Antalya
17.02.2020
A

 

Yusuf Yavuz'un gazetemizin Cumartesi günkü sayısında yer alan "Gazipaşa'da Yağma Planı" başlıklı haberini okumuş olmalısınız. Haberden Gazipaşa'nın Selinus sahilinin 5 yıldızlı otellere açıldığını, bu otellerin 12 bin yatak kapasitesine sahip olacağını öğreniyoruz. Bir yıla yakın Gazipaşa'da yaşayan biri olarak, bu duruma çok üzüldüğümü söylemeliyim.

                                                           *****

Gazipaşa'da 18 uygulaması gündeme geldiğinde plandan haberimiz oluyor. Bu planın 25 ve 5 binliği Büyükşehir Belediyesi'nden geçerken niye haberimiz olmadı? Bizim haberimizin olmaması normal olsa da örneğin CHP'den Gazipaşalı Büyükşehir aday adayımız da olan Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Uysal'ın haberinin olmaması anormal değil mi? Haberi olduysa (ki mutlaka olmuştur) bunu kamuoyunun gündemine sokup tartıştırmaması normal olabilir mi? Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz gibi düşünüp, "İyisiyle kötüsüyle bu planı kabul ediyorum" diyorsa, neden böyle düşündüğünü kamuoyuyla, en azından kendi partilileriyle paylaşması gerekmez mi? Bu planın Gazipaşa'ya uygun olmadığını, Selinus sahilini betona boğacak bir plan olduğunu düşünüyorsa, planı Gazipaşalıların ve Antalyalıların başına bela edenleri teşhir etmesi gerekmez miydi?

                                                           *****

Gazipaşa'da Selinus'la aynı özellikte Bıçkıcı ve Koru sahilleri de var. Oralara da aynı yağmanın reva görülüp görülmediğini bilemiyoruz. Yarın bir gün bir 18 uygulaması esnasında Bıçkıcı ve Koru sahillerinin de benzer rant çevreleri tarafından kapışılıp çoktan planlatılmış olduğunu; 100 -150 dönüm civarında yer kapatmış, belediye mülklerine haciz koydurarak müdahil olmuş iktidara yakın siyasi nüfuz sahibi "büyük yatırımcılar"ın o sahillerimizden de çıktığını gördüğümüzde şaşırmayacağız demektir.

                                                           *****

Gazipaşa Belediyesi CHP'li bir belediye. Büyükşehir belediye Başkanı CHP'li bir başkan. Medyada, sosyal medyada bu plan aleyhinde çok sayıda haber çıktı, yorumlar yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ya da CHP il - ilçe başkanları neden bu plan hakkında iki çift söz etmez? Bu da anormal değil mi?

                                                           *****

Önümüzdeki ayın meclisinde Konuksever AVM konusu görüşülecek. Sahillerimize, çoğu kez kıyı kenar çizgisi ihlal edilerek kondurulan 5 ve daha çok yıldızlı otellerin her biri bir konuksever AVM değil mi? 12 bin yatak kapasitesi, bin - 2 bin metrelik Silenus sahiline 10 - 12 tane Konuksever AVM dikileceği anlamına gelmez mi? O zaman bu Konuksever AVM'nin sahiplerinin günahı ne de araya yollar koyarak, 5 metrekare sınırlaması getirerek insanları mağdur ediyoruz? Vatandaşın salak yerine konduğu mantık oyunu tam da burada başlıyor. Konut ya da tarım alanını ticari alana çeviriyor, ardından 5 bin metrekare sınırlaması türünden mantık oyunlarıyla birilerini kandırmaya çalışıyorsunuz. Araya yollar koyup, metre kare sınırlaması getirerek o ada - parselin ticari olmaktan çıktığına bizi inandırmış oluyorsunuz. Belediye Başkanları, İmar Komisyonu ve meclis üyeleri, siyasi partilerin rant koklayıcıları arasında işler hallolup, 5 binlik planlar çaktırmadan meclisten geçiriliyor, biz vatandaşlar 18 uygulamasında çıkarına ters düşen durumlar oluştuğunda ortaya çıkan kişiler tarafından bu planlardan haberdar ediliyoruz.

                                                           *****

Gazipaşa Silenus planının bu şekilde gündeme gelmesinin hesabını vermek Büyükşehir'de ve ilçede yönetimde olan CHP'ye düşmekte. Bu durum 5 binlik plan meclisten geçtiğinde iktidarda olan parti temsilcilerini hesap vermekten kurtarmaz. Plandan kim sorumlu ise onlar bu işin hesabını vermeli ya da bu planın Gazipaşa ve Antalya için çevre dostu bir plan olduğu konusunda bizi, bu planın Gazipaşa için bir cinayet anlamına geldiğini düşünenleri ikna etmelidirler.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok