Antalya
10.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Partiler kararsız
Partiler kararsız

Bir kez daha Büyükşehir Meclisi’ne gelen Konuksever’e AVM konusunda partiler grup kararı veremedi. Konuksever’e AVM komisyona gönderildi

Büyükşehir Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısı Muhittin Böcek başkanlığında yapıldı. Son aylarda meclis toplantılarında gündemi belirleyen Konuksever Mahallesi’ne yapılması düşünülen AVM konusu mart ayı meclisinde de gündeme geldi. Konuksever AVM alanında mülk sahibinin plan notlarında yer alan 5 bin metrekare sınırlamasının kaldırılması yönündeki itirazı parti gruplarını karar vermede sıkıntıya soktu.  AK Parti- MHP - İYİ Parti - SP grupları grup kararı belirtmeyerek, verecekleri oy konusunda meclis üyelerini serbest bıraktı. CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, Hukuk Komisyonu'nda bir kez daha görüşülerek, hukuki duruma göre karar verilmesini önerdi. Konuksever AVM alanı konusu son olarak görüşülmek üzere Hukuk Komisyonu'na gönderildi.   

BU KONU SİYASETE ALET EDİLMEMELİ

İdlib şehitleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Büyükşehir Meclisi'nin gündem dışı konuşmalar bölümünde AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden ASMEK eski müdürü Alev Aslangiray'la ilgili Büyükşehir yönetimini suçlayarak, "Önce sürgün edilen, sonra sözleşmesi feshedilen ASMEK Müdürü Alev Aslangiray'ın kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi bizleri derinden üzmüştür. Artık sürgünlerin son bulmasını tekrar dile getiriyoruz" dedi. Çetin'e cevap veren Başkan Muhittin Böcek, "26 yıllık siyasi hayatımda meclislerde şov yapmak ahlakım olmadı. Geçmiş dönemde Menderes Türel arkadaşımın sözlerinde 'Gündoğmuş sürgün yeri değil, cennet köşesidir' ifadeleri yer almıştı. 'Türel işten attı, işçi intihar etti' sözleri de hatırlardadır. Biz bunlara sevinmeyiz. Büyükşehir'de 8 bin 200 çalışanımız varken, 2014 yılı sonuna doğru bu belediyeden 3 bin kişi çıkarıldı. Şu anda bize çay servisi yapan arkadaşlarım geçmiş dönemde çalışan arkadaşlarımdır. Yaklaşık 13 bin çalışanımız vardır, hiç birinin bizimle sorunu yoktur. 3 bin-5 bin kişi çıkarmayı biz de bilirdik. Bu konuyu siyasete alet edilmemelidir" diye konuştu.

GEÇMİŞİ SANDIKTA BIRAKTIK

"Bizden önceki dönemde sözleşmeli olan 389 kişi vardı. 389 kişinin sözleşmesi yenilendi. Sadece 7 arkadaşımızın sözleşmesi yenilenmedi. Hiçbirimizin buradan eve varıp varmayacağını Allah'tan başkası bilemez" diyen Böcek, "Kalp krizi geçirmiş bir arkadaşımı siyasete alet edenleri kınıyorum. O 389 kişi sizin arkadaşınız, sizin referansınızla alınmış kişiler değil mi? İsim vermeyeceğim, bizden, Büyükşehir'den raporlu olup Davraz'dan sosyal medyadan 'Herkese selamlar, günaydınlar' mesajı doğru değil. Daha çok şey var, ama geçmişi sandıkta bıraktık, bunları karıştırmayalım" ifadelerini kullandı.

KONUKSEVER'DE AVM KARARSIZLIĞI

Meclis gündeminin 51. maddesi çerçevesinde Konuksever AVM alanı olarak bilinen alanla ilgili mülk sahibinin ticari alanlara 5 metrekare sınırlaması getiren plan notlarına itirazı bir kez daha tartışıldı. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, "Bir mahkeme kararı geldi, iki oturumdur komisyonumuz karar alamıyor. 5 bin metre kare sınırlaması getirmişiz. ATSO'nun karşısındaki alanla ilgili de bir mahkeme kararı var. O kararda 10 bin metre kare sınırlamasını mahkeme iptal etmiş. Bu mahkeme süreçlerinden bıktık. Artık bir karar verelim. Millet ne oyladığını bilmiyor. Bir kişi, konunun uzmanı biri sorumluluk üstlensin, doğru neyse bize anlatsın, bir karar verelim" dedi. Başkan Böcek ATSO'nun karşısındaki alanla ilgili hukuki durumu konusunda bilgi vermesi için İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Hüsamettin Elmas'a söz verdi. Elmas, ATSO'nun karşısındaki ticari alanda , ‘2 bin 500 metrekareden küçük, 7 bin 500 metrekareden büyük  parsel oluşturulamaz plan notu’ olduğunu, ilgililerin yargıya taşıması sonucu maksimum ifraz şartını getiren 7 bin 500 metrekarelik kısmı mahkemenin iptal ettiğini söyledi. Elmas'ın verdiği bilgilerin ardından AK Parti - MHP - İYİ Parti - SP grup sözcüleri oylamada meclis üyelerini serbest bıraktıklarını açıkladılar. CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, konunun Hukuk Komisyonuna gönderilmesini, oradan gelecek sonuca göre oylamanın yeniden yapılmasını önerdi. CHP grubunun önerisi oy birliğiyle kabul edilerek Konuksever AVM alanı konusu bir kez daha komisyona gönderilmiş oldu.

İŞKAN’A PLAKET

Bu arada Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayı toplantısında gündem Patara oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “2020 Patara Yılı” dolayısıyla Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Havva İşkan Işık'a hizmetinden dolayı plaket verdi. Böcek, meclis toplantısının mayıs veya haziran ayında Patara'da yapılacağını söyledi.

 Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: