Antalya
06.05.2020
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Sahil kavgasında ‘rüşvet’ oyunu
Sahil kavgasında ‘rüşvet’ oyunu

AKP’li ve MHP’li milletvekilleri, belediye başkanları ve yöneticilerin katıldığı video konferansta Turizm Bakanı Ersoy ile Serik Belediye Başkanı Aputkan arasında rüşvet tartışması yaşandı. Turizme açılması gündemde olan Serik halk plajının belediye yetkisinde kalmasını isteyen Aputkan’a Bakan Ersoy, “Oradan 500 bin lira para alındı” cevabını verdi. Aputkan’ın tepkisi üzerine Bakan Ersoy, cevabını “Sizin dönenimizde değil, önceki dönemde alındı” şeklinde değiştirdi. Bunu üzerine Aputkan, “Devletin Bakanı olarak bunu biliyor da üzerine gitmiyorsanız yazıklar olsun” diyerek toplantıyı terk etti

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali  Münir Karaloğlu, AKP ve MHP’li milletvekilleri, AKP’li belediye başkanları AKP ve MHP’li yöneticilerin katıldığı video konferansta Antalya Koronavirüs Süreci Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Serik sahilinin halka kapatılmasının gündeme geldiği telekonferansta Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Serik Belediye Başkanı AK Partili Enver Aputkan arasında ‘rüşvet’ tartışması yaşandı. Serik Belediye Başkanı Aputkan toplantıda halk plajlarının belediye yetkisinde kalması konusunda ısrar edince Bakan Ersoy’un sert tepkisiyle karşılaştı. Bakan Ersoy’un Serik Belediyesi tarafından günü birlik alanda bulunan işletme sahibinden 500 bin lira para alındığını belirtmesi üzerine, sinirlenen Aputkan toplantıyı terk etti.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Daha sonra Serik Belediyesi sosyal medya hesabından yazılı açıklama yapıldı. Olayı doğrulayan Aputkan yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bugün (Salı) saat 1400'da Antalyamız ve ilçelerine yapılacak yatırımlar ile ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy, Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Ak Parti ve MHP milletvekillerimiz, Ak Parti ve MHP belediye başkanlarımız, Ak Parti ve MHP iI- ilçe başkanlarımız ve kurum müdürlerimizin katılımıyla telekonferans toplantısı yapılmıştır.

BUNLARI BİLİYORSUNUZ DA!

Toplantı sırasında Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili sayın Abdurrahman Başkan ve Ak Parti Milletvekili Kemal Çelik tarafından gündeme getirilen, benimde söz alarak açıklamalarda bulunduğum günü birlik alanlarla ilgili, Turizm Bakanı konuşmasının bir yerinde; Serik Belediyesi tarafından günü birlik alanda bulunan işletme sahibinden 500.000 Lira para alındığını belirtmesi üzerine, ben söz alarak 13 aylık Belediye Başkanıyım diye söze başlayınca. Dışişleri Bakanı, "Başkan olay sizinle ilgili değil daha önceki döneme ait bir olaydır" dedi. Turizm Bakanı da aynı şekilde ‘Daha önceki döneme ait’ dedi. Ben de Turizm Bakanına "Devletin Bakanı olarak bunu biliyor da üzerine gitmiyorsanız yazıklar olsun“ dedim ve toplantıdan ayrıldım.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SORUŞTURMA İSTİYORUM

60 civarında kişinin katıldığı bu toplantıda geçen 500.000 Lira para alınma olayı ile ilgili 2 Bakan’dan, sayın milletvekillerimizden ve 2 il başkanımızdan gerekli açıklamaların yapılmasını istiyorum. Bu 500.000 Lira konusuyla ilgili sayın İçişleri Bakanımızdan soruşturma yapılması için müfettiş talebinde bulunacağım.”

Serik Belediye Başkanı Enver Aputan’a yazılı açıklamasının ardından çok sayıda destek mesajı geldi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: