Antalya
03.03.2020
A
GÜNCEL , YAŞAM
Antalya ticaretine 'Etik' düzenlemesi
Antalya ticaretine 'Etik' düzenlemesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından 2017 yılında hayata geçirilen ve "ticari etik" kavramını gündeme taşıyan "ATSO Etik Üye" projesine gösterilen ilginin giderek artmasının kendisini memnun ettiğini kaydetti.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Türkiye'de bir ilke imza atarak, ATSO tarafından belirlenmiş etik üyelik şartlarına uyacağını beyan eden işletmelere "Etik İşletme Belgesi" verdiğini belirten Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:"Antalya, Türkiye'nin Dünya'ya açılan vitrini konumunda olan bir destinasyon. Bizim, ticaretten kentleşmeye her konuyu bu sorumluluk ile ele almamız gerekiyor. Antalya, yerel halkının yanı sıra milyonlarca turiste hizmet veriyor. Bir turistin karşılaştığı herhangi bir olumsuzluk sadece Antalya'nın değil, Türkiye'nin imajına zarar veriyor."

 

TİCARETTE ETİK DUYARLILIK

Kurallı ticaret ve etik duyarlılık bilincinin tüm ticari hayata etkin olması için proje alternatifleri her zaman ATSO'nun gündeminde olduğunu söyleyen Çetin, "Etik Üye" projesi de bunlardan birisiydi ve nihayetinde yoğun çalışmalar sonucunda, böylesine önemli bir konuda Türkiye'de bir ilke daha imza atarak bu projeyi 2017 yılında hayata geçirdik. Etik Üye belgesi ile "etik duyarlık kavramını" ticaretin gündemine taşımayı başardık.Proje kapsamında öncelikle bir Etik Kurul oluşturduk. Bu kurulun koordinasyonunda Oda meclisinden komitelere kadar ilgili tüm kademelerin de onayıyla ana hatları belirleyen bir etik yönerge hazırlandı. Bu yönerge esas alınarak üyeler ile imzalanacak etik sözleşmeler belirlendi." diye konuştu.

 

ÇOK KONUDA TAAHHÜT

Bu sözleşmede, müşteriye saygıdan, kalite standartlarına, ticari ahlaktan, çalışan haklarına, çevre duyarlılığına, rakiplerin haklarına kadar pek çok konuda taahhütler yer aldığını hatırlatan başkan Çetin, taahhütlere uyacağına dair güvence veren üyelere "Etik İşletme" belgesi verdiklerini, ilerleyen süreçte şartları sağlamadığına dair şikâyet aldıklarında ya da tespitlerde bulunulan işletmelerin incelenerek etik üye belgelerinin iptal edileceğinin altını çizdi.  Etik işletme unvanı alan işletmeleri ilk etapta kentin en yoğun internet sayfalarından birisi olan odanın web sayfasında ilan ettiklerini hatırlatan Çetin , işletmeye asılacak etik üye olduğunu 6 dilde belirten belgeler verdikleri bilgisini paylaştı.  İHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: