Antalya
20.02.2020
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Ziraat Bankası tüccarlığa mı soyunuyor?
Ziraat Bankası tüccarlığa mı soyunuyor?

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Ziraat Bankası'nın çiftçiden ürün alarak marketler zincirine pazarladığı haberlerini Meclis gündemine taşıdı.

Cavit Arı, Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması için TBMM Başkanlığı'na verdiği önergesinde Albayrak ve Pakdemirli'ye, "TC Ziraat Bankası'nın doğrudan çiftçiden ürün alımı yaparak market zincirlerine kendisinin mal tedarik ettiği bir ticari faaliyete başladığı, diğer bir deyişle tüccarlığa soyunduğu haberleri doğru mudur? Bu haber doğru ise, başlatılan bu ticari faaliyet Ziraat Bankası'nın asli görevi olan çiftçimize tarımsal kredi desteği sağlanması ile ne kadar örtüşmektedir? Çiftçimizin neredeyse tamamı komisyoncu ve tüccara borçlu iken nasıl olacak da ürün tedariki sağlanacaktır? Sadece az sayıdaki borcu olmayan çiftçinin ürünü mü alınacaktır? Ziraat Bankası ürün fiyatlarını neye göre ayarlayacak? Piyasayı nasıl belirleyecek? Tarım Kredi Kooperatifleriyle birlikte mi hareket edecek?" sorularını yöneltti.

ASIL GÖREVİ OLAN KREDİ İŞİNE BAKSIN

Başlatılan bu ticari faaliyetle komisyoncu ve tüccarların aradan kaldırılarak tüketicilere uygun fiyatla ürün temini sağlandığı böylece piyasa dengeleyici bir rol üstlenildiği söylenmektedir. Ancak ülkemizde marketten alışveriş yapmayan ve bulunduğu köyde,kasabada,ilçede market olmayan birçok yerleşim yeri vardır" diyen Arı, "Sadece market zincirlerini düşünerek yapılacak olan bu faaliyette kazanan yine market zincir sahipleri olacaktır. Çiftçimizin neredeyse tamamı komisyonculara ve tüccarlara borçludur.Borçlu çiftçiden mal alımı mümkün gözükmemektedir. Yapılacak olan bu faaliyet,ileride çiftçi ile komisyoncusunun hatta ilaç bayisinin arasını açacak ve borçlanmadan dolayı gerek hacizler gerekse ticari iflaslar doğacaktır. Ziraat Bankası asli görevi olan yani bildiği iş olan tarımsal kredilerle planlı üretime destek olmalıdır" dedi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: