Antalya
30.04.2020
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Kapatılan işletmelere kira desteği verilmeli
Kapatılan işletmelere kira desteği verilmeli

 ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya İş İnsanları Derneği'nin (ANTİAD) video konferans toplantısına katıldı. Davut Çetin, ANTİAD Başkanı Ferhat Yıldız'ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan durum, ATSO'nun yaptığı çalışmalar ile cansuyu kredisi, kısa çalışma ödeneği, kira ödemeleri başta olmak üzere ekonomi gündemindeki konuları değerlendirdi.

Toplantının açılışında konuşan ANTİAD Başkanı Yıldız, dünyanın ve ülkemizin koronavirüs pandemisinden dolayı zor bir süreç geçirdiğini belirterek, bu zor süreçten en fazla ekonominin etkilendiğini kaydetti. Yıldız, ekonomide alınan tedbirleri ve kararları anlatması ve son gelişmeleri değerlendirmesi için Başkan Davut Çetin'i davet etiklerini söyledi. 

Dünyanın 100 yılda bir görülebilecek bir salgını yaşadığını ve bu salgının sosyal hayattan ekonomiye her alanda etkilerinin olduğunu kaydeden Davut Çetin, "Pandemi konusunda bir belirsizlikle karşı karşıyayız. Salgının ne zaman biteceği, aşının ne zaman bulunacağı, ikinci dalga olur mu sorularına cevap bulabilmiş değiliz. Belirsizliğin olduğu bir ortamda hem insan psikolojisi hem de ekonomi olumsuz etkileniyor" dedi. 

'EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ DAYANIŞMA VE EKONOMİYE GÜVEN' 

Vali Münir Karaloğlu'nun koordinasyonunda alınan tedbirler neticesinde Antalya'nın bu süreci iyi bir performansla sürdürdüğünü aktaran Davut Çetin, şöyle konuştu: 

"İlimiz, sahip olduğu turizm kapasitesi nedeniyle yüksek risk içeriyor olmasına rağmen vaka sayımız ülke ortalamasının çok altında. Mücadele sürecindeki disiplini devam ettirmemiz gerekiyor. Ancak bu salgının bir de ekonomiye yansıması var. Ülke genelinde alınan tedbirler nedeniyle kent ekonomisinin yüzde 60- 65'i durdu, 45 bin üyemizden 7 bini genelge ile kepenk kapatmış durumda. Bunlardan bir kısmı mücbir sebep kapsamına alınarak bazı destek ve gider ötelemelerinden yararlanabiliyor. Ancak belirlenmiş 19 sektör dışında kalan birçok işletmemiz genelge ile kapatılmış olmalarına rağmen mücbir sebep kapsamında değiller. Gelirleri yok ama kira, fatura ve personel giderleri devam ediyor. Açıklanan destek paketlerinde devletin '3 aylığına kiradan stopajı almıyoruz' demesini çok isterdim. Devlet 3 ay stopaj almayacak, mülk sahipleri kiradan yüzde 50 feragat edecek. Bu, psikolojik olarak büyük bir rahatlamaya neden olur. Şu anda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey dayanışma ve ekonomiye güven." 

TİCARET ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK 

"Önümüzdeki dönemde ticaret de eskisi gibi olmayacak, alıştığımız rutinler değişecektir. Tüm sektörlerde hijyen standartları yeniden ele alınacaktır. Bütün sektörler için bir değişim söz konusu olacaktır. Antalya ekonomisinin lokomotifi turizmde bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalabiliriz. Bu koşullar altında mevcut kitle turizminin şekli değişmek durumunda. Bu dönemde otellerimiz her şey dahilden çıkarak, mesafe kurallarına uyarak, daha yüksek fiyatlarla çalışma dönemine geçmeyi düşünmelidir. Antalya, 'sağlık şehri' sloganıyla taksi, restoran hizmetlerini, mağaza ve market standartlarını uzmanlarla birlikte ele almalıdır." 

COVID-19 TÜRKİYE VE ANTALYA İÇİN BİR FIRSAT DA OLABİLİR 

"Bu süreci iyi yönetirsek Covid-19 Türkiye ve Antalya için bir fırsat da olabilir. Dünyada Çin'e ve Uzak Doğu'ya turizm ve ithalat talebi azalacaktır. Akdeniz'de İtalya ve İspanya pandemiden çok ağır etkilenmişlerdir. Türkiye ve Yunanistan Akdeniz'de avantajlı olan ülkelerdir. Antalya'yı örnek bir sağlık destinasyonu olarak lanse edersek, havalimanlarında, otobüslerde, otellerde, şehrimizde gerekli önlemleri alırsak, Antalya'nın örnek bir sağlık destinasyonu olduğunu gösterirsek bu süreci orta-uzun vadede avantajlı şekilde geride bırakırız. Bu konu sadece konaklama sektörü meselesi de değildir. Dünya tedarik zincirinde kırılmalar söz konusudur. Biz, kırılan noktalarda alternatif üretebilecek üretim gücüne sahibiz. Bizim iş dünyamız, girişimcilerimiz sorunlara çözüm üretme yeteneğine ve esnekliğine sahiptir. Yeter ki bu süreci bilimin ışığında ortak akıl ve dayanışma ile geride bırakalım."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: