Antalya
20.02.2020
A
GENEL
Gönüllü gençlere yurtdışı fırsatı
Gönüllü gençlere yurtdışı fırsatı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği İlişkileri ve Projeler Şube Müdürlüğü'nden Menşure Doğan, gençlerin Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus Plus Gençlik Hareketliliği Programları sayesinde yurtdışına gitme fırsatı yakalayabileceğini söyledi. Doğan, “Erasmus Plus Programı, eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanındaki projelere hibe desteği sağlayarak yurt dışında gönüllülük, staj ve eğitim alma gibi fırsatlardan 12 aya kadar faydalanabilirsiniz" dedi. Menşure Doğan, Türkiye Ulusal Ajansı'na başvuru yapıp onaylanan Erasmus Plus gençlik hareketliliği ve gönüllülük programı projeleri hakkında bilgi verdi. Programın, gençlere ve gençlik çalışanlarına fırsat sunduğunu, yurtdışındaki kuruluşların faaliyet alanındaki işlerde yardımcı olma imkanı sağlayan etkinlik olduğunu anlatan Doğan, bu sosyal sorumluluk projelerinin 2 veya 12 ay tam zamanlı ücretsiz sürdüğünü söyledi. Projeye 15-30 yaşları arasındaki gençlerin katıldığını belirten Menşure Doğan, gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal ve mesleki becerilerini geliştirdiğini vurguladı. Proje kapsamında gönüllü gençlerin yurt dışına çıkarak kültürel etkileşim sağladığını belirten Doğan, katıldıkları projenin sonunda uluslararası 'YouthPass' sertifikasına sahip olacağını söyledi.

 

KÜLTÜRLERARASI ETKİLEŞİM

 

Menşure Doğan, 2016 yılından itibaren Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlamış olduğu gönüllülük hizmeti ve gençlik değişimleri programlarından şimdiye kadar 180 gencin yararlandığını söyledi. Doğan, her yıl yeni proje başvurularıyla daha fazla gencin yurtdışı ve gönüllülük tecrübesi edinmelerini sağlamayı amaçladıklarını anlattı. Avrupa Gönüllülük Hizmeti'nin içerik ve kural değişiklikleri olduğunu belirten Menşure Doğan, programın artık 'Avrupa Dayanışma Programı' olarak adlandırıldığını açıkladı. Türkiye Ulusal Ajansı web sitesinden projeler hakkında bilgi edinilebileceğini hatırlatan Doğan, şöyle konuştu:

HİBE DESTEĞİ SAĞLANIYOR

“Erasmus Plus Programı, eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanındaki projelere hibe desteği sağlıyor. Yurt dışında gönüllülük, staj ve eğitim alma gibi fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Avrupa Dayanışma Programı'nda yurt içi ve yurt dışında sosyal içerikli projelerde 12 aya kadar gönüllülük yapabilir ve dayanışma projelerinde yer alabilirsiniz. Gönüllülük projeleri, 18-30 yaş arasındaki gençlere 2 aydan 12 aya kadar sosyal bir projede gönüllü olma imkanı sağlar. Bunun yanında kurumlar ise gönüllü göndermek ve gönüllü misafir etmek için başvuru yapabilir. Dayanışma projeleri ise ülke içinde, yabancı ortak gerektirmeyen, en az 5 gencin bir araya gelerek, 2-12 ay arasında gerçekleştirdikleri projelerdir. Gençlerin içinde bulundukları toplumda olumlu değişimler oluşturmak için sorumluluk aldıkları faaliyetlerdir. Gençler bu projeler sayesinde yabancı dillerini ilerleterek, özgüvenini artırıyor. Yeni kültürler tanıyarak, kendi kültürlerini tanıtma olanağı da yakalıyor. Bu sayede kültürlerarası etkileşim oluşuyor." DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: