Antalya
25.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
İflas kapıda
 İflas kapıda

Koronavirüs turizmle birlikte yan sektörleri de vurdu. Canlı süs bitkileri sektörü de bunlardan biri. Virüsün yayılması ile satışları duran canlı süs bitkileri üreticileri iflasın eşiğinde

Koronavirüs bir çok sektörü olduğu gibi canlı süs bitkileri sektörünü de derinden yaraladı.  Antalya Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Teoman Akçalı, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri ve Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu yine Kooperatif Üyesi İsmail Hakkı Kocaoğlu ile üretici İsmail Yıldız, önlem alınmaması halinde sektörün iflas bayrağı çekeceğini söylediler. Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Teoman Akçalı, sektörün desteklenmemesi durumunda yılların yatırımlarının iki ay gibi bir sürede yok olacağını dolayısı ile bu durumdan yüzlerce insanın etkileneceğini söyledi. Akçalı, “Yaşanan kriz tüm sektörleri olduğu gibi süs bitkisi üreticilerini de olumsuz yönde etkiledi. Çiçekli bitki üretimi dönemsel üretimdir.  Turizm sezonunun ertelenmesi bizleri vurdu. Çiçekli bitkilerin satış dönemleri çok kısa bir süre. Bizler dönem başlarında otellerden aldığımız veya satışını ön gördüğümüz miktarda üretimler yapıyoruz. Şimdi tüm bu üretimlerimizin satışları durdu. İflas kapımıza kısa bir süre sonra dayanacaktır”şeklinde konuştu.

Açıklanan pakette yokuz

Hükümetin açıkladığı ekonomik pakette sektöre yönelik her hangi bir desteğin olmadığını belirten Akçalı, “Üretimlerimizi yapmak ve bakımlarını sağlamak için istihdam ettiğimiz insanları işten uzaklaştırma gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Çünkü canlı üretim yapıyoruz ve bakımlarının üç gün yapılmaması durumunda tüm emeklerimiz ve yatırımlarımız yok olur. Bunun yanı sıra SGK, stopaj ve maaş gibi ödeneklerimiz satışlarımızın olmaması durumunda karşılanamayacak bir döneme gireceğiz. Bunun için hükümetimizden bu konuda sesimizin duymasını ve bizlere de gereken iyileştirmelerin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Bizler de gözetilmeliyiz

Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri ve Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu, hükümetin turizm sektörüne yönelik almış olduğu destek kararlarında kendilerinin de gözetilmesinin gerektiğini söyledi. Eroğlu,”Turizm sektörünün etkilenmesinden doğan sonuçlar bizleri de doğrudan etkilemekte. Çünkü kapalı olan oteller verdikleri siparişlerin alımlarını durdurdular. Bu üretimimizin elimizde kalması demek. Onca emeğin onca yatırımın çöpe atılması demektir. Talebi karşılamak için üretim alanlarımızı dolayısı ile geniş tutmak zorundayız. Her bir firmamız üretim alanların ciddi rakamlarla kiralamakta. Bunu karşılayamadığımız takdirde gelecek yıllarda üretimlerimizi yapamayacağız. Yine genel giderlerimiz söz konusu satış yapamayan bir firma nasıl bu yükün altından kalkar. Kısacası bitkilerimizin göz göre göre ölmesi bizleri de neredeyse aynı sonuca götürecektir. Öte yandan, bazı kamu kuruluşlarına daha önceki dönemlerde satış yapıp henüz ödeneklerinin bir bölümlerinin tahsil günleri gelmedi. Yaşadığımız bu sıkıntıları biraz olsun hafifletebilmek için ödeneklerimizin ödeme günlerini kamu kuruluşlarımızdan öne çekmelerini bekliyoruz ” diye konuştu.

 

Can suyu olacaktır

Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Kocaoğlu da belediyelerin ürettikleri canlı süs bitkilerini bugünlerde üretmemelerini istedi.  Kocaoğlu,”Belediyeler bu günlerde süs bitkisi üretimini durdurması bizlerden şu an elimizdeki bitkilerimizi alması bizleri sıkıntıların eşiğine getirmekten koruyacaktır. Ülkemizin yaşadığı bu sıkıntılı günlerinde bizlerinde taşın altına elimizi sokması gerekmektedir. Üretimlerimizi çöp yerine kar amacı gütmeksizin satışlarını yapabilmemiz en azından yatırımlarımız gelecek yıla taşımakta bir can suyu olacaktır” dedi.

Mehmet DOĞAN

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: