Antalya
15.02.2020
A
GÜNCEL , YAŞAM
Gazipaşa'ya yağma planı
Gazipaşa'ya yağma planı

Kıyıları 5 yıldızlı betonlaşmaya kurban edilen Antalya’da İspanya’nın toplamından daha fazla 5 yıldızlı otel bulunurken ucuz kitle turizmi için kentin son doğal kıyısı da yağmaya açıldı

Haber: Yusuf Yavuz

Gazipaşa ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Selinus sahili, 12 binin üzerinde yatak kapasitesi planlanan 5 yıldızlı otellere açılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı koruma amaçlı imar planına dayanarak yapılan parselizasyon çalışması da tamamlanarak askıya çıkarıldı. Önemli bir itiraz olmazsa Antalya’nın son doğal kumsallarından biri olan Selinus’a bir ay sonra iş makineleri girmeye başlayacak. Doğal sit alanı statüsündeki sahili betonlaştıracak olan koruma amaçlı imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmasının ardından Gazipaşa Belediyesi tarafından bu planın uygulanabilmesi amacıyla hazırlanan ve 18 uygulaması olarak anılan imar çalışması Antalya Büyükşehir Belediye Encümeni tarafından uygun bulunarak 29 Ocak’ta onaylandı. Gazipaşa Belediyesi’nce 6 Şubat tarihinde askıya çıkarılan 18 uygulaması, bir ay süre ile askıda kalacak ve ardından eğer önemli bir itiraz ve tepki gelmez ise kentin doğusundaki son doğal sahillerden birine daha iş makineleri girecek ve Selinus da betona boğulmaya başlayacak.

GAZİPAŞA BETONSUZ TURİZM İSTİYOR

Ortaçağda önemli bir kıyı kenti olan ve 13. Yüzyılın ilk yarısında Anadolu Selçuklu devletinin kışlık yönetim merkezi haline gelen Alanya bugün sahilden dağlara kadar betonlaşmış durumda. Alanya’nın bitişiğinde yer alan Gazipaşa ise ilçe merkezinde kısmen betonlaşmaya başlasa da büyük ölçüde doğal dokusunu koruyor. Yarı tropik iklimiyle Gazipaşa’da muzdan avokadoya, ejder meyvesinden mangoya kadar pek çok ürünün tarımı başarıyla yapılıyor. Tarımsal üretime dayanan kentin ekonomisi, komşu Alanya’daki turizm hareketliliğinden de etkileniyor. Gazipaşa’da tarım arazilerinin ortasında inşa edilen havaalanı, Alanya’nın kitle turizmine yolcu taşımak için kullanılıyor. Antik kentleri, el değmemiş koyları ve yaylalarıyla ilçe merkezinden Anamur sınırındaki Kaledran’a (Yakacık) kadar önemli bir turizm potansiyeli de barındıran Gazipaşa’da yerel halkın önemli bir kesimi ilçede betonlaşmadan uzak, doğaya saygılı ve yerel halka doğrudan sosyo- ekonomik ve kültürel katkıları olabilecek bir turizm modeli istiyor. Ancak Selinus sahilinde planlanan turizm modeli ancak büyük yatırımcıların altından kalkabileceği bir turizm öngörüyor.

OTEL FİRMASI YILLARDIR ARAZİ TOPLAMIŞ

Askıya çıkarılan 18 uygulamasına yönelik tepkilerin başında, bu alanda 50 dönümün üzerindeki parsellerdeki yapılaşma yoğunluğunun yüzde 80 olarak öngörülmesi. Planlama alanında bu büyüklükte iki parsel bulunuyor. Biri belediyeye ait, 74 dekarlık büyüklüğe sahip olan diğer parsel ise Green Park Oteller zincirinin sahibi Adil Üstündağ’a ait. Hazırlanan imar planı, 5 dekarın altındaki parsellerde turizm yapılmasına izin vermiyor. Adil Üstündağ’ın uzun yıllardır devam eden planlama sürecinde yerel halktan parsel parsel arazi topladığı belirtiliyor. Son olarak CHP’li Gazipaşa Belediyesi’nin hazırladığı ve şu anda askıda olan parselizasyon çalışması (18. Uygulaması) sırasında ise Üstündağ’a ait olan parçalı ve farklı noktalardaki parsellerin Selinus sahilinin tam ortasında oluşturulan 74 dekarlık alanda birleştirildiği belirtiliyor. Yerel halk da bunun bir rant sağlama anlamına geldiğini düşünüyor.

 

YILMAZ: BU RANTTAN HER KESİM FAYDALANSIN

Son günlerde ortaya çıkan tepkilerin ardından geçtiğimiz hafta bir toplantı organize ederek ilçe halkını imar planı ve 18 uygulaması hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın uygulamaya tepki gösteren vatandaşlara yönelik suçlayıcı tavrı dikkat çekti. 5 Şubat’ta gerçekleştirilen ve ilçedeki sivil toplum örgütleri ile belediye meclis üyeleri ve arazi sahibi vatandaşların katıldığı toplantının açılışında konuşan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, amaçlarının kimseyi mağdur etmemek olduğunu belirterek şöyle dedi: “Herkesin memnun olması mümkün değil ama büyük çoğunluğun uygun gördüğü bir parselasyon yapalım ve bir an önce yatırımcıların önünü açalım. Gazipaşa’mız da turizme girsin ve turizm sayesinde yeni iş alanları doğsun. Gazipaşa’mıza tatilciler girsin, her kesim bu ranttan faydalansın istiyoruz.”

PLANI BEN YAPMADIM, VAKTİNDE NEREDEYDİNİZ?

Yaklaşık 12 bin 300 yatak kapasitesi öngörülerek 5 yıldızlı otellere açılmak istenen Selinus sahili ile ilgili hazırlanan imar planı ve parselizasyon çalışması hakkında yapılan bilgilendirmelerin ardından toplantıya katılanların eleştiri ve yorumları karşısında tepki gösteren Belediye Başkanı Yılmaz, halkı suçlayıcı bir üslup kullanarak şunları dile getirdi: “Arkadaşlar konu dönüp dolaşıp plana geliyor. Plan süresi geçmiş, neyi tartışıyoruz? Vaktinde neredeydiniz? 31 yıldır bu planın üzerinde çalışma yapılıyor. Bir günde yapılmamış ki. Planı ben yapmadım. Plan benden önceki 31 yılda yapılmış. Hepiniz sorumlusunuz bu işten. 30 yıldır niye uyudunuz? Yeri olan da olmayan da haberim yok diyor. O zaman çevrenizle hiç ilgilenmemişsiniz. 18 yapılmaya başlanınca mı aklınız başınıza geldi?”

BELEDİYE BAŞKANINA “PEŞKEŞ Mİ ÇEKİYORSUNUZ?” SORUSU

Toplantıya katılan bir arazi sahibi, Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’a Yeşilyurt İnşaat adlı firmanın kime ait olduğunu sorması ve planlama alanındaki bu firmaya ait 38 dekarlık parselin 74 dekara çıkarıldığını belirterek, “Vatandaşı hiçe sayarak bizi Yeşilyurt İnşaat’a peşkeş mi çekiyorsunuz?” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

 İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE BU PLANI KABUL EDİYORUM

Gazipaşa Belediye Başkanı Yılmaz ise vatandaşın sorusunu şöyle yanıtladı: “Yeşilyurt inşaat, Green Park oteller zincirinin sahibi Adil Üstündağ. Buraya da geldiler kendileri, bizimle de görüştüler. Yeşilyurt inşaatın bu bölgede 103 dönüm yeri var. Daha önce satılmış bir şekilde. Kim sattı, niye sattı bilemem. Sonuçta bu şirketin 103 dönüm yeri var. 75 dönümü bir adada ama başka yerlerde de yeri var. Dolayısıyla Yeşilyurt İnşaat için mi yapıldı bu plan, onu ben bilemem. Yeni baştan bu planı tartışalım, yeni baştan yapalım fikri de olabilir ama ben bunun zaman kaybı olacağını düşündüğüm için iyisiyle kötüsüyle bu planı kabul ediyorum ve buna uygun 18 uygulaması yapmaya çalıştım.”

TARLASINI SATIP TAKSİ DURAĞINA RAZI OLAN TURİZME KARŞIYIM

Gazipaşa Su ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı ve Biyolog Mustafa Akkoca, ilçede turizmin gelişmesinden yana olduklarını ancak gelirini halkın paylaştığı bir turizmin yanında olduklarını söylüyor. “Side’deki gibi tarlasını otelciye satıp otelin önünden taksi durağı aldığına mutlu olan vatandaşın mantığıyla yapılan turizme şiddetle karşıyım” diyen Akkoca, Selinus sahili için hazırlanan planın istihdam yaratacağı iddiasıyla savunanlar olabileceğini ancak turizm gelirinin halk tarafından paylaşılmadığı bir turizmin ilçeye yarar değil zarar vereceğini düşünüyor. Gazipaşa halkının “işçilik” yaptığı bir turizm modelinin Alanya’da zaten mevcut olduğunu dile getiren Akkoca, “İnsanlarımız gidip orada gönül rahatlığıyla temizlik çamaşırhane ve diğer işlerde çalışabiliyor. Bunun için Gazipaşa’da her yerin betona boğulmasına, denizimizin bize yasak hale gelmesine ihtiyacımız yok. Kendi kimliğimizle, kendimize has mimarimizle, küçük butik otellerin olduğu, her şey dahil sisteminin olmadığı, gelen turistin esnafla haşır-neşir olduğu, Türkiye’de en çok çeşit tropikal meyveleri yetiştirmekle övündüğümüz bahçelerimizin de bir yandan turizm faaliyetine dahil olduğu, mangoyu turistin dalından toplayarak satın alabildiği bir turizme ihtiyacımız var” görüşünü savunuyor.

UCUZ İŞGÜCÜ DEĞİL, TURİZMİN KAZANANI OLMAK İSTİYORUZ

Gazipaşa’nın şartlarına uygun ve herkesin kazanacağı bir turizm modelini desteklediklerini dile getiren Akkoca, dünyada yükselen turizm anlayışının da bu yönde olduğunu belirterek, “Biz insanlarımızın ucuz iş gücü olmasını değil, turizmin kazanı olmasını istiyoruz. Otellere ürün satan küresel tedarikçilerin yerine, yanındaki komşunun butik oteline sebzesini meyvesini satan çiftçimiz Ahmet amcanın kazanmasını istiyoruz. Köyde doğa yürüyüşü yapan turiste gözleme satan, tereyağı satan Ayşe teyzenin kazanmasını istiyoruz. Gazipaşalının görüşü alınarak yapılacak yeni planlamada Gazipaşa’ya özgün bir mimariyle, küçük butik oteller tarzında bir yapılaşmayla; turistin esnafımızla, çiftçimizle, köylümüzle hep birlikte ve bizim kendi kültürel şartlarımızda temas ettiği, kirlilik ve keşmekeşin değil, huzur ve refahın paylaşıldığı bir turizm planlaması yapabilmemiz için acilen toplantılar düzenlemek zorundayız” ifadelerini kullandı.

ANTALYA’DAKİ 5 YILDIZLI OTEL SAYISI TÜM İSPANYA’DAN FAZLA

Türk turizminin başkenti olarak gösterilen Antalya’nın 1980’lerden itibaren hızlanan 5 yıldızlı otel yapma çılgınlığı, 642 kilometrelik kıyı uzunluğuna sahip olan kentin sahillerinin hızla betonlaşmasına neden oldu. 2019 yılı verilerine göre Antalya’daki 5 yıldızlı otel sayısı 407, bu otellerdeki toplam yatak sayısı ise 350 binin üzerinde. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 2019 itibari ile kentteki toplam tesis sayısı 1780, toplam yatak sayısı ise 572.283. Dünya turizm liginin en üst sıralarında yer alan İspanya’daki toplam 5 yıldızlı otel sayısının 269, turizm gelirinin ise 73 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında, turizmin sadece beton yığını oteller yaparak para kazandırmadığı görülüyor.  

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: