Antalya
21.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Ranta dayalı paket
Ranta dayalı paket

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” sonrasında “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı verilen 100 milyarlık kaynakla ekonomiyi düzelteceği iddia edilen pakete tepki gösterdi.

 

PATRONLARIN PAKETİ!

21 maddelik tedbirler içerisinde her zaman olduğu gibi sermayeye destek verilip, yurttaşların payına “maske ve kolonya” çıktığını belirten Balık, “Bu maskelerin dahi tüm yurttaşlara verilmeyecek olması bu paketin amacının salgınla mücadele olmadığınısermayeyi ve patronları kurtarma dönük olduğunu göstermiştir. AKP iktidarının açıkladığı 100 milyarlık paketle diğer ülkelerin açıkladığı paketler karşılaştırıldığında ağırlık olarak sermayeyi ve patronları merkez aldığı görülmektedir. Bu paket AKP iktidarının ranta dayalı, dışa bağımlı bir ekonomi politikasının sonucunu yansıtmaktadır” dedi.

 

EKONOMİK-MALİ ÇIKMAZ

“AKP iktidarı Merkez Bankası'nın ihtiyat akçesini gelişi güzel harcamasaydı bugün çalışana-emekliye sadece kolonya vermek zorunda kalmazdı” diyen Balık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde enflasyon, zamlar, faizler, adaletsiz vergi dilimleri, döviz kurundaki artış ve işsizlik sürekli artmaktadır. Açlığın ve yoksulluğun ülkemizde adeta sıradanlaştığı koşulları yaşanmaktadır. İşçinin ve kamu emekçinin yaşam şartlarının zorlaştığı dönemde krizin ve salgının bedeli emekçilerin sırtına yüklenmektedir. Salgına karşı gerçekçi önlemler almayan iktidar krizi derinleştirir ve ekonomik-mali çıkmazları büyütür. AKP hükümetinin açıkladığı paket yurttaşları aldatmaya dönüktür”.

 

İKTİDARDAN TALEPLER

Yaşanan süreçle ilgili iktidara çağrıda bulunan Mehmet Balık, şu taleplerde bulundu: “Kamu emekçilerine 2020 yılı için ön görülen zam oranları güncellenmeli, gerekirse toplu sözleşme masası tüm sendikaların dahil olacağı şekilde tekrar kurulmalıdır. Virüs salgını ile mücadele programı açıklanırken belirli sendikaların toplantıya dahil edilmesi bu mücadelenin toplumsallaşmasına zarar vermektedir. Çalışma bakanı tüm sendikaların dahil olduğu yeni bir değerlendirme toplantısı yapması gerekmektedir. Çalışanlara 3600 ek gösterge bu süreçte derhal verilmelidir. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 9 bin TL ye çekilmelidir. Tüm memurlar bu süreçte idari izinli sayılmalıdır. Anayasal bir kurum olan ekonomik ve sosyal konsey derhal toplanmalıdır. Sermayeye layık görülen 100 milyar TL’lik destek paketinin kapsamı ülkenin yüzde 70’ini oluşturan emekçilere yönelik daha fazla geliştirilmelidir”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: