Antalya
10.04.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Özel çocuklara park izni
Özel çocuklara park izni

ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kapsamındaki otizm, down sendromlu gibi özel gereksinimli çocukların, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması şartıyla park ve bahçelerde dolaşmaları ve il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verdi. Bebeklerde aşı için çıkartılabilecek. Kurul, Kızılsaray'daki semt pazarının da kapatılmasına karar verdi.

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 1 Ocak 2000 sonrası doğan 20 yaş ve altı için getirilen sokağa çıkma yasağında engelli ve özel gereksinimli çocuklar için de esneklik yapıldı. Doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getiremeyen ve başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çekildi. 

1 Ocak 2000 sonrası doğmuş otizm, ağır mental retardasyon, down sendorumu gibi tanısı konulmuş 'Özel Gereksinimi' olan çocuk ve gençlere ebeveyn veya bakıcıları refakatinde dışarı çıkma izni verildi. Ancak bu kişilerin rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmaları, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmeleri, sosyal mesafe kuralına riayet etmeleri ve maske kullanmaları, el temizliği ve hijyene uymaları gerekiyor. Özel gereksinimli çocuklar bu koşullarla ikametlerinden çıkabilecek, park ve bahçelerde dolaşmalarına, il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek. 

BEBEKLERE AŞI İZNİ 

Sokağa çıkmaları yasaklanan grup içinde yer alan gebe, lohusa ve bebeklerin aşılama ve izlemleri ile topuk kanı örneklerinin alınması işlemleri için, 20 yaş altı gebe ve lohusalar ile ebeveynlerinden en az biri eşliğinde bebek veya çocuğun bağlı bulunduğu aile hekimliği birimine gidebilmeleri için sokağa çıkma yasağından muaf tutulacaklar. 

KIZILSARAY CUMA PAZARI KAPATILDI 

Semt Pazarcılar Odası ve bir pazarcı tarafından mahkemeye verilen, Muratpaşa Belediye Meclisi'nin taşınma kararı aldığı, Kızılsaray Mahallesi'nde kurulan sokak pazarı da geçici süreyle kapatıldı. Kurul, söz konusu sokak pazarının tüm sokakları işgal etmesi, bünyesinde yaklaşık 600 esnaf ve üretici bulunması, sokakların itfaiye ve ambulans gibi acil durum araçlarının giriş yapamayacakları kadar işgal edilmesi, geniş bir alanı kapsadığından sosyal mesafenin oluşturulamaması, emniyet, asayiş ve pazar denetimi açısından elverişli koşulların sağlanamaması, sabah saatlerinde ilgili sokaklar üzerine gelişigüzel park eden araçların pazarın kurulmasına geç saatlere kadar engel olmasından dolayı, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararların uygulanamamasını gerekçe gösterdi. 

BAZI İŞYERLERİ İÇİN SAAT DÜZENLENMESİ 

Kurul 10 Nisan Cuma gününden itibaren tüm akaryakıt ve LPG satış istasyonlarının hafta içi ve hafta sonlarında 07.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermesi kararlaştırıldı. Bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, kozmetik, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonları da, ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri hafta içi 09.00- 18.00 saatleri arasında hizmet verecek, hafta sonu ise kapalı olacak. 

Bu marketler belirtilen reyonlarını hafta içi saat 18.00'dan sonra ve hafta sonlarında kapalı tutacak. Bu amaçla, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirleri alınacak. Kurala uyulmaması halinde bu marketler için de hafta içi 09.00- 18.00 saatleri arasında hizmet vermesi, hafta sonu ise kapalı olması kuralı uygulanacak. 

TAMİRCİLERE ŞARTLI İZİN 

Günlük yaşamın devamı için gerekli olan ve aciliyet arz eden teknik tamir, bakım, onarım hizmetleri veren işyerleri, 09.00-18.00 saatleri dışında kapalı tutmaları kaydıyla, telefonla gelecek talepler üzerine servis araç ve elemanlarını teknik tamir, bakım, onarım hizmetinin verileceği (asansörün, elektronik cihazın, motorlu kara taşıtının vb. bulunduğu) yere göndermeleri suretiyle hizmet verebilecekler. 

PETSHOPLARDAKİ HAYVANLARA BAKIM İZNİ 

Evcil hayvanların bulunduğu ve bunların gıda, bakım vb. ihtiyaçlarının temin edildiği petshop niteliğindeki işyerleri hafta içi 09.00-18.00 saatleri arasında açık, hafta sonu ise kapalı olacak. Bu işyerlerinin çalışanları, işyerinin belirlenen çalışma saatleri dışında müşteriye kapalı tutulması kaydıyla, işyerindeki hayvanların beslenmesi ve bakımı için işyerine girebilecek. 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: