Antalya
06.04.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Uzaktan eğitim ve mağduriyet
              Uzaktan eğitim ve mağduriyet

   Eğitim İş Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada uzaktan eğitimin yanlış planlama yüzünde öğrenciler üzerinde mağduriyet yarattığı bildirildi. 

 Eğitim İş Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada uzaktan eğitimin yanlış planlama yüzünde öğrenciler üzerinde mağduriyet yarattığı bildirildi. Açıklamada şöyle denildi: “COVİN-19 nedeni ile ülkemizde zorunlu eğitime geçici bir süre ara verilmiştir. Bu nedenle bakanlık tarafından EBA ve EBATV vasıtasıyla uzaktan eğitim yapılmasına yönelik talimatlar verilmiş ve verilmeye devam etmektedir.

 

Valilik, Kaymakamlık, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ZOOM yada buna benzer programlar kullanılarak öğretmenlerin evlerden ders anlatmaları, günlük rapor vermeleri gerektiği şeklinde talimatlar verilmiştir. Günlük plan yapmak, yoklama almak, fotoğraflar göndermek, sayısal verilerin günlük kurumlara bildirilmesi gibi talimatlar okul müdürlükleri aracılığı ile öğretmenlere duyurulmaktadır. Bazı yerlerde de öğretmenlerin okula sınıflarına gelerek tahta başında ders işleyip çekimini öğrencilerle paylaşması istenmektedir.

 

Zaman zaman EBA ve EBATV ile zaman açısından çakışmalar yaşanmaktadır.

Öğretmenlerimiz, hatta öğrencilerimiz yeterli internet yada evde bilgisayar donanımlarına sahip olmadıklarından EBA noktasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu dönemde en çok moral ve motivasyona ihtiyaç vardır. Bazı öğretmenlerde teknik yetersizlikler nedeniyle faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için öğrenci nezdinde öğretmenler arasında da sorunlara yol açan gerekçelerle hizmet alamayan öğrencilerde olumsuz etkilenmektedir.

 

Uygulama birliği sağlanması adına bakanlığın resmi onay ve talimatı dışında bu tür uygulamaya gidilmesi durumunda gönüllülük esası olmalıdır. Doğacak hukuki sorumluluklar olur ise bunun dayanağını oluşturamayız.

 

Eğitim İş olarak “Yerli ve Milli olsun”  diyor isek öğretmenleri güvenlik zaafı olan, EBA dışındaki programlara zorunlu kılmayalım. Eğitim yaparak yaşayarak, bilimsel uygulamalarla verimli ve kalıcı olur.”                                                                

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: