Antalya
13.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Okullar tatil edilsin
Okullar tatil edilsin

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez yaptığı açıklamada koronavirüse karşı tüm okulların tatil edilmesi gerektiğini söyledi.

18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen günün büyük bölümünü okullarda geçirdiğini hatırlatan Nurettin Sönmez, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın gündeme geldiği andan itibaren okullarda hijyen çalışması başlatıldığını açıklamıştır. Bu açıklama yeterli değildir. Çok sayıda ülkenin nüfusundan fazla öğrenciye sahip olan Türkiye’de koronavirüs salgını gibi ciddi bir tehdit kapımızda iken, eğitim öğretime devam etmek salgının öğrenciler arasında yayılması riskini gündeme getirmektedir. MEB’in yapması gereken, koronavirüs salgınının daha hızlı yayılma ihtimalini göz önünde bulundurarak okulları derhal tatil etmesidir" ifadelerini kullandı.

HİJYEN İŞLEMLERİ TAMAMLANMALI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak kapsamlı hijyen işlemlerini en kısa sürede tamamlaması gerektiğini, bu işlemlerin ardından salgının gelişme ve yayılma durumuna göre eğitim öğretime devam edilip edilmemesine karar vermesi gerektiğini belirten Nurettin Sözen, "Öğretmen ve öğrencilerin yaşamını tehdit etme ihtimali ortadan kalkmadığı sürece eğitim öğretime devam etmek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin salgının potansiyel hedefi haline getirilmesi anlamına gelecektir. Böylesine ciddi bir tehdit karşısında MEB, eğitim iş kolunda örgütlü sendikalarla acilen bir araya gelmeli ve okullarda yapılması gereken hazırlıklarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı, sendikalar ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) gibi meslek örgütleri ile koordineli bir şekilde hareket etmelidir" diye konuştu.

AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIĞA DAVET EDİYORUZ

"MEB tarafından düzenlenmesi planlanan kimi kongrelerin iptal edildiğinin duyurusunun, kurumsal olarak değil de, kurum yöneticilerinin kişisel sosyal medya hesaplarından yapılıyor olması, yaşanan soruna karşı MEB’in koordinasyon içerisinde, planlı ve hazırlıklı olmadığı algısı yaratmaktadır. Bu konuda MEB’in hızlı ama panik içerisinde olmayan bir yaklaşımla süreci sürdürmesi gerekir" diyen Nurettin Sönmez, "Eğitim Sen olarak, MEB’i konu ile ilgili bilgi paylaşımında daima şeffaflık ve açıklık ilkesine uygun hareket etmeye ve derhal eğitim öğretime ara verme kararı almaya davet ediyoruz. Bütün okullarda eş zamanlı olarak başlatıldığı söylenen hijyen çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak, hastalığın yayılmasının önüne geçecek tedbirleri ivedilikle hayata geçirmek için gerekli adımların derhal atılması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.  Mustafa KOÇ

 

                                                                          

                                                                                                                            

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: