Antalya
12.03.2020
A

AKP iktidarının uyguladığı Suriye politikasının baştan itibaren yanlış olduğu çok ağır bedellerle gözümüzün önüne serildi. Son 2 haftadır İdlip’te olan olaylar ve gelen şehit haberleri,  ardından tarihin en kötü diplomatik heyetinin Rusya’nın ayağına gitmesi, ayakta bekletilmeleri, İdlip’in güneyinden TSK’nın çekilmesi  ve ateşkes, süreci bir kez daha sorgulatmaktadır.  Suriye’de yanlış politikaların bedelini sadece gariban vatan çocukları  ödemektedir.   Sadece son bir yılda  160 askerimizi kaybettiğimiz göz önüne alınırsa bunun bir siyasi bedeli de olmalıdır. Bu bedeli ödemek istemeyen iktidar ve yandaşları, içerde baskıyı artırmaktadır.

Baskıların daha da artacağı bellidir.  Açlık grevinde ki başta Selçuk Kozağaçlı olmak üzere  8 avukatın taleplerinde olumlu bir gelişme olmamıştır.  Grup Yorum üzerindeki baskıları protesto etmek için açlık grevinin de olan 3 Yorum üyesinin dün, gözaltına alındığı, zorla tıbbi müdahale iddiaları  gündeme gelmiştir.

Osman Kavala’nın başka bir dosyadan bu sefer “casusluk” iddiasıyla tutuklanması, Diyarbakır’da seçilmiş ama koltuğundan edilmiş Belediye başkanı Selçuk Mızraklı’nın jet  bir yargılamayla 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılması yargının içinde bulunduğu durumu  gözler önüne sermektedir.

Tüm bunlara son bir hafta içinde başta Odatv yazarları, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç, ardından Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ve Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik  ve sorumlu müdür Aydın Keser’ın tutuklanmasını eklersek, iktidarın uyguladığı ve uygulayacağı baskı politikalarını daha iyi anlarız. Basit bir futbol maçında, hakemin çaldığı yanlış düdükler kadar gündem olmayan bu yargı kararlarıyla, sistem bir bataklığa dönüşmüş durumdadır.

Tüm Dünyada 8 Mart Kadınlar Günü, normal seyrinde kutlanırken, Valilik yasaklarıyla uğraşan tek ülke Türkiye’dir. Üstelik sadece 2019 yılında erkek şiddetiyle 474 kadın öldürülmüştür.

Türkiye’de bugün ayakta olan hiçbir kural ve kurum kalmamıştır.

“Olsun, bu hafta sonu hangi maçlar var biz ona bakalım.” Corona virüsü değil ama bu toplumu duyarsızlık virüsü öldürecek…  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok