Antalya
28.02.2020
A

Muratpaşa Belediyesi ve Modern Zamanlar Dergisi işbirliğinin son halkası olan “Unutulmayan Filmler ve Müzikler” programı, bu Cumartesi akşamı saat 17.30’da Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde başlıyor. Seyirciyle ayda bir defa buluşacak olan etkinliğin ilk haftasında, Martin Scorsese’nin 70’li yıllara damgasını vuran unutulmaz klasiği “Taksi Şoförü” gösterilecek; Gülçin Şahin’le birlikte filme ilişkin bir sohbet gerçekleştireceğiz, ayrıca Haziran Müzik Topluluğu, film müziklerini içeren güzel bir dinleti sunacak. “Unutulmayan Filmler ve Müzikler”in ücretsiz ve halka açık bir etkinlik olduğunu hatırlatalım.

1 Film 1 Konuk’u Hatırlamak

Yukarıda sözünü ettiğim program, Muratpaşa Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ilk sinemasal çalışma değil. Sözün tam da bu noktasında, hayatın yoğun temposu içinde belleklerimizden silinen bir başka organizasyonu anımsatmak isterim: 1 Film 1 Konuk, yaklaşık iki yıl önce hayata geçirdiğimiz son derece önemli bir kültürel çalışma idi. AKS’ın (Antalya Kültür Sanat) da katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlik, tam da Altın Portakal’da Ulusal Yarışma’nın yok edilmesi sürecinde başlamıştı. Davetli konuklarımız (Ümit Ünal, Deniz Türkali, Turgut Yasalar, Aydın Sayman, Gülper Refiğ) bir yandan her biri Türk Sineması’nın kıymetli ürünleri arasında yer alan filmleriyle ilgili görüşlerini beyan ederken, diğer yandan da Festival’e mesaj göndermeyi ihmal etmedi. Altın Portakal’ı ülkemizin en köklü sanatsal organizasyonu haline dönüştüren ulusal sinemamıza yeniden değer verilmesi taleplerini bu etkinlik aracılığıyla tüm Türkiye’ye duyurmuş olduk.

Sonrasını biliyorsunuz: Dün bu yıkım sürecinin hayata geçirilmesinde rol oynayanlar, bugün, bütün bu olup bitenden bihabermiş gibi, yeni dönemin de kahramanları arasına katıldılar. “Bu ülkede her şey olabilirsiniz, ama rezil olamazsınız” sözüne uyan bu trajikomik süreçte mücadele eden, yaptığı çalışmalar, film gösterimleri, panel ve dergilerle meydanın o kadar da boş olmadığını haykıranların görmezden gelindiği iklim devam ediyor hâlâ.

Arif Bulut’u Unutmamak

Geçenlerde kaybettiğimiz AKSAV (Antalya Kültür Sanat Vakfı) Başkanı sevgili Arif Bulut ağabeyimiz, başarılı festivallere ekibiyle imza atmanın bedelini hacizlerle ve üzerine yıkılan borçlarla ödemişti. Yıllarca mücadele ettiği değerlere sahip çıktığını iddia edenler yıllar sonra bazı görevlere talip oldular; ancak ölüme yaklaştığı günlerde o koltuk sahiplerinden hemen hiçbiri kapısını dahi çalmadı, dahası o kara günlerde AKSAV’ın yok edilmesine çanak tutanları yeni görevlerle taltif ettiler! (Cannes olma hedefiyle sinemamızı baltalamaya çalışan ve mevcut haliyle festivali kabul etmeyen kesimleri “yıkıcı!” olmakla itham edenlere, şimdilik sadece “bütün bunları kaydeden tarih var” demekle yetiniyorum.)

Bizler, zorlu koşullarda ve başta Muratpaşa Belediyesi’nin her daim sanatla ve sanatçıyla yan yana duran değerli Başkanı Ümit Uysal’ın desteğiyle 1 FİLM 1 KONUK’u hayata geçirmeye çalışırken, benim için son derece kıymetli mesajında, “bu şehir, sinema adına yaptığınız hizmetleri asla unutmamalı” diyordu Arif Ağabey. Benzer şeyleri 46 ve 50 arasındaki Altın Portakal’a hizmet veren, bugün hâlâ o dönemden kalan sigorta primlerini, maaşlarını alamayan tüm kültür, sanat emekçileri için söyleyebilirim.

Sinema Hayattır!

Görüldüğü gibi “Unutulmayan Filmler ve Müzikler” programıyla, kısa bir molanın ardından kentimizin sinemasal birikimine iz düşürmeye devam ediyoruz. Antalya’nın sanat tarihine, en uzun süreli ve kesintisiz yayınlanan dergi olarak iz düşüren Modern Zamanlar yakında kurumsal bir yapıya kavuşacak; dahası yine Muratpaşa Belediyesi desteğiyle, şu ana kadar yayınlanmış sayılarımızdan derlenen eşsiz bir “Türk Sineması Üzerine Yazılar” seçkisini okuyucularımızın beğenisine sunacağız. Çünkü bu çalışmanın içinde yer alan kültür ve sanat adamlarının gelecekten beklentileri arasında “şan”, “şöhret”, “koltuk” ve “para” yok!

Tüm okuyucularımızı sinemayı, yani hayatın bizzat kendisini tartışacağımız ücretsiz etkinliğimize davet ediyor ve dergimizin yayın hayatına başladığı ilk günlerdeki coşkuyla “Sinema Hayattır” diyorum.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok