Antalya
13.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
ATB müşterek komite toplantısı yapıldı
ATB müşterek komite toplantısı yapıldı

ANTALYA Ticaret Borsası Birleştirilmiş Meslek Komiteleri Toplantısı, ATB Toplantı Salonu’nda yapıldı. Borsa bünyesindeki 7 meslek komitesinden üyelerin katılımıyla gerçekleşen toplantının bu ayki konuğu Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım oldu.
 


ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, meslek komitelerinin çok etkin çalıştığını söyledi. Çandır, “Komitelerimiz her ay düzenli olarak toplanıyor. Sektörleriyle ilgili sorunlarını ve çözüm önerilerini iletiyor. Biz de borsa yönetimi olarak gündeme getirilen konuların takipçisi oluyoruz. Antalya Ticaret Borsası’nın bu kadar aktif olmasının nedeni komitelerimizin aktif çalışması" diye konuştu.

GÜNDEME GELMELİ

Toplantıya katılımı nedeniyle Ali Ekber Yıldırım’a teşekkür eden Çandır, “Türkiye’de tarım sektörünün sorunlarını detaylı şekilde gündeme getirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. ‘Üretme Tüket’ kitabını çok önemsiyoruz. Yıllardır atıl bırakılan, hor görülen, itibarsızlaştırılan tarımla ilgili bir kitabın 6 baskıya gidiyor olması bizler için çok önemli. Bu gerçekten tarım sektörü için geleceğe dair bir umut ışığı. Emekleriniz nedeniyle çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

TARIMIN ÖNEMİNİ

Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Çandır ve ekibine çalışmaları nedeniyle teşekkür etti. Tarımla ilgili sunum yapan Yıldırım, tarım ve gıda ürünlerine talebin arttığını, son 50 yılda tarım ve gıda ticaretinin 20 milyar dolardan, 1.4 trilyon dolara ulaştığını belirtti. Tarımda kendi kendine yeterliliğin önemini vurgulayan Yıldırım, koronavirüsün bile gıda ve tarımda kendi kendine yeterliliğin önemini ortaya koyduğuna dikkat çekti.
 

KİTABINI İMZALADI
Türkiye’nin ürün çeşitliliği, ticareti için önemli bir bölgede olduğunu belirten Yıldırım, “Tarım siyaset üstü, dış politika gibi ele alınmalı" dedi. Tarımla ilgili uzun vadeli politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Ürün deseninde planlama yok. Fiyatı artan her ürün ithal ediliyor. Enflasyonu önlemeye yönelik kısa vadeli programlar uygulanıyor. Bu da fiyatları daha yukarı çekiyor" diye konuştu. ‘Üretme Tüket’ kitabında tarımda, gıdada, kırsal yapıda yaşananlarla ilgili bir kesit sunmaya çalıştığını söyleyen Yıldırım, Türkiye tarımının üreterek ayağa kalkacağını vurguladı. Yıldırım, komite üyelerinin sorularını da yanıtladı.
Başkan Çandır, Ali Ekber Yıldırım’a katılımı nedeniyle teşekkür plaketi takdim etti. Yıldırım daha sonra 'Üretme Tüket' kitabını üyeleri için imzaladı. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: