Antalya
16.03.2020
A

Haftanın gündemleri arasında birinci sırayı Gazipaşa Selinus Sahili'nde 5 yıldızlı otel turizmine izin veren plan ve bu plana gösterilen tepkiler yer alıyor. Bakanlık tarafından yapılan plana ilçe belediyesinin yaptığı 18 uygulamasıyla son şekli verildi. Plan bölgeye 12 bin yatak kapasitene sahip otellerin dikilmesiyle sonuçlanacak bir plan. Sadece bir otel sahibinin yüzlerce dönüm araziyi şimdiden kapattığını düşünecek olursak, o güzelim sahili nelerin beklediğini tahmin edebiliriz. 18 uygulaması askıya çıkmıştı, uygulama öncesi itirazlar uygulama sonrası da yapılmış olmalı. Ama asıl olarak Gazipaşalı çevre duyarlısı vatandaşların konuyu yargıya taşıması. Şimdiye kadar taşınmadıysa, vakit geçirilmeden taşınmalı. Çevreyle ilgili talimatla karar vermeyen hakimlerimiz hâlâ mevcut ve bu sayede rant odaklı birçok plan - proje yargıdan dönebiliyor.

SAHİLLERDE EROZYON TEHLİKESİ

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Bayram Ali Çeltik, Alanya sahilleri konusunda ciddi bir uyarıda bulunarak, erozyon nedeniyle 180 dönümlük sahil hattının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlattı. Baraj setleri, asfalt yollarla birlikte yapılaşmanın bu duruma neden olduğunu belirten Çeltik'in bu uyarısı, Antalya'nın 640 kilometrenin üzerindeki sahil bandının tümü için ciddiye alınması gereken bir uyarı.

VİRÜS PANİĞİ

Dünya ve ülke gündemini belirleyen koronavirüs salgını Antalya'nın da ilk sıradaki konusu. Okulların tatil edilmesi, kalabalık toplantılara yer veren program ve etkinliklerin iptali gibi önlemler ve zamanında yapılan uyarı ve bilgilendirme çalışmalarıyla ülke yönetimi ve il yönetimleri başarılı işlere imza attılar. Önlemin önüne panik ortamının geçmesi ise bu çalışmaları gölgeledi. Panikten faydalanan fırsat pazarında dezenfektan ürünleri ve maske gibi ürünler karaborsa fiyatına satılmaya başlandı. Panik marketlerde gereksiz yere rafların boşalmasına neden oldu.  15 Temmuz akşamı da insanların bankamatikleri boşalttığı da konuşulmuştu. Savaş durumunda o gün - bugün yaşanan paniğin insanları nereye götüreceğini varın siz düşünün. İşin bu yanı da uzun vadeli olmak üzere masaya yatırılıp, "paniksavar" denetim mekanizmaları örgütlenmeli.

EMEKLİYE VİZE SIKINTISI

Bu arada iki konuyu da biz kent gündemine taşımış olalım. Bunlardan birincisi indirimli ulaşım kartları için vize zorunluluğu getirilmesinin emekliler ve yaşlılara verdiği sıkıntılar. Çalışanlar ve öğrencilerle ilgili belirli süreler için vize zorunluluğu konması anlaşılır bir şey. Emekliler, olağanüstü durumlar dışında emekli olarak ölecek kişilerdir. Emeklilere vize zorunluluğu getirilmesinin, onlara kuyruklarda eziyet çektirmenin dışında ne mantığı olabilir, bunu anlamak epey zor.

SOKAK KÖPEKLERİ

Bir başka konu sokak köpeklerinin ormanlık alanlara başıboş şekilde birileri tarafından salıverilmesi.  Konyaaltı'nda Nashira Park ve Urartu Siteleri'nin sağında yer alan ormanlık alan bunlardan biri. Mahallede oturan bir arkadaşım, burada çok sayıda köpeğin başıboş dolaştığını söyledi. Büyükşehir ve Konyaaltı Belediyelerimizin sadece kentin görünür yerlerinde değil bu tür alanlarda da sokak hayvanlarıyla ilgili araştırma ve denetleme yapması gerekiyor. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok