Antalya
22.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Turizm emekçileri birleşiyor
Turizm emekçileri  birleşiyor

Biz Antalya'da çalışan turizm işçileri, her yaz patronların ihtiyacına göre çalıştırılıp her kış gözden çıkarılıyoruz, sigorta devamlılığımız yok, sezonluk işçiler olduğumuz için yasal çoğu haktan faydalanamıyoruz.

 Tüm bunların üzerine,  koronavirüs salgınıyla sezon açılışının ertelenmesi nedeniyle işlerimize devam etmeyeceğimizin  haberini aldık. İş başı yapanlar ise ya ücretsiz izine ya da istifaya zorlandı. Bütün bir kışı sezonun başlamasını bekleyerek ve borç üzerine borç yaparak geçirmiş olan bizler, süresi belli olmayan yeni bir işsizlik dönemi ile karşı karşıya bırakıldık. 

Turizm patronları kaybedecekleri milyon dolarlar için devletten teşvik adı altında yardım isterken biz emekçilerin payına kiramızı nasıl ödeyeceğimizin, temel ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağımızın derdi düşüyor. Bu durumu kabul etmiyoruz. Çalışma hakkımızın elimizden alınmasına karşı bir araya geliyoruz. Antalya'da çalışan turizm emekçileri olarak Patronların Ensesindeyiz ağında birleşiyor, şu talepleri bildiriyoruz:

1-Bir yıllık süreyi doldurmadan işten atılan ve bu nedenle sahip oldukları haklardan yararlanamayan işçilerin mağduriyeti giderilmelidir.

2- Turizm işçilerinin kısa çalışma ödeneğinden veya işsizlik fonundan yararlanabilmesi için son 120 gün hizmet akdine tabi olma, son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemiş olma şartları aranmamalıdır.

3- Ücretsiz izin dayatması kabul edilemez. Ücretsiz izin yasaklanmalı, bu konuda gereken denetimler ve yaptırımlar uygulanmalıdır.

4- Salgın nedeniyle işten çıkarmalar 6 Mart 2020 tarihi baz alınarak yasaklanmalıdır.

5- Mart ayı itibariyle salgın nedeniyle işten çıkarılanlar veya ücretsiz izine zorlananlar işlerine dönebilmelidir.

6- İş yerinin salgın nedeniyle tamamen kapandığı ve işe dönüşün mümkün olmadığı durumlarda işten atılanlar işsizlik sigortası ödeneğinden koşulsuz yararlanabilmelidir.


Turizm çalışanlarını bu talepleri sahiplenmeye, dayanışma ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Mücadele ve Haberleşme Ağı - Antalya Turizm Emekçileri

İletişim: 0541 940 05 14

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: