Antalya
29.04.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Yetmedi mi bu kadar tesis?
Yetmedi mi bu kadar tesis?

Turizm Bakanlığı’nın, Belek ve Kadriye’de halkın denize girdiği alanlara turizm tesisi alanına dönüştürmesine tepki gösteren Eşgüdüm Kurulu, “Anayasa’ya aykırı olan bu uygulama ile halkın denizle buluştuğu son alan da elden gitmemesi için yasal mücadelemiz sürecek” dedi

 

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak Serik’e bağlı Belek ve Kadriye kıyılarında halkın deniz ve kıyıdan yararlandığı tek kamusal alanın turizm tesis alanına dönüştürülmesine tepki göstererek, “Yetmedi mi bu kadar turizm tesis alanı, bu kadar yapılaşma?” diye sordu.

HALKA YER KALMADI

İtirazlarının resmi kurumlarca reddedilmesi nedeni ile böyle bir açıklama yapma zorunluluğu hissettiklerini belirten Eşgüdüm Kurulu, “Belek’in yaklaşık 7.5 kilometre denize kıyısı bulunuyor. Söz konusu planlama, alanındaki kamping ve günübirlik alan, halkın denize ulaşabildiği tek yer. Mevcut planlardaki günübirlik alanın denize cephesi yaklaşık 440 metre, kamping alanının denize cephesi ise 380 metre iken öneri plan değişikliği ile günübirlik alanın denize cephesi 270 metreye dönüştürüldü. Bir başka plan değişikliği ile Kadriye’de 579 ada 19, 36 ve 37 nolu parsellerde yaklaşık 163.720 metrekarelik alanda, kamu kullanımına ait olan günübirlik alan ve park alanının bir kısmının turizm tesis alanına dönüştürüldüğü görülüyor. Bu planlara, askı süreleri içinde Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu tarafından itiraz edildi” denildi.

ANAYASA’YA AYKIRI

İtiraza gerekçe olan Kadriye Mahallesi’nin yaklaşık 6,5 kilometre deniz kuyusunun bulunduğunun hatırlatıldığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Askıdaki günübirlik alan, halkın denize ulaşabildiği tek yerdir. Mevcut planlardaki günübirlik alanın denize cephesi 500 metre iken, öneri plan değişikliği ile 290 metreye düşürülmüştür ve halkın denize ulaşımı kısıtlanmıştır. Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan plan değişiklikleri hem Anayasa’ya, hem de yönetmeliklere aykırıdır” görüşlerine yer verildi.

YASAL YOLLARA BAŞVURU

Yapılan plan değişiklikleri ile o bölgeden yararlanacak halkın kullanımına açık tek kıyı ve deniz kullanımının azaltarak kısıtlandığının belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Kadriye ve Belek’in doğal alanlarına, çevresel değerlerine o bölgeye has flora ve faunasına zarar vereceği, sosyal ve teknik altyapı ihtiyacının azaltılmasıyla yaşam standardı düşecektir. İlgili yasalarda kıyı ve sahil şeritlerinde yararlanmada kamu kullanımının öncelikli olduğu, imar hukuku, planlama ilke ve esasları açısından uygun olmadığı görüşündeyiz. Reddedilen itirazlarımıza rağmen, bundan sonraki süreçte planların iptali için yasal yollara başvuracağız”. Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: