Antalya
13.02.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Mermer ocağı isyanı
Mermer ocağı isyanı

Gündoğmuş'un Güneyyaka Mahallesi 'nde Seki Mermer İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından açılmak istenen mermer ocağı projesi mahalle sakinlerinin isyanına neden oldu

Güneyyaka Mahallesi Muhtarı Muzaffer Ataseven, mahalle halkı istemediği için iptal edilen proje için yeniden ÇED süreci başlatıldığını belirterek, "20 Şubat Perşembe günü Köy Konağımızda 'ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı' yapılacak. Tepkilerimizi ve mahallemizde neden mermer ocağı istemediğimizi bu toplantıda dile getireceğiz. Bütün hemşerilerimizi 20 Şubat Perşembe günü saat 13.30'da başlayacak toplantıda bulunmaya davet ediyoruz" dedi.

KÖYÜMÜZ İÇİN TEHDİT OLUŞTURACAKTIR

 

Mermer ocağı açılması düşünülen alanla köy yerleşimi arasında 500 metrelik mesafe bulunduğunu belirten Muzaffer Ataseven, "Proje alanı doğu rüzgârını doğrudan köyümüze getiren bir yer. Güneyyaka ve yaylası arasındaki mesafe 15 dakikalık bir mesafe. Bu rüzgâr kış aylarında karı savurup köyün üzerine yağdıran, yazın yayla serinliğini köyümüze getiren bir rüzgâr. Mahallede mermer ocağı açılırsa, bu rüzgârla gelecek mermer tozları sağlığımız için tehdit oluşturma yanında, sebze ve meyvelerimizi toza bulayıp, tarım üretimi için de tehdit oluşturacaktır. Projenin gerçekleşmesi içme sularımız üzerinde de aynı etkiyi yapacaktır" diye konuştu.

YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI

Mermer ocağı açılması planlanan bölgenin Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde kaldığını belirten Ataseven, “Bölge  Bakanlar Kurulu kararı bu şekilde tescil edilmiş bir bölgedir. Yaban keçisinin hedef tür olarak seçildiği bölge, Kara Avcılığı Kanunu’nda 'Av ve yaban hayvanlarının ve yaban hayatının korunduğu, geliştirildiği, av hayvanlarının yerleştirildiği, yaşam ortamlarının iyileştirilmesi için tedbirlerin alındığı ve gerektiğinde Özel Avlanma Planı çerçevesinde avlanmanın yapılabildiği alan' olarak tanımlanmıştır. Bizim geçim kaynaklarımızdan biri de arıcılıktır. Burada mermer ocağı açılması arıcılığı da öldürecektir" ifadelerini kullandı.

İZİN VERMEYECEĞİZ

 Bölgede yöreye özgü çok sayıda endemik bitki, mantar türü bulunduğunu; kaya engereği denilen yılanın dünyada bir tek burada yaşadığını belirten Ataseven, "20 Şubat toplantısında bütün bunları ortaya koyacağız. Birlik beraberlik içinde köyümüzde mermer ocağı açılmasına karşı koyacağız, hukuki kanalları sonuna kadar işleterek doğanın ve yaşamın tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.  Mustafa KOÇ

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: