialarının ardından Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, deprem gerçeğini gündeme getirmişti. Bunun üzerine açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Balcı, Çeltik’i de hedef alarak, “Felaket tellallığı yapmayın” çıkışında bulundu. Balcı’nın sözlerini değerlendiren Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, “Mühendisliğin izin verdiği her yere bina yapalım zihniyeti hastalıklı bir zihniyettir” dedi.

ESTETİK, EKONOMİ, EMNİYET

Depremin bir gün mutlaka kapımızı çalacağını, fakat Antalya’nın hala depreme hazır olmadığını belirten Çeltik, “Günümüz teknolojisinde her yere inşaat yapabiliriz. Fakat doğayı betona, demire inşaat gömerseniz doğa bir gün mutlaka intikamını alır. Mühendislikte 3E kuralı vardır. Estetik, Ekonomi, Emniyet. Bir inşaat yaparken bunlara dikkat etmeniz gerekir” dedi.

İNŞAATLAR DOĞAYA UYUMLU OLMALI

Mustafa Balcı’nın, “Mühendisliğin elverdiği her yere inşaat yapılabilir” sözlerine de atıfta bulunan Çeltik, “O zaman mühendislik el veriyor diye plajlara, tarlalara da bina yapalım. Ama böyle olmaz. Siz mühendislik el veriyor diye 1. Derece Sit alanına inşaat yaparsanız oradaki tatlı su kaynağını kirletirsiniz. Bu nedenle inşatlar kesinlikle canlılarla ve doğayla uyumlu olmalıdır” diye konuştu.

 

JAPONYA DA BÖYLE DÜŞÜNÜYORDU

“Sen bana yeri göster ben her yere inşaatı yaparım abi zihniyeti hastalıklı bir zihniyettir” diyen Çeltik, “Tabii bu anlayış meselesi. Bir tarafta doğayı korumak doğaya müdahale etmeyerek yaşanabilir bir ülke, diğer tarafta beton demir ve her yerde yapı inşaat stoku. Japonya da öyle söylüyordu her yere bina yapabiliriz her yeri yerleşimi aşabiliriz diyorlardı.  Fakat 2011 yaşanan tsunamide en az  16 bin  insan can verdi, deri ağzına yapılan binalar su aldı götürdü” dedi.

TÜRKİYE’DEN ÖRNEKLER VERDİ

Mühendisliğin izin vermesi halinde dahi her yere bina yapılamayacağına Türkiye’den örnekler veren Çeltik, “Sen bana paradan bahset ben her yere inşaat yaparım mantı yanlış. Ülkemizde ve kentimizde mühendislik hizmeti almış olmasına rağmen yatan oturan göçen binalar var. Trabzon’un Araklı ilçesinde sağanak yağışın ardından meydana gelen sel felaketinde 7 kişi hayatını kaybetti. Selde 7 bina yıkıldı, köprüler çöktü. Kumluca’da Güzderede mevkiinde yaşanan sel felaketinde ağır hasar meydana geldi. Kumluca otoyolu heyelan nedeniyle çöktü. Elmalı Karaköy’de aşırı yağışa bağlı su baskını yaşandı. Alanya ve Gazipaşa’da heyelan nedeniyle binalar hasar gördü. Bu binalar, yollar yapılırken mühendislerden gerekli izinler alınmadı mı? Elbette alındı ama demek ki sadece bu gözle bakmak yetmiyor” dedi.

DENETİM VE EKONOMİ ÖNEMLİ

Depreme hazırlanmak için önce bu zihniyeti yıkmak gerektiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, “Her ne kadar mühendislik hizmeti alınsa da sonuçta bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir. Bunun için denetimi önemsiyoruz. Ekonomiyi önemsiyoruz. Doğayı önemsiyoruz. Bu birazda vizyon meselesi. O zaman su havzalarımızın üzerine bina yapalım, tarım alanlarımızı betona gömelim” şeklinde konuştu.  

BEN YAPTIM OLDU MANTIĞINI YIKMALIYIZ

“Biz bilime ve bilimsel meslek örgütlerine saygılıyız. Birçok disiplin bir araya gelmelidir” diyen Çeltik sözlerini şöyle tamamladı: “Artık insanoğlu ‘ben yaptım oldu, her şeyi yaparım’ mantığını terk etmeli.  Arkeoloji, hidrojeoloji, ziraat, peyzaj, çevre, inşaat, mimarlık, yerbilimciler bir araya gelmeli. Şovenizmden uzak, insana, canlılara ve doğaya saygılı yapılar ve alanlar üretmeliyiz” Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: