Antalya
28.02.2020
A
POLİTİKA
Emeklinin üç kuruşuna göz diktiler
Emeklinin üç kuruşuna göz diktiler

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın isteği üzerine SGK’nın aldığı yeni tasarruf tedbirleri tasarısı gereği emekli maaşlarında yüzde 5 kesintiye gidileceği ve emeklilerin bayram ikramiyelerinin kaldırılacağı haberlerine tepki gösteren CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, tepkisini, “Emeklinin üç kuruşuna göz diktiler” şeklinde ifade etti.

'BU TÜR SÖYLENTİLER DURDUK YERE ÇIKMAZ'

SGK tarafından herhangi bir tasarruf çalışması yapılmadığı belirtilse de bu tür haberlerin her zaman gerçeklik payının olduğunu ifade eden Başkan Bayar, "18 yıllık AKP iktidarında çok kez tecrübe edildiği üzere buna benzer söylentiler durduk yere çıkmaz. Ekonomiyi yönetemeyen, var olan bütün kamusal kaynakları yok pahasına elden çıkaran; saraylarda köşklerde özel uçaklarda lüks makam araçlarında keyif yapıp ejder meyveli içeceğinden yudumlarken gözünü dar gelirlinin üç kuruşuna diken bir tek adam rejimi var karşımızda. Yönetemedikleri, batırdıkları ekonomiyi düze çıkarmak için, neredeyse yüzde 90'ı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan emeklilerin haklarına göz dikmesi kaçınılmazdır” diye konuştu.

'EMEKLİLER BU TABLOYU HAK ETMİYOR'

Türkiye’nin 37 ülkeyi kapsayan “en iyi emeklilik” araştırmasında en kötü notu alan 3’üncü ülke konumunda olduğunu belirten Nusret Bayar, “Emekli olduğu halde tekrar çalışanların toplam emekliler içindeki oranı 2002 yılında yüzde 37 iken bu oran şu anda yüzde 48'leri aşmış durumda. Yani emeklilerin yaklaşık yarısı tekrar çalışmaya ihtiyaç duyuyor. AKP iktidarı döneminde emeklilerimiz en yoğun hak ihlallerine maruz kalmış, açlığa ve sefalete itilmiştir. Emekliler bu tabloyu hak etmemektedir" dedi.

'SEFALET DÜZENİNDEN KURTULABİLİRİZ'

"Emeklilik yaşı kademeli olarak 65'e yükseldi. Prim ödeme gün sayısı arttı. Emekli aylığı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 65'ten yüzde 50'ye düşürüldü. Emekli aylığı alt sınırı kaldırıldı. Çalışanlar prim gün sayılarını tamamlasalar da yaş koşulunu bekliyor" diyen Bayar şöyle konuştu: "Bu durum ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ olarak bilinen yeni bir mağduriyet yarattı. Aralıksız çalışarak 7 bin, hatta 9 bin gün prim ödeyen sigortalılar, yaş engeline takıldıkları için emekli olamıyor. Emeklilerin haklı mücadelesinde Cumhuriyet Halk Partisi olarak, dün olduğu gibi, her zaman onların yanlarında olacağız. Bir olursak, örgütlü bir şekilde dik durursak, bu sefalet düzeninden kurtulabiliriz. Hepimize büyük görevler düşmektedir” ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: