Antalya
03.04.2020
A

Korona virüs sebebiyle dünya genelinde bozulan dengelerle birlikte ülkelerin bu krize karşı aldığı önlem ve kararları heyecanla takip eder olduk. Kendi ülkemiz kadar diğer ülkelerde de neler olup bittiğini bilmek istiyoruz. Hatta dünyanın neresinden olursa olsun bu amansız düşmana karşı en güçlü silah acaba hangi ülkeden çıkacak diye umutla bekliyoruz. Çünkü her hangi bir yerdeki en ufak bir “iyileşme” belki de tüm dünyaya iyi gelecek. Son günlerde hepimiz o iyi günlerin hayali ve olumlu haberlerin gelmesi ümidiyle yaşıyoruz.
Gerçek şu ki hiçbir dünya ülkesi bu beklenmedik misafir ve benzeri krizlere karşı hiç hazır değilmiş; dünya ahalisi olarak bizzat yaşayarak görmüş olduk bunu! En güçlü dediğimiz ülkeler bile sağlık, eğitim, ekonomi ve devlet sistemleri yönünden zayıf çıktı ve günbegün daha da zayıflıyor!
Hatta Türk toplumunu olarak her şeyden sorumlu tuttuğumuz ve her fırsatta “kesin dış güçlerin işidir” diyerek topu onlara attığımız o güçler var ya işte onlar bile sandığımız kadar sistemli ve güçlü değilmiş; bunu da öğrenmiş olduk! Bu süreç gösterdi ki Batı’nın Doğu'ya satmaya çalıştığı ve büyük oranda başardığı o sistemli ülke imajı, eğitimli ve kültürlü toplum imajı, her şeyin en iyisini biz bilip yaparız imajı, medeniyet ve refah imajı aslında şehir efsanesinden başka bir şey değilmiş! Bugün Avrupa’nın göbeğinde ve Amerika’da sağlık sistemi ve
2
ekonomik yapı bu salgın karşısında aciz ve yetersiz kalmışsa ve diğer dünya ülkelerinden hiçbir farkı yoksa onların çizdiği gibi tozpembe bir resim de yok demektir ve bu gerçeklik yadsınamaz artık! Kral çıplak!
İtiraf etmem gerekirse bir yandan da hoşuma gitmedi değil durum! Çünkü doğduğumdan beri her şeyin en iyisi, en sistemlisi, en doğrusu, en bilmem nesi diye övgüyle bahsedilen Avrupa ve Amerika karşısında hep yetersiz ve başarısız, geri kalmış ve gelişmekte olan, cahil ve fakir bir ülke gibi gösterilmekten sıkılmıştım artık! Eminim birçok ülke halkı da benim gibi sıkılmıştır bundan.
Evet mutlaka her ülkenin ekonomik ve sosyokültürel açıdan farklılıkları vardır ama bu farklılıklar hiçbir ülkeyi ve içinde yaşayan toplumu dünyanın ve insanlığın en üstün topluluğu mertebesine taşımaz. Taşıyorsa da bu tamamen emperyalizm ve kapitalist sistemin “düzensiz” düzenidir! Kimse de bunun aksini iddia edemez!
Fakat gel gelelim şu an o en göz boyayıcı ülkeler bile gözle görülemeyen bir virüs karşısında aciz durumda! Hani nerede güç? İnsanları sömürge altında tutup adaletsiz bir dünya sistemi içerisinde yüzyıllardır sömürürken ufacık bir virüsün bir gün başınıza ne işler açabileceğini hiç düşünmediniz değil mi! Haydi bakalım gücünüzü ona da gösterin şimdi! İşte o zaman gerçek bir efsane olacaksınız!
Sınıfta kaldınız! Sınıfta kaldık! Tüm dünya sınıfta kaldı! Türkiye de dahil hiçbir ülkenin yeterli sayıda sağlık personeli
3
yok, yeterli sayıda hastanesi yok, yeterli sayıda teknik alt yapısı ve cihazları yok... Bu liste daha da uzar gider!
Yatırım yatırım yatırım... Her seçim öncesi aynı terane! Hani nerede yatırımlarınız? Nerede kapasitesi ve teknolojisi gelişmiş hastaneler, laboratuvarlar, sağlık görevlileri, üniversiteler... Nerede?
Ey insanoğlu! Uyan! Kulak ver sesine kalbinin! Nereden geldin, neydin sen? Kiminleydin, kimsin sen? Unutma seni sen yapanı! O’na dön! Ve insan ol! İnsanlık için insan ol! Çünkü O seni bunun için yarattı! Ve seni yine yalnız O sevecek!
Saygı ve Sevgilerimle
Fatih Haktan Coşkun

Paylaş
ETİKETLER:
Yok