Antalya
13.02.2020
A

Antalya’da CHP, 30 Mart seçimlerinde Büyükşehir Belediyesiyle  beraber daha önce hiç kazanamadığı Kumluca, Finike gibi ilçeleri, geçen seçimde kaybettiği Gazipaşa’yı da kazanmıştı. Seçimden sonra CHP’li belediyelerin ne yapacağı merak ediliyordu. Ancak, ne ilçe belediyelerinde ne de Büyükşehir Belediyesi’nde beklenen bir hareketlilik, farklı bir yönetim anlayışı, geçmiş dönem mağduriyetlerinin giderilmesi olmadı. Bunun yerine, parti içindeki taraflar, geçtiğimiz Pazar günü yapılan İl Kongresine güçlerini yığmış, farklı bir belediyecilik geliştirmek yerine, gelecek seçimlerin hesabını yapmaya başlamıştı.

Bu anlattığımız durumun dışına çıkan çok önemli bir hamle ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten geldi ve 2 yıl önce şüphelere neden olan Konyaaltı Sahili İşletme ihalesini iptal etti. Bu karar, hem parti içindeki kanatları hem de Antalyalıyı sevindirdi. 2018 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Sahili yenileme projesi yaptırmış, Beach Parkı ve devamı olan 4 şeritli kıyı yolunun 2 şeridini kapatarak bir rekreasyon alanı oluşturulmuştu. Daha çok  peyzaj ağırlıklı bir yenileme  olan projenin maliyeti 130 milyon lira olarak açıklanmıştı. Bütçesi  Belediye’den karşılanacaktı.   Bu durumda işletmeyi de Belediyenin  yapması bekleniyorken 2018 yılında ihaleye çıkılmış, yıllık 8,5 milyon gelir karşılığı sahil alanı Alkoçlar şirketine ihale edilmişti. Sonra Alkoçlar şirketinin, daha yüksek bedellerle büfeleri alt kiracılara verdiği ortaya çıktı.

Muhittin Böcek ekibi, göreve geldikten sonra bu ihaleyi masaya yatırdı. Toplam maliyetin 255 milyon olduğu söylendi. (Yalnız bu rakam için de Minicity projesi için harcanan bedelde olması gerek. Yok sadece Beach Park ve Akdeniz Bulvarı’nı kapsayan proje alanı 255 milyona çıkmış ise, açıklanan ihale bedelinin 2 katına mal olmuş demektir) Üstelik alanın yıllık bakım, temizlik ve güvenlik  masrafları da Belediye üstüne bırakılmıştı. Belediyenin  harcadığı proje bedelinin yanında yıllık aldığı kira geliri, alanın ecrimisil, bakım ve güvenlik masrafını karşılamıyordu. Bu durum karşısında Büyükşehir Belediyesi yapılan ihaleyi feshettiğini bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Ardından aldığı ihale feshedilen Alkoçlar şirketi, ihaleyi fesheden Belediye Encümenini savcılığa ve İçişleri Bakanlığı’na şikayet etti.   Basın açıklamasında konu hakkında sorular soran gazeteci Ebru Küçükaydın’ı da basın savcılığına şikayet etti. İhale iptalini yargıya taşıdı ve yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Başkan Muhittin Böcek ise, karşı hamle olarak ihalede bazı kalemlere ödenen rakamları açıkladı. Buna göre; 2020 yılı fiyatı KDV dahil 53 lira olan bir beton duba, 2 yıl önce 1050 liraya alınmış. 1751 adet beton duba için toplam 1 milyon 838 bin lira ödenmiş. 2018 yılında arı figürlü bitki heykelinin tanesi 80 bin 240 TL’den alınmış.  4 tanesi için toplam 320 bin 960 TL ödenmiş. Bu figürün 2020 yılı güncel piyasa birim fiyatı ise 9 bin 440 TL imiş. 2020 yılı güncel piyasa birimi 13 bin 393 TL olan bir adet sokak antrenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin lira ödenmiş. Güncel fiyatı 1534 lira olan bir oturma grubuna, 12 bin 272 lira ödenmiş, 23 adetine toplam 282 bin 256 lira harcanmış. Açıklanan liste böyle gidiyor.

Açıklanan bu rakamlara karşı ise ihaleye onay veren  Menderes Türel “…ihaleyi Antepe şirketi yaptı. Fazla ödeme var ise Belediye Antepe’den  bunu geri alsın” dedi.  Sanki Antepe Türel’in babasının şirketi de zararı oradan karşılatacak. Antepe, Büyükşehir Belediyesine ait bir şirket. Yani zarar kamunun, hepimizin.

Açık ki, eğer Muhittin Böcek’in açıkladığı rakamlar böyle ise, Antepe’de ihaleyi yapan komisyonun ciddi bir hukuki sorumluluğu var. Ayrıca bu alımlar hangi şirketlerden yapılmış bunlar da masaya yatırılmalı.

Anlaşılan Alkoçlar meselesi sadece buzdağının görünen yüzü.

Bakalım Konyaaltı Sahilinde bulunan  buzdağının altı da ortaya çıkacak mı? 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok