Antalya
04.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Koronavirüsün düşmanı sıcak hava
Koronavirüsün düşmanı sıcak hava

Antalya Tabip Odası tarafından düzenlenen toplantıda Akdeniz Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Çolak dünya ve ülke gündemini meşgul eden koronavirüsün kökeni, bulaşma şekilleri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi

Koronavirüslerin soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha ciddi hastalıklara ve bağırsak, karaciğer, böbrek ve nörolojik tutulumlarla seyreden klinik tablolara neden olabilen büyük bir virüs ailesi olduğunu belirten Dilek Çolak, "Koronavirüsler esas olarak yarasalarda bulunmakta ve bir ara konak ile insanlara bulaşmakta; sonrasında insandan insana yayılmaktadır. Detaylı araştırmalar sonucunda, koronavirüslerden SARS-CoV'un misk kedilerinden, MERS-CoV'un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

ÖKSÜRME - HAPŞIRMA VE TEMAS YOLUYLA GEÇİYOR

Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü Çin Ülke Ofisi'nin, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen zatüre vakaları bildirdiğini, Wuhan'ın güneyindeki Deniz Ürünleri Şehir Pazarı  çalışanlarında kümelenme olduğunun belirtildiğini  kaydeden Dilek Çolak, "Hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Wuhan’da Deniz Ürünleri Şehir Pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma bildirilmiştir. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Virüs hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve bu damlacıkların bulaştığı yüzeylerden göz, ağız, burun mukozasına temasla bulaşabilir. Enfeksiyonu belirtisiz geçiren kişiler solunum yolunda virüs taşıyabilir, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır. Virüs hastaların dışkısında da bulunmuştur ancak bunun bulaşmadaki önemi henüz bilinmemektedir" ifadelerini kullandı.

BELİRTİLER KURU ÖKSÜRÜK VE ATEŞ 

Kuluçka süresi 2-14 gün arasında değişen hastalıkta ateş ve kuru öksürüğün en sık rastlanan belirtiler olduğunu, kas ağrısı ve halsizlik de olabildiğini. ardından ağır zattürre tablosu gelişebildiğini, balgamın per görülmediğini, ateşin uzun sürebildiğini belirten Çolak, "Yapılan çalışmalarda ölümün genellikle ikinci haftada olduğu gözlenmiştir, iyileşen olgular hastanede ortalama 10 gün kalmaktadırlar. Belirtisiz enfeksiyon da söz konusudur ancak, bu kişiler hastanelere başvurmadığı için henüz oranı bilinmemektedir. Hastalık 70 yaş üstünde ve beraberinde diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, immün yetmezliği olanlarda daha ağır seyretmektedir" dedi.

SABUNLU SU, KOLONYA, ALKOL

Tedavi için halen etkili bir antiviral bulunmadığını,  aşı çalışmaları devam ettiğini, bir yıl içinde aşının geliştirileceğinin düşünüldüğünü belirten Çolak, korunma konusunda şu tavsiyelerde bulundu: "Korunmada ellerin sabun ve su ile 20 saniye yıkanması çok önemlidir. Virüs yüzde 70’lik etanole duyarlıdır. Alkollü el dezenfektanları veya yüzde 80 etanol içeren kolonya el dezenfeksiyonunda kullanılabilir. Sağlıklı kişilerin maske takması önerilmemektedir. Hasta kişilerin etrafa damlacık saçmamak için maske takmaları uygundur. Covid-19 enfeksiyonu olan kişilere bakım yapan kişilerin, sağlık personelinin maske takmaları önerilmekledir. Kapalı alanlarda kalabalık arasına girilecekse, orada bulunabilecek hasta kişiler nedeni ile sağlıklı kişiler maske ile korunabilirler."   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: