Antalya
22.04.2020
A
ARŞİV , YAŞAM , EĞİTİM
Vefa grupları risk altında
Vefa grupları risk altında

İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan ve içinde öğretmenlerin de yer aldığı Vefa gruplarındaki çalışanlara gerekli koruyucu malzeme verilmediği iddia edildi.

Vefa gruplarının çalışma koşullarını gündeme getiren Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Vefa Gruplarında görevlendirmeler gönüllülük temelinde olmalı, görevlendirilenlerin sağlığını koruyacak tedbirler alınmalıdır” dedi.  “65 yaş üstü yurttaşlarımızın gereksinimlerini karşılamak için yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesine dayanılarak kurulan “Vefa Gruplarında” öğretmenlerin görevlendirilmesi ile ilgili görüşlerimizi ve kaygılarımızı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık.  Ancak, yaptığımız uyarılara rağmen İlimizde de Kepez ilçesi başta olmak üzere birçok ilçede resen görevlendirmeler yapılmaktadır. Hiçbir sağlık önlemi alınmadan, gerekli koruyucu malzeme verilmeden öğretmenlerin para dağıtımında vb. işlerde görevlendirildiğini görmekteyiz” diyen Sönmez, açıklamasını şöyle sürdürdü:

YETERLİ MALZEME VERİLMİYOR

“Kuşkusuz dayanışma ve yardımlaşma bu zor dönemden çıkışın en önemli iki unsurudur. Ancak, sağlıkla ilgili gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklı oluşan sorunlar ve belirsizlik, görevlendirilen öğretmenler arasında ciddi kaygılara neden olmaktadır. Bu sorular ortadan kaldırılmadan ve gerekli önlemler alınmadan öğretmenlerin bu gruplarda görevlendirilmesi doğru olmayacaktır. Bu nedenle vefa gruplarında yapılacak olan görevlendirmelerin gönüllüler arasından yapılması ve bu konuda zorlanmaması gerekmektedir. Görev alanların ise sağlığını korumak için yeterli miktarda koruyucu teçhizat, hijyen maddesi ve malzeme sağlanması gerekmektedir.

BİR EĞİTİMCİ HAYATINI KAYBETTİ

Bu kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu gösteren gelişme ne yazık ki İstanbul Küçükçekmece’de yaşandı. Küçükçekmece Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu müdürü Cemil Mutlu, oluşturulan “Vefa Grubu’nda” hiçbir sağlık önlemi alınmadan görevlendirilmiş ve koronavirüse yakalanarak 20 Nisan günü hayatını kaybetmiştir.  Eğitim Sen olarak böylesi bir süreçte yardımlaşmanın, dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamakla birlikte insan sağlığının korunması için gerekli önlemlerin alınmasını da o kadar önemsiyoruz. Bu nedenle yetkilileri bir kez daha uyarmak istiyoruz. “Vefa gruplarında” görevlendirmeler gönüllülük esasına göre yapılmalıdır. Görevlendirilenlerin hayatlarını ve sağlıklarını koruyacak tatmin edici önlemler gecikmeden almalıdır.” Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: