Antalya
26.02.2020
A
GÜNDEM , EKONOMİ , GÜNCEL
Rusya ve Çin uyarısı
Rusya ve Çin uyarısı

KORONAVİRÜSÜN dünyayı etkileyen önemli bir olay olmaya devam ettiği ve salgının yayıldığına dikkati çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, “Eğer bu durum devam ederse dünya ekonomisine etki artacaktır. Şu anda bazı sektörlerde Çin'den karşılanamayan talepler Türkiye'ye dönmüştür. Turizmde Çin ve Asya ülkelerine Avrupa'dan seyahatler durmuştur. Salgının dünya turizm talebini azaltacak boyuta ulaşmadan durmasını temenni ediyoruz" dedi.

 

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı Süleyman Özer'in başkanlığında yapıldı. Toplantıda Batı Akdeniz Fark Yaratan Kadın Girişimciler Yarışması'nın ödül töreni de gerçekleştirildi. ATSO Başkanı Davut Çetin, Suriye'de Rusya ile yaşanan gerilim ve Çin'de ortaya çıkan Korona virüsünün turizme olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu.  Suriye’de Rusya ile yaşanan gerilimden endişe duyduklarını belirten Davut Çetin,  "15 Temmuz darbe girişiminden sonra Rusya ile ilişkilerimiz S400 füzesi almaya kadar ilerledi. Dün YPG’ye karşı Türkiye’yi tehdit edenler bugün Suriye’de savaşa tutuşmamızı istiyorlar. Bu nedenle Suriye’de sorunların görüşmelerle çözüme kavuşmasını ve bu gerilimin en kısa sürede sona ermesini diliyorum" dedi.

 

RUSYA EN BÜYÜK PAZAR

Rusya'nın Türk turizmi ve tarımı için en büyük pazar olduğunu hatırlatan Davut Çetin, "Geçen yıl ülkemizi ziyaret eden Rus turist sayısı 7 milyondu. Bunun 5,5 milyonu Antalya'ya gelen turisttir. Türkiye Rusya’ya yılda 1 milyon ton yaş sebze ve meyveyi doğrudan ihraç etmektedir. Basında görüyorsunuz, günlerdir domatesteki 150 bin tonluk kotanın dolduğu ve TIR’ların döndüğü yazılıyor. Bu konularda olumlu gelişmeler görmeyi ümit ediyoruz" diye konuştu.

ÇİN UYARISI

Çin'de ortaya çıkan Korona virüsüyle başlayan salgınının yayılmaya devam ettiğini belirten ATSO Başkanı Çetin, "Salgının başlamasından bu yana 2.5 ay zaman geçti ve dünyaya yayılmaya başladı. Eğer bu durum devam ederse dünya ekonomisine etki artacaktır. Şu anda bazı sektörlerde Çin'den karşılanamayan talepler Türkiye'ye dönmüştür. Çin’in dünyaya ihracatı elektronik, tekstil, giyim, metal, seramik-plastik ürünleri ağırlıklı. Bu sektörlerimize talep artmaktadır. İhracatçılarımız bu yeni pazarlarda kendilerini göstermek ve kalıcı yer edinmek için çaba harcamalıdır" uyarısında bulundu.  Turizmde Çin ve Asya ülkelerine Avrupa’dan seyahatlerin durduğunu hatırlatan Çetin, şöyle devam etti: "Salgının dünya turizm talebini azaltacak boyuta ulaşmadan durmasını temenni ediyoruz. Eğer bir iki ay içinde salgının yayılması kesilirse İngiltere ve Kuzey Avrupa’dan İspanya, Yunanistan ve Türkiye’ye talep artacaktır. Ancak eğer sorun devam ederse ve virüs yayılırsa dünya ekonomisi ve turizm talebi olumsuz yönde etkilenecektir. Umarız ki, dünya ticaretinde ve finans piyasalarında yaşanan sarsıntı geçici olur."

HALK PLAJINA OTEL TEPKİSİ

Şubat ayı içinde Manavgat ve Serik ziyaretlerinde bulunduklarını belirten Davuit Çetin, "Serik'te ise halka açık kıyı şeridinde yeni turizm tahsisi yapılması konusu gündemde. Bu konuda büyük şikayet ve tepki olduğunu gördüm. Biz yıllardır Antalya turizminde yeni yatak kapasitesine ihtiyaç olmadığını, sadece yenileme yatırımının ve alternatif turizmin teşvik edilmesi gerektiğini söylüyoruz. Antalya olarak arz fazlası dolayısıyla turist başına geliri artıramıyoruz. Dolayısıyla artık kıyı şeridimizde kalan yerlere yeni oteller sıkıştırma çabasına gerek yoktur. Projenin Serik halkının talepleri doğrultusunda revize edileceğini ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İSTİHDAMA KIŞ DESTEĞİ GERÇEKLEŞMELİ

Antalya'nın önemli sorunlarından birinin kış aylarında turizmdeki işsizlik olduğunu vurgulayan Davut çetin, "Eylül ayında ilimizde kayıtlı çalışanların sayısı 675 bin, Kasım ayında 581 bindir. Yani Antalya'da da  100 bine yakın mevsimlik istihdam azalması söz konusudur. Kış aylarındaki turizm işsizliği tümüyle ortadan kaldırılamaz, ama bu kadar istihdam düşüşü de olmamalıdır. Geçmişte kış aylarında istihdam desteği için söz almıştık, ama bu söz halen yerine getirilemedi. Artık bu sözün yerine getirilmesi gereklidir" diye konuştu.

DEVLETİN GÖREVİ DÜZENLEME - DENETLEMEDİR

Tarım Kredi Kooperatiflerinin doğrudan sebze ve meyve alımı yapıp zincir marketlere vermeleri konusundaki şikayetleri gündeme getiren Çetin, şunları söyledi: "Son günlerde bazı marketler televizyonda indirimli sebze meyve reklamları yapıyorlar.  Antalya Toptancı Halde domates fiyatı neredeyse geçen yıl düzeyindedir. Piyasaya müdahaleylefiyatı baskılarsanız, gelecek yıl ürün yetiştirilmez, çok daha yüksek fiyat olur. Sebze-meyve fiyatı bir ay sonra zaten düşecektir.  Piyasa ekonomisi diyorsak piyasa ekonomisinin de kuralları vardır. Devletin ekonomideki birinci görevi düzenleme ve denetlemedir. Maalesef ülkemizde düzenleme ve denetleme yetersiz kalmaktadır. Unlu mamuller grubumuzun sürekli uğraştığı ruhsatsız işyeri ve ruhsatsız fırın konusu ulusal ve yerel basında da yer almıştır."  Mustafa KOÇ

 

KUTU KUTU KUTU

Fark yaratan kadın girişimcilere ödül

ATSO'nun koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi tarafından her yıl düzenlenen Batı Antalya Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Yarışması'nın ödül töreni meclis toplantısı içinde gerçekleştirildi.  Afyon, Isparta, Burdur illerinden kadınların katıldığı yarışma sonunda 4 kategoride ödüller verildi. Yapılan değerlendirmeler sonunda; 

Girişimcilikte ve Sosyal Girişimcilikte Kadın kategorisinde “Antalya Turizm Gıda Çevre Kadın Girişimi Kooperatifi” projesi ile Kezban Kaya birinci, “Böcek Üretimi” projesi ile Funda Gökgöl ikinci,  “El Ele Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” kurucusu Canan Aydın üçüncü oldu.

İş Fikrinde ve Dijital Dönüşümde Kadın kategorisinde “Yanık Yaralarında Kullanılmak Üzere Antimikrobiyel Fotodinamik Tedavi Sunan Yara Örtülerinin Geliştirilmesi” projesi ile kimyager Gül Merve Gençer birinci,  “Sanal İşgücü Geliştirme” projesi ile endüstri mühendisi Ufuk Peker ikinci,  “Isparta Kum Saati Dergisi” projesi ile gazeteci Arzu Erkorkmaz üçüncü oldu.

“Kültür Sanat Girişimciliğinde Kadın” kategorisinde “Uluslararası Sanat Buluşmaları - Yaratıcılık ve Doğa Atölye Çalışmaları - Sanatla Tedavi - Güzelse Yaşıyordur” başlıklı projeleri ressam - yazar - tasarımcı  Z. Nur Sağlamer birinci,  “Kemer Sanat Sokağı” kurucusu seramik sanatçısı Nagehan Elibol ikinci, “Ben Kadınım” başlıklı ev kadınlarına yönelik tiyatro projesi ile Sedef Yıldız üçüncü oldu.

 “Yöresine Değer Kazandıran Kadın” kategorisinde “Su Kabağı Üretim ve Tasarımı” projesi ile Hatice Adıgüzel birinci, “Süt Sığırcılığı” projesi ile Nilgün Yıldırım ikinci, “Yöresel Bebek Yapımı” projesi ile Fatma Çevikbaş üçüncü oldu.

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: