Antalya
03.04.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Antalya'ya İstanbullu misafirler bulaştırdı
Antalya'ya İstanbullu misafirler bulaştırdı

SAĞLIK Bakanlığı'nın koronavirüsün Türkiye'ye yayılımını gösterdiği haritaya ilişkin konuşan Sağlık İl Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya'ya daha çok İstanbul'dan gelen kişilerden bulaştığını söyledi. Dr. Hülür, “Örneğin, İstanbul'dan 10 gün önce misafiriniz gelmiş, sonradan öğreniyoruz ki İstanbul'daki o kişi pozitif" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın, koronavirüsün Türkiye'ye yalımını gösterdiği haritaya göre Antalya'ya koronavirüs İstanbul ve İzmir'den taşınmış. Bakanlık tarafından yayınlanan harita ve Antalya'daki durum hakkında bilgi veren Sağlık İl Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya'daki vakaların ağırlıklı olarak İstanbul'dan gelen kişilerden kaynaklı olduğunu kaydetti.


 

İSTANBULLU MİSAFİRLER


 

Antalya'da koronavirüs pozitif çıkan kişilerin daha çok İstanbul'dan gelen temaslılar olduğunu dile getiren Dr. Ünal Hülür, “Türkiye'ye yayılımı da daha çok İstanbul'dan. İran ve Irak bölgesinden ise Antalya'da yok. İstanbul'dan gelenlerle temas etmiş şeklinde. Buraya gelene soruyoruz, İstanbul'da pozitif bir vakayla teması olmuş. 10 gün önce İstanbul'dan bir misafiri gelmiş, yemek yemişler ve gitmiş. Sonradan öğreniyoruz ki İstanbul'daki o kişi pozitif. Bu şekildeki hikayeler hem Antalya'da hem de Türkiye'deki bir çok yerde böyle" dedi.


 

ANA SEMPTOMLAR ATEŞ, ÖKSÜRÜK VE NEFES DARLIĞI


 

Koronavirüsle ilgili ana semptomların yüzde 80- 90'ında ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri görüldüğüne işaret eden Dr. Ünal Hülür, 38 derece üzerinde ateşi, nefes darlığı ve öksürük şikayeti olanların hemen sağlık kurumlarına başvurmaları gerektiğini söyledi. Ateşin en önemli göstergelerden biri olması nedeniyle hem Antalya'nın tüm giriş noktalarında hem de kurumlarda UMKE ekipleri tarafından ateş ölçümlerinin yapılmaya devam edildiğini belirten Hülür, yapılan test sonuçlarının 6- 7 saatte belli olduğunu ve vaka sayılarının testler yapıldıkça önümüzdeki günlerde açıklanacağını da söyledi.


 

BU SÜREÇTE EVDE KALINMASI GEREKİYOR


 

Vaka sayılarının artmaması için en önemli tedbirin evde kalmak, temasın azaltılması, sosyal mesafe olduğuna vurgu yapan Dr. Ünal Hülür, “Antalya olarak nüfusumuza göre vaka sayımız ve artış oranı hızımız çok değil. Zaten ilk 10'daki tabloda da yokuz. Özellikle bu süreçte evde kalınması gerekiyor. Alınan tedbirlere ne kadar çok uyarsak, vaka sayısı da o kadar düşük olacaktır" diye konuştu.


 

25 PANDEMİ HASTANESİNDE TEDAVİLER SÜRÜYOR


 

Sağlık İl Müdürü Hülür, Antalya'da koronavirüs tespit edilen hastaların tedavileriyle ilgili 25 pandemi hastanesi belirlendiğini ve pozitif çıkan hastaların bu hastanelerde tedavilerinin devam ettiğini de dile getirdi. Hülür, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kepez, Alanya, Akdeniz Üniversitesi ve özel hastaneler gibi toplam 25 pandemi hastanesinde yoğun bakım, yatak sayısı gibi her türlü altyapının da hazır olduğunu kaydetti.


 

SICAKTA ÖLÜYOR AMA NEMİ SEVİYOR


 

Virüsün sıcak havada yaşamadığına yönelik açıklamalar hakkında da bilgi veren Dr. Hülür, “Virüsün 26 derecede yaşamadığı söyleniyor ama burada önemli olan 8- 12 haftalık bir enfeksiyon haritası var. Antalya sıcak olması anlamında avantajlı ama virüs nemi de seviyor. Sıcaklar artacak sıkıntı yok dememek lazım. Burada önemli biraraya gelindiğinde bulaşma artıyor. Şu anda kimde var bilemezsiniz. Hiç semptom olmadan geçiren insanlar olur. O yüzden evde kalmak ve sosyal mesafeyi korumak ve hijyene çok dikkat etmek gerekiyor" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: