Antalya
19.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Türel’e cevap
 Türel’e cevap

Menderes Türel'in Muhittin Böcek'e yönelik gündeme getirdiği eleştirilere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer  ile Böcek'in Başdanışmanı ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Cem Oğuz birlikte cevap verdi. Oğuz ve Cansel de Türel gibi fatura gösterdi

 Konyaaltı sahil işletmesi tartışmasına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer ile Böcek'in Başdanışmanı ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Cem Oğuz da dahil oldu.  Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Konyaaltı Sahil düzenlemesinin Türel’in iddia ettiği gibi kiralama usulü değil 'yap - işlet - devret' modeliyle ihale edilmesi kararı çıktığını belirten Genel Sekreter Cansel Tuncer, Türel'in bu konudaki meclis konuşmalarına yer veren video görüntüsünü paylaştı. Sahil ihalesinin Konyaaltı Belediyesi'ne verilmesi önerisini değerlendiren Türel,  görüntüde yer alan konuşmasında, "'Yap - işlet - devret' modeli sadece Türkiye'de kullanılan bir ihale modeli değil. Neden ortaya çıktı? Devlet kendi finans kaynaklarını yeterli görmediği yerlerde yeni finans kaynağıyla bu yatırımları yapmak için bunu kullanıyor. Böyle bir finans kaynağımız olsaydı, zaten biz kendimiz yapardık. Ben Konyaaltı Belediyesi'nin böyle bir finans kaynağı olduğunu yeni öğrenmiş oluyorum. Varsa seve seve buyursun yapsın. Bu proje çok ciddi bir proje, benim finans kaynağım yetseydi ben niye 'yap - işlet - devret'le ihaleye çıkayım ki" ifadelerini dile getirdi.

DÜZENLE- YAP - İŞLET - DEVRET' DENİYOR

Cansel Tuncer, Türel'in, meclis kararında bulunan 'yap, işlet, devret, kirala' ibaresinde sözcükler arasında virgül bulunduğu, meclis kararının kiralama yetkisini de içerdiği, ihaleyi o nedenle kiralama usulü yaptıkları iddiası konusunda da şunları söyledi: "Hepimiz okuryazarız. Meclis tutanakları da Meclis kararının bir parçasıdır. Meclise ne tür bilgi verirseniz, oylama ona göre yapılır, Meclisten de  ona göre yetki alırsınız. Meclis kararında virgül ayrımının hiç bir şekilde anlamı değiştirmeyeceği; aksine virgülün benzer kavramları ayırmak için yapıldığı ve sonucunun 've' olarak bağlandığı görülüyor. 'Düzenlenmesi, yapılması, işletilmesi ve devredilmesi işi'nin yetkisi veriliyor. 'İşlerinin' demiyor, 'işinin' diyor; tek iş için yetki verildiği çok açık. Benzer kelimeleri Türkçe imla kuralları gereği sadece virgülle ayırabilirsiniz. Dönemin başkanı da bu iş için yetki aldığını üç ayrı sözünde, üç ayrı sözü üzerine belirtiyor, bir meclis üyesinin sorusu üzerine bunun bir kiralama olmadığını da söylüyor. Buna göre yetki alıyor. Dolayısıyla, kelimelerin virgülle ayrılması 'veya' anlamında değildir. Öyle olsaydı iş tanımlanırken 've' kelimesiyle bağlanmaz, tüm işlerle ilgili ayrı ayrı yetki alınırdı. Dolayısıyla Encümenin Meclisten yetki almadan ihaleye çıktığı çok açıktır."

TÜREL'İN RAKAMLARI ANTEPE'YE GİRİŞLERLE İLGİLİ

Türel'in Böcek'i yalanlamak amacıyla verdiği rakamların ANTEPE'ye giriş fiyatlarıyla ilgili olduğunu belirten Cansel Tuncer, "Önemli olan ANTEPE'nin bir malı ne kadar bir fiyata aldığı değil, belediyenin kasasından o mal için ne kadar ödediğidir. Yani ANTEPE'nin ne kadar ödediği değil, belediyenin yaptığı ödeme miktarı önemlidir. ANTEPE bir kalemde ucuz alım yapmış olabilir, bu dün de ifade edildi, 'ANTEPE bir kalemde kar, bir başka kalemde zarar etmiş olabilir' dendi. Önemli olan belediye kasasından çıkan paradır. Buradaki daire başkanlığı tarafından yapılan ihale sonucu belediye tarafından ödenen bedeldir. Ben buna bakarım, çünkü Antalya'nın parası belediye bütçesine ödenen paradır" diye konuştu. 

AYNI DUBAYA ÜÇ AYRI FİYAT

 Menderes Türel'in "Böcek'in Yalanları" başlığı altında gündeme getirdiği ödeme kalemleriyle ilgili ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı - Başdanışman Cem Oğuz açıklamalarda bulundu. Piyasa fiyatı 53 TL olarak geçen ve  Türel döneminde tanesi 1050 liraya alındığı söylenen  dubayla ilgili hak edişlerden örnekler veren Cem Oğuz,  "Hakedişlerden birinde dubaların birim fiyatı 890 TL + KDV, KDV'li fiyatı 1050 TL 20 kuruş. Bu hak edişte 127 tane sınır elamanı alımı yapılmış.  Başka bir hak edişte sınır elemanı 1200 + KDV'den 725 tane yapılmış, 725 tanenin parası bu fiyattan belediyeden alınmış. ANTEPE'nin kestiği bir başka faturada 870 lira birim fiyat öngörülmüş. Aynı imalata belediye farklı farklı bedel ödemiş. 870 liradan da 1200 tane alınmış, bir milyon 44 lira ödeme yapılmış. Biz bunların tekliflerini aldık, 45 TL + KDV fiyat verdiler. Piyasa değeri konusunda bu rakamı verdik" açıklamasında bulundu.

12 LİRAYA MALETTİK

Aynı dubayı aynı malzemelerle kendilerinin ürettiğini söyleyen Cem Oğuz, şunları söyledi: "Beton eleman içinde 0,5 milimetrelik beton agregamız, mermer pirincimiz, çimento olarak beyaz çimento, yüzeylerin pürüzsüz çıkması için süper akışkanlaştırıcı katkı, 22'lik nervürlü bir çelik, dikine iki demir parçasının da olduğu bir imalat. Bunu inşaat mühendisliği açısından irdeledik ve bugünkü fiyatlarla 53 lira normal bir fiyat dedik. Kendimiz de yapabiliriz deyip, Park Bahçeler dairemizde kalıbını imal edip, seri üretim için kalıp maliyetini de koyduk. Kullanılan malzemeyi toplu değil, direk aldık, yüzeyi daha da düzgün sınır aynı sınır elamanını 12 TL'ye mal ettik. Belediyemizin ALDAŞ gibi seri üretim yapılabilecek fabrikası var, toplu alışveriş yapar, ALDAŞ'ta üretim yaparsak, bu fiyatların daha aşağı düşeceği aşikar. Arı figürlü bitki heykelinin hak edişini gösteren Cem Oğuz, 4 tanesinin belediyeye kesilen faturasının 272 bin lira olduğunu, aynı heykel için aldıkları teklifte, kendilerine 8 bin lira fiyat verildiğini belirtti. Park Bahçeler Dairesi'nde bunun da bir çelik karkas üzerine çok daha ucuza yapılabileceğini söyledi.

129 MİLYONLUK PROJE NASIL 254 MİLYONA ÇIKAR?

“Boğaçayı projesi ile yapılan yanlış nedeniyle 10 ayda 1 hektarlık alan kayboldu. Proje devam edildiği sürece kıyı erozyonuna kıyılarımızı feda edeceğiz" diyen Cem Oğuz, "2014 yılında 6 kilometre sahil projesi yapıldı. Güzel projeydi. Yarışma projelerine pek dokunulmaz. Ama dokunuldu. Alanda ticari ünite olarak 33 büfe, 41 dükkan, 6 adet kafe yer alıyor. Yerel seçimlerden 2 gün öncesi dükkan sayısı 53'e çıkarıldı. 129 milyon lira ile ihaleye çıkarılan proje, belediye kendi yaptığında nasıl 254 milyona çıkar son derece düşündürücü” ifadelerini kullandı.

ASANSÖR SIKINTILI

 Sahilden şikayetler geldiğini, gelen şikayetlerin yüzde 20’sinin panaromik asansörlerden geldiğini kaydeden Oğuz, “33 metrelik panoramik asansörün projesini bulamadık. Projelendirme sıkıntı var. Su yalıtımı yapılmamış, oluk gibi su akıyor motor arızalıydı. Isı yalıtımı da yapılmamış. Motor dairesinde 100 santigrat derece ulaştığı an kart yakmış. 2019 yılında bu asansör için 150 bin lira harcanmış. 1,5 yıl önce yapılmış bir asansörün bu kadar hata vermesi doğal mı. Yeniden yalıtım ve yatırım yapmak gerekiyor” dedi.

ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

Genel sekreter Cansel Tuncer konuşmasının bir bölümünü sahildeki alt kiracılarla yaptığı toplantıdan alınıp servis edilen video görüntüsüne ayırdı. Bir basın yayın organı tarafından yayınlanan ses kaydının görüntülerini paylaşan Cansel Tuncer, "İsteyen herkese görüntünün tamamını verebiliriz. Şahsım hedef gösterilerek farklı bir algı oluşturulmaya çalışılıyor” diye konuştu. “Resmi olarak gerçekleştirilen bir toplantıda ima edildiği gibi bir sözün tarafımdan söylenmesi beklenemez” diyen Tuncer, “Şahsım hakkımda ortaya atılan bu gerçek dışı asılsız iddia sebebiyle haber yapanları kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Kamuoyu gereken değerlendirmeyi yapacaktır. Şahsım ve tüm encümen üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ama işleme konulmamıştır. Takipsizlik kararı verilmiştir” ifadelerini kullandı.

MÜFETTİŞLERİN İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR

 Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in düzenlediği toplantıda işletmelerin rayiç bedeli hakkında ATSO raporunu öne sürmesine tepki gösteren Tuncer, “ATSO Gayrimenkül Değerleri Uzmanlığının bu kapsamda kiralanan ticari alanların çıplak arazi rayiç bedelinin 5 milyon 811 bin 882 lira üzerindeki ticari ünitelerle birlikte 8 milyon 717 bin 481 lira olduğunun tespit edildiği bildirildi. Bende o toplantıda duydum.  Mülkiye müfettişlerinin incelemesi hala devam etmektedir, raporun sonucu ya da müfettişin yaptığı açıklamalar belediyemizle paylaşılmamış, müfettişin yürüttüğü işlemler aleniyet kazanmamış; tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Yayınlanmamış bir bilgiye nasıl ulaşılabiliyor ben bunu sizlere sormak istiyorum. Bizler süreci bu kadar şeffaf götürmeye çalışırken kapalı kapılar ardında neler yapıldığını da kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Bizler alınan kararları ve yapılan incelemeleri bilmiyoruz. İncelemesi devam ediyor. Belediyeye tebliğ edildiğinde gereken işlemler yapılacaktır" diye konuştu.   Mustafa KOÇ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: