Antalya
14.02.2020
A
GENEL , POLİTİKA
İbradı'da öğretmen açığı Meclis’te
İbradı'da öğretmen açığı Meclis’te

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek İbradı okullarındaki öğretmen açığını ve ücretli öğretmenlerin sıkıntılarını verdiği soru önergeleri ile TBMM gündemine taşıdı.

Rafet Zeybek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, İbradı’da Nafize Yılmaz İpek İlköğretim Okulu ve Mustafa Nazmi Demiröz İlköğretim Okulu’nda öğretmen eksikliği olduğunu hatırlatarak, bu okullardaki öğretmen eksikliğinin ne zaman giderileceğini sordu. Antalya genelinde ne kadar öğretmen açığı olduğu sorusunu da gündeme getiren Zeybek,  verdiği bir başka önergede Bakan Selçuk'a, Antalya’daki ücretli öğretmen sayısını ve ücretli öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılara bakanlık tarafından bir çözüm bulunup bulunmayacağı sorularını yöneltti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN KÖLE DEĞİLDİR

Zeybek verdiği önergeler sonrası yaptığı açıklamada, ücretli öğretmenlerin aldıkları aylıkların bazı durumlarda asgari ücretin de altında kaldığını belirterek, "Devlet kendi koyduğu kurallara aykırı şekilde insan çalıştıramaz. Bize gelen bilgiler, ücretli öğretmenlerimizin bir ay çalıştırılıp daha az gün üzerinden sigorta primi ödendiği şeklinde. Bu vahim iddialara önergemizde yer verdik. Ücretli öğretmenler köle değildir. Bu sorunlara acilen çözüm bulunmalı. Ama bu konuda kalıcı çözüm, atanamayan ve sayıları her geçen gün artan öğretmenlerimizin atamalarının derhal yapılmasıdır” ifadelerine yer verdi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: