Antalya
14.03.2020
A
GENEL
Ulaşım esnafına ek ödeme Nisan Meclisi'ne kaldı
Ulaşım esnafına ek ödeme Nisan Meclisi'ne kaldı

Büyükşehir Belediyesi'nin Mart ayı devam meclisi Muhittin Böcek'in yokluğunda Meclis Başkanvekili Deniz Filiz yönetiminde toplandı. Ulaşım esnafına ek ödeme konusunun görüşülmesi beklenen toplantıda meclis gündeminde böyle bir konunun yer almadığı görüldü. AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Ali Kiriş'in sorusu üzerine toplantı başkanı Deniz Filiz, konunun Nisan ayı meclisinde görüşüleceğini söyledi.

KARAR VERİLEMEDİ

Büyükşehir Belediyesi'nin 9 Mart Pazartesi günü yapılan Mart ayı olağan meclisinde Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı'nın Belediye Çalışma Yönetmeliği'nin 11. maddesine göre verdiği, toplu ulaşım esnafına ek ödeme konusunu içeren teklif yazısı görüşüldü. Üzerinde çalışılması için oturuma 10 dakika ara verilen konu ikinci oturumun gerçekleşmemesi nedeniyle bir sonraki toplantıya kaldı. Dün yapılan devam meclisinin 31 maddeden oluşan gündemleri arasında konunun yer almadığı görüldü. Toplu ulaşım esnafına ek ödeme konusunun ne zaman görüşüleceğini soran AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Ali Kiriş'e cevap veren Meclis Başkanvekili Deniz Filiz, konunun Nisan ayı meclisinde gündeme getirileceğini söyledi.

TEKLİFTE NELER VAR?

Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı'nın teklif yazısının kabul edilmesi durumunda  toplu taşıma esnafının taşıdığı indirimli yolcu öğrenci, aktarma yolcusu ve serbest yolcu başına ödenecek aylık performansa dayalı destek ödemesi tutarından elektronik ücret toplama sistemi komisyonu kesilmesi son bulacak; 0,30 TL olan indirimli yolcu, öğrenci, aktarma yolcusu ve serbest yolcu başına ödenecek aylık performansa dayalı destek ödemesi tutarı 0,55 TL olacak; her yılın ocak ayında belirlenecek performansa dayalı destek ödemesi tutarının bir önceki yıl belirlenmiş yolcu başına belirlenecek performansa dayalı destek ödemesi  tutarının yüzde 100'ü aşmamak kaydıyla belirlenmesi yetkisi gelecek 4 yıl için Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer'e verilecek.

KILIÇDAROĞLU'NA KADAR GİTTİLER

2019'un Eylül ayı meclisinde indirimli yolcu destek ödemesi kişi başına 0,30 TL olarak belirlenmiş, bu tutarın her yılın ocak ayında ÜFE - TÜFE oranında artırılması kararı alınmıştı. Mevcut oran karşısında zarara uğradıklarını, işletme maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını belirten ulaşım esnafı, Başkan Böcek'in makam odası önünde toplanarak konuya çözüm bulunmasını istemişti. Meclis toplantılarında belediye koruidorlarını dolduran ulaşım esnafı konunun çözümü için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da ziyaret ederek taleplerini iletmişti. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: