Antalya
05.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Muhasebecilerin büyük değişimi
Muhasebecilerin büyük değişimi

1-7 Mart Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında ASMO’da düzenlenen panelde konuşan uzmanlar, muhasebecilerin geçmişte vergi hesaplayan kişiler olarak bilindiğini, ancak günümüzde işletmelerin danışmanı konumuna geldiğini anlattı

Antalya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMO), 1-7 Mart Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında bir panel düzenledi. ASMO Konferans Salonu’ndaki “Muhasebede Eğitim, İş Dünyasının Beklentileri, Mali Müşavirlerin Yeni Misyonu” konulu panelin moderatörlüğünü ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar yaptı.

ÖĞRENCİLER DE İZLEDİ

Panelde Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr.Cemal Yükselen, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Burcu Demirel ve Antalya Sanayici ve İşinsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı konuşmacı olarak katıldı. Semineri, muhasebecilerin yanı sıra üniversite öğrencileri de takip etti.

DEMİREL’DEN ÖZELEŞTİRİ

Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Burcu Demirel, muhasebe eğitiminde stajın kalkması ve teste dayalı eğitim verilmesini eleştirerek bu eğitimin yeterli olmadığını söyledi. Kendisinin beyanname doldurmayı bilmeden doçent olduğunu belirten Demirel, “İş dünyası bizim yetiştirdiğimiz çocuklardan memnun değil. Biz de iş dünyasından memnun değiliz. Kontenjanımız 60 kişi olmasına rağmen 300 öğrenciye eğitim veriyoruz. Böyle olunca da muhasebeci ve mali müşavirlerin tam donanımlı olarak mezun olmalarına imkan tanınmıyor” dedi.

DANIŞMANLIK BEKLENTİSİ

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ise iş dünyası olarak muhasebecilerle birlikte hizmet sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirterek, “İki taraf da birbirine karşı yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda. Muhasebeciler, uzun yıllar mükelleflerinin ödeyeceği vergileri hesaplayan kişiler olarak bilindi. Şu anda ise doğrudan işletmelerin yönetimsel anlamda karar alma noktasında aktif rol oynuyorlar. Muhasebeciler bir anlamda iş dünyasının sırdaşı haline geldi. İş insanları, muhasebecilerle daha interaktif çalışıyor. Muhasebecilerin, son yıllarda işletmelere danışmanlık yapmaları bekleniyor” ifadelerini kullandı.

VERGİDEN YÖNETİME

TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cemal Yükselen ise iş dünyasında yaşanan değişime dikkat çekerek, muhasebecilerin bu değişime ayak uydurması gerektiğini belirtti. Son dönemlerde iş dünyasında üç önemli değişimin yaşandığını belirten Yükselen, “Birinci değişim teknolojide gerçekleşti. Artık kağıt belgeyi neredeyse hiç kullanmıyoruz. İkinci değişim ise iş insanlarının beklentilerinde oldu. İş insanları muhasebecilerden işletmeye daha fazla yoğunlaşmasını, yönlendirmesini, danışmanlık yapmasını ve karar alma sürecinde katkı sunmasını bekliyor. Üçüncü değişim ise işimizde oldu. Belgeler, kayıtlar, finansal raporlar ve beyannameler elektronik hale dönüştü. Kısaca, vergi muhasebesinden yönetim muhasebesine geçiyoruz” dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: