Antalya
05.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Kadın tutsaklar serbest bırakılsın
Kadın tutsaklar serbest bırakılsın

Antalya Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Güllük Postanesi önünde yapılan basın açıklamasında kadın tutsakların serbest bırakılması istendi. "Tutsak kadınlara özgürlük", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganı atan kadınlar, basın açıklamasının ardından cezaevindeki kadın tutuklulara dayanışma kartı gönderdiler.

 

Antalya Kadın Platformu adına konuşan Özlem Bingöl, kadınların uluslararası birlik dayanışma ve mücadele günü olan 8 Mart, kadının varoluş mücadelesinde tarihsel anlamı olan bir gündür. Her yıl dayanışma ve direnişin günü olan 8 Martta kadınlar, erkek egemen sisteme karşı adil, eşit ve özgür bir yaşamı kurmak için alanlardadır. Kadınların yüzyıllar önce başlayan baskıya karşı mücadelesini büyütme kararlılığından hiç vazgeçmedik. Bugün, özgürlükleri elinden alınmış, seçilmiş ve muhalif tüm tutsak kadınlara kartlarımızı göndermek, işkenceye karşı kadın dayanışmasını büyütmek için bir araya geldik" ifadelerine yer verdi.

743 ÇOCUK CEZAEVİNDE

"Dünyadaki sömürü ve baskı düzeni ülkemizde de AKP'nin dinci, gerici örtüsüyle bütünleşerek gelişiyor. Bu gerici, eril, fașizan zihniyetin ürünü mekanizmalar, kadınları temel haklarından özgürlüklerinden mahrum bırakıyor. Bir çok kadın çocuğunu cezaevi koşullarında büyütmek zorunda kalıyor. Cezaevlerinde 0-3 yaş grubu 343, 0-6 yaş grubu 743 çocuk anneleri ile birlikte tutsak" diyen Özlem Bingöl, "Ezilmişliğe, sömürüye, ayrımcılığa karşı tüm insanlığın onuru için mücadele ederlerken tutsak edilen, işkence gören, insanlık dışı koşullarda tutulan, hasta kadın tutsaklar başta olmak üzere, tüm kadın tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

AYDIN KANZA'DA BULUŞALIM

"Kadın mücadelesinin haklılığından aldığımız güçle erkek egemenliğine, gericiliğe, sömürüye, yoksullaşmaya, güvencesizliğe, şiddete, tacize, tecavüze, mobbinge ve savaşa karşı mücadelemizi ve dayanışmamızı büyütüyoruz" diyen Özlem Bingöl, "Antalyalı kadınları 8 Mart Pazar günü saat 14.00'te Aydın Kanza Parkı'ndan başlayacak yürüyüşe davet ediyoruz" dedi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: