Antalya
27.02.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
60 milyon liranın üzerinde tasarruf ettik
60 milyon liranın üzerinde tasarruf ettik

 Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ANSİAD) konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 60 milyon TL'nin üzerinde tasarrufta bulunarak belediyenin ödemeler dengesinde rahatlama sağladıklarını söyledi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'ne konuk oldu. Menderes Türel'in başkanlığı döneminde gündeme getirilen sosyal kart uygulaması konusunda rakamlar aktaran Muhittin Böcek, 2018 yılında 10 bin civarında olan sosyal kartların 31 Mart seçimi öncesinde 18 bin 46'ya çıktığını; şu anda bu sayının 2 bin 379'a düştüğünü kaydetti.

ÖDEMELERDE RAHATLAMA SAĞLADIK

Türkiye'nin beşinci borçlu belediyesinde göreve geldiklerini belirten Muhittin Böcek, "Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaretimde bunu söylediğimde, sayın Cumhurbaşkanımız da şaşırmıştı. 6 milyar 206 milyon lira borcumuz vardı. Bir tasarruf genelgesi yayımladık, tasarruflarımızı yaptık. Ödemelerle ilgili, 18 ayda ödenmek üzere 14 kredi çekilmiş. Yapılandırmaya giderek faizleri de düşürerek ödeme süresini 60 aya çıkardık. Yaklaşık 60 milyon liranın üzerinde tasarruf ederek ödemeler dengemizde rahatlama sağladık" diye konuştu.

VAGON İHALESİ YAPAMIYORDUK

Ödeme dengesinin sağlanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu FITCH'in belediyenin ekonomik durumunu negatiften durağana çıkardığını belirten Böcek, "İnanır mısınız vagon ihalesi yapamıyorduk. Dünya Bankası kredi vermiyordu. Bu tasarrufları ve yapılandırmayı yapmamış olsaydık herhalde vagon ihalesi ve raylı sisteme de devam edemeyecektik" ifadelerini kullandı.

SOKAKTA YAŞAYAN KİMSE KALMADI

Seçim öncesinde 'Muhittin Böcek seçimi kazanırsa sosyal kart uygulaması son bulur, yardımlar kesilir' söyleminde bulunulduğunu belirten Böcek, “Buna karşı biz sevgili Antalyalıların parasını, çocuklarımızın geleceğini korumaya devam edeceğimizi söyledik ve hak eden bütün vatandaşlarımıza yardım etmeye devam ediyoruz. Evde bakım dahil sosyal bakım hizmetlerimiz devam ediyor. 5 katlı bir bina kiraladık, sokakta yaşayan vatandaşımız kalmadı. Hepsi her gün sıcak çorbasını içebiliyor" dedi.

SOSYAL KART 2 BİN 379'A DÜŞTÜ

Sosyal kart uygulamasıyla ilgili rakamlar veren Böcek,şunları söyledi: “2015 yılında başlatılan sosyal kart uygulaması 2018 yılına gelindiğinde 10 bin civarında iken, 2018'in 31 Mart seçimi öncesinde18 bin 46'ya çıkarılmış. Çoğu vatandaşımızın para yatırıldığından bile haberi yok. 1 milyon 300 lira para iade oldu belediyemize. Şu anda sayı 2 bin 379. 18 bin 46, 2 bin 379'a düştü. Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal güvencesi olmayan bütün vatandaşlarımıza yardım etmeye devam ediyor. Hak eden herkese AK Partili de Ülkücü de olabilir, parti ayrımı yapmadan yardıma devam ediyoruz."

25 MİLYONA HİZMET VERİYORUZ

Yerli yabancı Antalya'ya 23 milyon 100 bin turist geldiğini, kent nüfusunun da 2 milyon 511 olduğunu belirten Böcek, “EMİTT Fuarı'nda İstanbul Belediye Başkanımız '16 milyona hizmet ediyoruz' demişti. Ben de espri yaparak, '25.5 milyona hizmet ediyoruz' dedim. Espri diyorum ama bu espri değil gerçek. Bu nüfusun havamıza, suyumuza, çevremize de etkisi var" diye konuştu.

RAYLI SİSTEMDE ÜÇÜNCÜ ETAP BU YIL BİTİYOR

Hafif raylı sistem projesinde üçüncü etabının hızla devam ettiğini belirten Böcek, Nisan ayında Akdeniz Üniversitesi bölgesinin tamamlanacağını, yıl sonuna kadar Varsak'tan Antalya Devlet Hastanesi'ne olan bölümün tamamlanacağını söyledi. Ardından nostalji tramvayının kullandığı Konyaaltı Caddesi'ne geçilebileceğini söyleyen Böcek, 23 kilometrelik Liman- Kundu hattının ön fizibilite ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını kaydetti.

BELEK, KEMER VE ALANYA'YA ARITMA TESİSİ

Belediye yanındaki ikinci hizmet binasının kısa süre içinde ihaleye çıkarılacağını ve yaklaşık 20 milyon TL'lik yatırımla 1 yılda tamamlanacağını belirten Böcek; Belek, Kemer ve Alanya'da yapılacak arıtma tesisleri için de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile anlaşma yaptıklarını; 20 yıllık anlaşma çerçevesinde 500 milyon TL'nin üzerinde yatırımın Bakanlık tarafından yapılacağını söyledi.

SOKAK HAYVANLARINA REHABİLİTASYON MERKEZİ

Antalya'nın sorunlarına çözüm için farklı alanlarda çalıştaylar düzenlediklerini hatırlatan Böcek, Türk Veterinerler Birliği ve tüm belediyelerin işbirliğiyle Mart ayında sokak hayvanları çalıştayı düzenleneceğini; sokak hayvanları için Kirişçiler'de bulunan 84 dönümlük alana Rehabilitasyon Merkezi yapılacağını belirtti.

PATARA FOTOĞRAFI HEDİYE EDİLDİ

Toplantı bitiminde Böcek'e, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı tarafından, ANSİAD üyesi Himmet Öcal'ın oğlu Orkun Öcal'ın yaklaşık 30 yıl önce çektiği Patara fotoğrafı hediye edildi. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: