Antalya
14.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Domates ihracatında kota artırılmalı
Domates ihracatında kota artırılmalı

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Rusya'ya domates götüren 150 civarında TIR’ın günlerdir liman ve serbest bölgelerde beklediğini hatırlatarak, “Domates ihracatımızın yüzde 60’ından fazlasını Rusya’ya yapıyorduk, bugün yüzde 30’lara düştü. Bu gidişle tamamını kaybedebiliriz. Kota artırımı olmazsa üretici büyük zarar edecek. Yıllık 150 bin ton olan ihracat kotasının artırılması gerekir” diye konuştu.

 

 

YENİ PAZARLAR BULUNMALI

Uçak krizinin ardından Rusya'nın kendi seralarını kurarak domates üretimine yoğunlaştığını hatırlatan Aydın Özer, "Hemen o gün çalışmaya başladılar. Paraları var, binlerce dönüm arazileri var, bu sayede doğalgazlı, güneş ışığı sağlayan son derece modern seralar kuruyorlar. Rusya kendi ihtiyacını karşılama yolunda hızla ilerliyor. Bu da elimizdeki en büyük pazarın yitirilmesi anlamına geliyor. Suriye ve Irak gibi birkaç yeni pazar bulduk. Bu pazarlara eskisinden daha fazla domates sattık, ama Rusya’ya sattığımız ton kadarına erişemedik. Dolayısıyla ileriye dönük planlama yapmalıyız, bizim kendi üreticimizi düşünmemiz gerekiyor. Kota artırımını çözmek gerek ancak yarın için daha kalıcı çözümlere gidilmeli, yeni pazarlar bulunmalı” ifadelerini kullandı.

 

ÜRETİCİ VAZGEÇEBİLİR

Kalıcı çözümlere gidilmezse üreticinin buğday gibi domatesten de vazgeçebileceğini belirten Özer, “Hatırlanacak olursa buğday ekim alanlarımız 2000’de 9,2 milyon hektar iken 2019’da 7 milyon hektara düştü. Bir baktık ki, buğday ithal etmeye başlamışız. Bugün Rusya’nın pazarı haline geldik. 10 yılda ithalatımız 100 bin tonlardan 7 milyon tonlara çıktı. Umarım domateste de aynı tabloyla karşılaşmayız” dedi.

 

NE OLDU?

Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasında ihracat - ithalat krizi başladı. 2015’te Rusya’ya 337 bin 500 ton domates ihraç edilirken, kriz 2016’da ihracat sıfırlandı. 2017’de 50 bin tonluk kota belirlendi; 2 bin ton domates ancak ihraç edilebildi. 2018’de kota 100 bine çıktı; 36 bin 865 ton ihracat gerçekleşti. Mayıs 2019’da kota 150 bin tona çıktı; 150 binlik kotanın geçtiğimiz günlerde dolmasının ardından yeni bir kriz başladı.  Rusya alımı durdurunca, Rus sınırına varan domates yüklü tırlar kapılarda kaldı..   Mustafa KOÇ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: