Antalya
27.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Örtüaltı yenilenmeli
Örtüaltı yenilenmeli

Örtüaltı alan büyümesinde, büyüme hızı itibariyle Antalya’nın aleyhine bir eğilim söz konusu olduğunu belirten Çandır, “Antalya olarak artık örtüaltı üretimi ve ürünleri bakımından ciddi yenilenme kararlarını vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

 Örtüaltı alan büyümesinde, büyüme hızı itibariyle Antalya’nın aleyhine bir eğilim söz konusu olduğunu belirten Çandır, “2019 yılında örtüaltı arazi varlığı Antalya’da yüzde 1,1 büyürken Türkiye’de yüzde 2,3 büyümüştür. Diğer taraftan örtüaltı üretim miktarında önemli bir yere sahip olan domates üretiminde ise 2019 yılı büyümesi Antalya’da yüzde 1 olurken Türkiye’de yüzde 5 olarak gerçekleşmiştir. Bu iki örnek bize gelecekte kentimiz örtüartı üretimi ve ürünleri bakımından ciddi yenilenme kararlarını vermemiz gerektiğini göstermektedir” diye konuştu.

 

ÇEK SENET MİKTARLARI
Antalya iş dünyasının borcuna sadık olma karakteristiğini 2019’da da sürdürdüğünü belirten Çandır, “Protesto edilen senet tutarında, Antalya’da yüzde 1’lik artış yaşanırken ülkemizde yüzde 13’lük artış görülmüştür. Karşılıksız çek tutarlarında ise kentimizde yüzde -14’lük azalışa karşılık ülkemizde yüzde -7’lik bir azalma söz konusu olmuştur. Antalya iş dünyasının ibrazında ödediği çek tutarı yüzde 19 artarken ülkemiz ortalaması yüzde -2 azalmıştır” bilgilerini verdi.

 

KOTAYLA TİCARET OLMAZ

Şubat ayında yapılan meslek komitelerinde tespit edilen hususları da anlatan Çandır, şunları söyledi: “Son dönemde özellikle doğu ilçelerimizde zeytin ağaçlarının sökülerek yerine avokado gibi ağaçların dikildiği yönünde bilgiler almaktayız. Zeytinden vazgeçmek yerine ticari açıdan faydalı gördükleri ağaçları zeytinliklerin dışındaki arazilere dikmeleridir. Yaş meyve sebze komitemizde ise; Rusya’ya domates ihracatımızda son dönemde kotanın getirdiği zorluklar nedeniyle üyelerimizin sıkıntılı günlerden geçtiği belirtilmişti. Kota 200 bin tona yükseltildi. Emek sarf eden herkese teşekkür ediyoruz. Ancak kotalarla ticaret gelişmez. Beklentimiz kotaların olmadığı, gümrüklerdeki işlemlerin ve ticaretin kolaylaştırıldığı bir ticaret düzenidir”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: