Antalya
28.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Kadına şiddet bir suçtur
Kadına şiddet bir suçtur

Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kent Konseyi işbirliği ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Çözüm Önerileri Paneli gerçekleştirildi

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda acil eylem planı imzalayan ilk büyükşehir belediyesi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Antalya Kent Konseyi işbirliğinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Çözüm Önerileri Paneli gerçekleştirdi. Uğur Karaca moderatörlüğünde Büyükşehir Belediyesi Eğitim Salonu'nda gerçekleşen panele Antalya Barosu'ndan Avukat Banu Altunlu, Antalya Tabip Odası'ndan Dr. Hafize Öztürk Türkmen, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Avukat Müge Gezginci, Sosyolog Ilgın Yücel ve Türk Psikologlar Derneği'nden Uzman Psikolog Vildan Temelkuran konuşmacı olarak katıldı. Paneli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ. Genel Müdürü Deniz Filiz ve çok sayıda vatandaş izledi.

'HAYIR' DEMEYİ ÖĞRENMELİYİZ

Kadına Yönelik Şiddet Türlerini 4 ana başlık altında anlatan Banu Altunlu, kadına yönelik şiddetin neler olduğunu ve önlenmesi noktasında neler yapılacağına değindi. Altunlu, “Kadına yönelik şiddeti psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet ve fiziksel şiddet olarak 4 farklı başlıkta toplayabiliriz. Bu şiddet türlerinin hepsinde de şiddete uğrayan kişi 'Hayır' demeyi öğrenmeli ve gerekli hukuki haklarından faydalanmalıdır" dedi.

KADINA ŞİDDET BİR SUÇ
Kadına yönelik şiddetin bir suç ve bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Dr. Hafize Öztürk Türkmen ise “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, saptanması, kayıt altına alınması ve uygun tedavi-izlem süreçlerinin mesleki sorumluluk çerçevesinde işletilmesi gerekir. Tüm aşamalarda ilgili kurumsal işbirliklerinin çok yönlü bir yaklaşımla yaşama geçirilmesi ve şiddete uğrayan kadınlarla güven verici ve destekleyici bir ilişkinin geliştirilmesi hedeflenmelidir" diye konuştu.

ANTALYA 5. SIRADA

Antalya'nın kadın cinayeti ve çocuk istismarı konusunda Türkiye'de ilk 5'e girdiğine dikkat çeken Avukat Müge Gezginci de bu durumun çok acı olduğunu belirterek, ciddi anlamda bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Sosyolog Ilgın Yücel ise Büyükşehir Belediyesi'nin kadına ve çocuğa yönelik hizmetleri hakkında şu bilgileri verdi: “Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürlüğümüze bağlı hizmet veren; 4 adet Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi, 1 adet Kadın İş Gücü Geliştirme Merkezi ve 1 adet Kadın Sığınma Evi mevcut. Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezlerimizde alanında uzman personel tarafından randevu alan kadınlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir. Danışmanlık hizmetleri içerisinde; aile danışmanlığı, çocuk gelişimi danışmanlığı, hukuki danışmanlık, diyetisyen danışmanlığı, psikolog hizmeti bulunmaktadır. Aile Eğitim merkezlerimizde her eğitim yılında aile içi etkili iletişim, çocuk yaşta evlilik ve kadın hakları konularında seminerler verilmektedir."

ŞİDDET EĞİLİMİ

Uzman Psikolog Vildan Temelkuran da kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında; şiddet ortaya çıkmadan ve şiddet ortaya çıktıktan sonra diye iki çeşit yöntem olduğunu söyledi. Temelkuran, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu yaygınlaştırabilmek için cinsiyet eşitliği eğitiminin kadını kadın rolünden erkeği erkek rolünden ve cinsiyet kimliğini değiştireceği yönündeki saplantılardan kurtarmak gerektiğini vurguladı. Temelkuran “Bu eğitmeleri anaokulu düzeyinde vermeye başladığımız zaman bir 20 yıl sonra eğitimli bireyler kadınlar üzerinde bir üstünlük elde edemedikleri için şiddet eğilimi otomatikman ortadan kalkacak" diye konuştu. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: