Antalya
17.02.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Yağmaya karşı itiraz platformu
Yağmaya karşı itiraz platformu

Gazipaşa’da Selinus sahilini imara açan düzenleye karşı Gazipaşalılar tarafından “Gazipaşa Hepimizin” adlı bir platform kurdu. Platform üyeleri, doğa harikası sahili betonlaşmaya teslim etmeyeceklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ilçe halkına duyurulan plana siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlardan tepkiler geldi. Gazipaşa ilçesi sahil şeridinde vatandaşların kullandığı yolun kapatılacak olması ve sahilde yoğun betonlaşmanın önünü açacak plana karşı çıkan bir grup vatandaş, “Gazipaşa Hepimizin” adlı bir platform kurarak tepkilerini dile getirdi. Otellerin yapılacağı bakir Selinus sahilinde toplanan kalabalık, hazırladıkları bildiri okudu. Platform adına konuşan Su ve Doğa Sporları Başkanı Mustafa Akkoca, platformun Gazipaşa’da düzenlenmiş olan imar planının halkın yararına olmadığını gören insanlar tarafından oluşturduğunu söyledi. Akkoca, "Uygulanmak istenen bu planın halkın yararına olmadığı, halkı turizme dahil etmediği, kişilere özel olduğu, ‘otele ait nasıl bir plaj yaratırım’ mantığıyla hareket edildiği, ilçe halkını kıyılarımızdan uzaklaştırdığı anlaşılmakta, ilçemizin ve belki de Antalya’nın doğusundaki bu en güzel plajlar sermaye sahiplerine sunulmaktadır” dedi.

HALKA AİT DEĞİL

Yapılan planlama ile ilçe halkının sahilleri kullanamayacağına değinen Akkoca, “Plan incelendiğinde halkın kıyılara ulaşabilmesinin olmazsa olmaz koşulu olan turizm tesis alanları arasında bulunması gereken, halkın kıyıya ulaşabileceği, denize dik, halka ait alanların hiç olmadığını görüyoruz. Otel adaları arasındaki bu alanların yokluğuna, araç yollarının ve otopark alanlarının yok denecek kadar az olması da eklenirse ve bunların da otelin kendi araçları tarafından işgal edileceği düşünülürse, ilçe halkının denizden, kıyılardan ve kumsaldan yararlanma imkânı kalmayacaktır. Oysa kıyılarımızı kullanabilmek birinci derecede ilçe halkımızın hakkıdır” diye konuştu.

YAĞMA VE TALAN

  Yapılan planın bir yağma ve talan politikası olduğunu söyleyen Akkoca, “Sonuç olarak önerilen ve planlanan sistem sessiz cennet olan Gazipaşamızın doğasını, kıyılarını, denizlerinin temizliğini, görüntüsünü, insan yapısını, huzurunu tamamen bozacak bir anlayışın ürünüdür. Bir tür yağma ve talan politikasıdır. Bu planın uygulanması için acele eden sermayenin tek derdi Gazipaşa’nın insanı ve doğal güzellikleri üzerinden en kısa sürede en büyük parayı kazanmaktır. Gazipaşa’nın bilinçli ve duyarlı insanlarının ‘yapıldı, oldu, bitti’ anlayışıyla kendilerine dayatılan bu planı reddetmeleri, geleceğimiz açısından, çocuklarımız açısından, toplum sağlığı ve huzuru açısından da bir zorunluluk haline gelmiştir. Gazipaşa son cennettir ve bu son cenneti cehenneme dönüştürmek isteyenler karşılarında memleket sevdalısı Gazipaşa çocuklarını bulacaklardır” dedi.

GELECEĞİMİZ ÇALINIYOR

  Platform üyesi eğitimci yazar Zeyyat Şahin ise, betonlaşmanın çocukların geleceğini çaldığını belirterek, “Bu topkarlar iki büyük istila gördü. 13. yüzyılda Moğol istilası, 20. yüzyılda müteahhit istilası. Bu istila çocuklarımızın geleceğini çalıyor. Torunlarım ‘Dede, denize girdiğin, davar güttüğün, muz ektiğin yer nerede? O zaman neredeydin?’ dediğinde ‘Ben oradaydım’ demek için buradayız. Ben umutvarım. Bu beton dökülse bile bunları buradan söktürebiliriz. Yeter ki kararlı olalım” diye konuştu.  İHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: