Antalya
22.04.2020
A
GENEL , KÜLTÜR-SANAT
CHP’li Nar’ın ilk kitabı çıktı
CHP’li Nar’ın ilk kitabı çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı İbrahim Utku Nar’ın “Kuzey İrlanda Sorununun Tarihsel Kökenleri” adlı ilk kitabı Doğu Kitabevi’nden çıktı.

88 sayfalık kitapta İngiltere’nin uzun yıllar başını ağrıtan Kuzey İrlanda sorununun tarihsel olarak ortaya çıkışı, Birleşik Krallığa karşı İrlandalıların bağımsızlık mücadelesinin dünden bugüne tarihçesi el alınıyor.

İbrahim Utku Nar İrlanda sorununu kitabın giriş kısmında şöyle özetliyor: “Kategorik olarak İrlanda sorunu, 11. Yüzyıl’da adanın Normanlar tarafından istilası ile başlamıştır. 16. Yüzyıl ile birlikte Martin Luther’in öncülüğünde yükselen Protestanlığın İngiltere Krallığı üzerindeki etkisi, İrlanda sorununu farklı bir boyuta taşımıştır. Kral VIII. Henry’nin Katolik Kilisesi’nin boyunduruğunu reddederek Anglikan Kilisesi’ni kurması, Cromwell liderliğinde Katoliklere yönelik artan baskılar ve Protestanlığın İngiltere’de yaygın mezhep haline gelmesi, bir devlet politikası olarak Protestanların İrlanda’ya göçe teşvik edilmesi, Katoliklik’ten vazgeçmeyen İrlandalılar ile Protestanlığın hâkim mezhep haline geldiği İngiltere arasındaki sorunu “mezhepsel” bir noktaya taşımıştır. Adanın kuzeyinde yoğunlaşan, İngiltere Krallığı’nın bakiyesi konumunda olan Protestan nüfus ile Katolik İrlandalılar çeperinde kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölünen ada, 20. Yüzyıl ile birlikte İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) önderliğinde bağımsızlık ve iç savaş süreçlerine ev sahipliği yapmıştır.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: