Antalya
25.02.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Antalya, enerji üssü olacak
Antalya, enerji üssü olacak

Bu yıl ilk kez düzenlenen Antalya ENEREX Fuarı 27-29 Şubat tarihlerinde EXPO Center’da düzenlenecek. Antalya’yı enerji üssü konumuna getirmesi hedeflenen fuarı, 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor 

Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşüm Fuarı (ENEREX Antalya) ilk kez Antalya EXPO Center'de 27 Şubat'ta kapılarını açacak. ENEREX Antalya Fuarı’nda hedef; Antalya’yı enerji üssü konumuna getirmek. Fuarla ilgili EXPO CEnter’da düzenlenen basın toplantısına, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) Yönetim Kurulu üyesi Tevfik Sporcu, Antalya Bilim Üniversite Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Şube Başkanı Şaban Tat, Makina Mühendisleri Odası (MMO) Şube Başkanı Doç. Dr. İbrahim Atmaca, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, ATSO ve AESOB temsilcileri ile çok sayıda sivil toplum üyesi katıldı.

 

HEDEF 10 BİN ZİYARETÇİ

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya'nın turizmden tarıma, madencilikten kimyaya kadar çok çeşitlilikte sektörle Türkiye'yi beslediğini belirterek, 27 Şubat’ta açılacak fuarın 3 gün boyunca enerji sektörü temsilcilerini bir araya getireceğini söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, enerji verimliliği, enerji dönüşümüne yönelik son gelişen ürün ve hizmetlerin tanıtılacağını belirten Bıdı, Antalya'yı enerji üssü konumuna getirmeyi hedeflediklerini söyledi. 5 bin metrekare alanda 40'dan fazla firma ve 150 fazla ürünün sergileneceğini anlatan Ali Bıdı, yurtiçi ve yurtdışından 10 binin üzerinde ziyaretçi beklediklerini açıkladı.

 

FUARDAKİ OTURUMLAR

Fuarda yapılacak oturumlar hakkında da bilgi veren Bıdı, şunları söyledi: “27 Şubat Perşembe günü YAPDER’in düzenlediği ‘Enerjini depola, geleceğini kurtar’ mottosuyla yuvarlak masa toplantısı yapılacak. Aynı gün GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan’ın moderatörlüğünde ‘Otellerde ve sanayide güneş enerjisi uygulamaları’ konusu işlenecek. Akşam saatlerinde ise OSB Başkanı Ali Bahar moderotörlüğünde ‘Antalya OSB Endüstriyel Tesislerde Enerji Verimliliği oturumu’ gerçekleşecek. İkinci gün is Güneş enerjisinin geleceği oturumu, Endüstriyel tesislerde ve binalarda enerji verimliliği başlıklı oturum, otellerde ve binalarda ısı pompaları konulu oturum, uzman kadınların gözünden enerji değişimi ve dönüşümü başlıklı oturum yapılacak” dedi.


ENERJİ TASARRUFU ÖNEMLİ

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, enerji kaynaklarının kısıtlı olmasıyla ve gelişen teknolojiyle enerji kullanımına çok ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Enerji kaynaklarının kısıtlı olmasından dolayı enerjinin tasarruflu kullanılmasının önemini vurgulayan Yüksek, “Ülkemizde enerji israfı çok yüksek. İş yerlerindeki makine parklarının yerleşimi, kullanılan motorların uygun olup olmaması, camların ısı yalıtımı gibi şeyler enerjiyi çok kötü bir şekilde kullandığımızı göstermektedir. Bu fuarda birçok konu gündeme gelip uzman kişiler tarafından tartışılacak" diye konuştu.

 

TÜRKİYE'NİN GÜNEŞ KAYNAĞI

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Savran ise güneş enerji ağlarının en önemli enerji kaynaklarından biri olduğunu anlattı. Savran, “Antalya, turizm ve tarım alanlarında güneşten parasını kazanıyor. Güneş enerjisinin tam olarak 120 bin terabayt kaynağı var. Antalya da ülkemizin en çok güneş kaynağı olan şehirlerimizden biridir. Her metrekareye yıllık ortalamaya göre günlük 1600 kilobayt enerji düşüyor. Biz bunu değerlendirmek için Antalya'da bir girişime başladık. Sektördeki diğer paydaşlarımızı bu fuara davet ediyoruz" dedi. Hasan YAVAŞLAR 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: