Antalya
27.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Uysal'dan Selinus uyarısı
Uysal'dan Selinus uyarısı

Gazipaşa'nın Selinus sahilinde 5 yıldızlı otellere yer veren kıyı planı ile ilgili tartışmaları değerlendiren Muratpaşa'nın Gazipaşalı Belediye Başkanı Ümit Uysal, mevcut planla ilgili endişelerin yapılacak düzenlemelerle giderilmesi gerektiğini söyledi.

Nisan ayında düzenlenen Gazipaşa Tarım Fuarı'ndaki konuşmasında planla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdiğini belirten Ümit Uysal, "O konuşmamda da belirtmiştim; Gazipaşa'da dokuyu hiç bozmadan eğitimli-kaliteli küçük işletmeler, gastronomi ve tropikal bitkiler üzerine bir karakterle alternatif bir turizm yapabilir. Ancak ille de kitle turizmi yapılsın deniyorsa halkın, hatta yerel kamu yönetiminin kıyı kullanımını engelleyecek bir düzenlemeden kaçınılmalı. Kıyının halka ve kamuya açık kalması garanti altına alınmalıdır. Mevcut planla ilgili endişeler ciddiyetle ele alınarak, yapılacak düzenlemelerle giderilmelidir" ifadelerini kullandı.

SİT ALANINA 5 YILDIZLI OTEL

Gazipaşa ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Selinus sahilini, 12 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip 5 yıldızlı otellere açan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı koruma amaçlı imar planına dayanarak yapılan parselizasyon çalışması tamamlanarak askıya çıkarıldı. Bakanlığın onayını takiben Gazipaşa Belediyesi tarafından planın uygulanabilmesi amacıyla hazırlanan ve 18 uygulaması olarak anılan imar çalışması Antalya Büyükşehir Belediye Encümeni tarafından uygun bulunarak 29 Ocak’ta onaylandı. Gazipaşa Belediyesi’nce 6 Şubat tarihinde askıya çıkarılan 18 uygulaması, bir ay süre ile askıda kalacak; itiraz gelmez ise sahile iş makinelerinin girmesinin önü açılmış olacak.

250 MİLYON EURO'LUK RANT İDDİASI

Bu gelişmeleri takiben CHP Gazipaşa İlçe eski Başkanı Bülent Kocabaş’ın da aralarında bulunduğu bir grup Gazipaşalı, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın, sahildeki arsalarını ellerinden alarak kendilerine dağ başında arsa verdiğini ve kendi arsalarının ise bir turizmciye verildiğini iddia ettiler. İddialara göre ilçenin sahilinde 50 dönüm arazisi olan bir yatırımcı sahile otel yapmak istedi. Ancak otel için yaklaşık 125 dönüm arazi gerekiyordu. Bunun için belediye yönetimi, büyük bir ranta kapı açacak bir uygulamaya gitti. Yatırımcının arazisinin etrafındaki küçük arsalar imar değişikliği ile birleştirilerek yatırımcının arazisine dâhil edildi. Böylece yatırımcının arazisi 125 dönüme çıkarıldı. Selinus Plajı'nı kapsayan karar ile sahildeki arazileri ellerinden alınan vatandaşlara dağ başında arazi verildi. İmar değişikliği ile yaklaşık 250 milyon Euro’luk bir rant sağlanmış oldu. İddialara cevap veren Başkan Yılmaz tamamen yasal bir prosedürü yerine getirdiklerini savundu.

'YAĞMA VE TALAN PLANI'

Selinus sahilini imara açan düzenleye karşı Gazipaşalı vatandaşlar tarafından “Gazipaşa Hepimizin” adlı bir platform kurularak, Selinus Sahili'nde protesto eylemleri düzenlendi. Platform sözcüsü Mustafa Akkoca yaptığı konuşmada, planın bir yağma ve talan planı olduğunu belirterek, “Bu uygulama sessiz cennet Gazipaşamızın doğasını, kıyılarını, denizlerinin temizliğini, görüntüsünü, insan yapısını, huzurunu tamamen bozacak bir anlayışın ürünüdür. Bu planın uygulanması için acele eden sermayenin tek derdi Gazipaşa’nın insanı ve doğal güzellikleri üzerinden en kısa sürede en büyük parayı kazanmaktır. Gazipaşa’nın bilinçli ve duyarlı insanlarının ‘yapıldı, oldu, bitti’ anlayışıyla kendilerine dayatılan bu planı reddetmeleri, geleceğimiz açısından, çocuklarımız açısından, toplum sağlığı ve huzuru açısından da bir zorunluluk haline gelmiştir. Gazipaşa son cennettir ve bu son cenneti cehenneme dönüştürmek isteyenler karşılarında memleket sevdalısı Gazipaşa çocuklarını bulacaklardır” dedi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: